tankovani-cerpaci-stanice-palivo-bmw-m4-coupe

Benzinu i nafty je podle státu dostatek. Správa hmotných rezerv pravidelně kontroluje trh s pohonnými hmotami

Autor: Anina Russová - Zdroj: Správa státních hmotných rezerv - Foto: Pavel Srp - 8. 3. 2022


Vzhledem k situaci na Ukrajině svolal předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr poradní skupinu s názvem NESO, která monitoruje dodávky ropy a ropných produktů do České republiky a ve které jsou zastoupeni všichni velcí hráči na trhu s pohonnými hmotami.

 „Podle posledních informací ropa proudí ropovodem Družba bez problémů. Také komerční zásoby pohonných hmot jsou dostatečné. Není proto potřeba sahat do nouzových zásob, které máme na více než tři měsíce,“ upřesnil Pavel Švagr.

Přečtěte si také:  Ceny pohonných hmot už atakují cenu 50 Kč za litr. Tankujeme nejdráže v historii

Na zasedání se předseda rezerv se členy skupiny NESO dohodl, že budou dvakrát denně posílat aktuální informace o zásobování trhu. Díky tomu má Správa státních hmotných rezerv přehled, jestli je benzínu a nafty dostatek.

„Už v roce 2019 jsme si vyzkoušeli, jak zvládnout měsíční výpadek v ropovodu Družba. Uvolnili jsme nouzové zásoby ropy a řidiči na čerpacích stanicích ani český průmysl nic nepoznali. Zásobování fungovalo dál,“ doplnil Pavel Švagr.

Přečtěte si také:  Cena všech paliv neroste stejně. LPG si cenu zatím relativně drží, naopak CNG stojí i bezmála 100 Kč za kg

NESO je poradní orgán předsedy Správy státních hmotných rezerv, který monitoruje oblast dodávek ropy a ropných produktů do České republiky. V případě krize pak doporučuje opatření k omezení spotřeby ropy a ropných produktů a také použití nouzových zásob. NESO může navrhnout i vyhlášení nebo odvolání stavu ropné nouze.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *