Ministerstvo průmyslu a obchodu je již druhým vládním úřadem České republiky, který používá vůz ŠKODA Octavia Green E Line. Jedna Octavia s elektrickým pohonem je již několik týdnů ve službách Ministerstva životního prostředí. Obě instituce využívají vozy převážně pro služební jízdy. Aktuálně přitom u různých partnerů automobilky jezdí celkem deset modelů Octavia Green E Line. Tyto elektromobily s bílou karoserií kombi doposud na českých silnicích ujely více než 140 000 kilometrů v běžném provozu.

„V Ministerstvu obchodu a průmyslu se nám podařilo získat dalšího strategického partnera pro testovací provoz,“ říká Petr Pečenka, ředitel ŠKODA AUTO Česká republika. „Spolupráce se státními institucemi v oblasti elektromobility je důležitá, protože je předpokladem pro přijetí a rozvoj tohoto druhu pohonu.“

„Elektromobilita je důležitou technologií pohonu pro budoucnost,“ zdůraznil při předávání vozu Petr Očko, vrchní ředitel sekce fondů EU při Ministerstvu průmyslu a obchodu. „Čím více praktických zkušeností získáme, tím lépe dokážeme zhodnotit šance a rizika elektromobility. Používání vozu ŠKODA Octavia Green E Line nám přinese některé důležité poznatky, které budeme moci využít jako základ našich budoucích rozhodnutí.“ Ministerstvo plánuje nasadit elektrické kombi značky ŠKODA především na služební cesty. S dojezdem až 150 km zcela bez emisí nabízí Octavia Green E Line pro tento účel nasazení ideální předpoklady.

Mladoboleslavské elektromobily jsou v provozu mimo jiné u Správy Pražského hradu, energetických společností ŠKO-ENERGO a ČEZ, společnosti TÜV SÜD Czech, společnosti ŠkoFIN nebo VŠE v Praze. Od června navíc používá jeden elektromobil také zaměstnanec ŠKODA AUTO se svou rodinou. Tuto možnost brzy dostane i druhá česká rodina, tentokrát mimo automobilku. Ta vzešla ze soutěže o půlroční testování elektromobilu s názvem „Vyzkoušejte si budoucnost osobně: elektrická Octavia hledá svou rodinu“, která probíhala na facebookové stránce ŠKODA AUTO Česká republika.

ŠKODA Octavia Green E Line vychází z modelu ŠKODA Octavia Combi. Elektromotor poskytuje výkon až 85 kW. Z 0 na 100 km/h vůz akceleruje za dvanáct sekund, maximální rychlost činí 135 km/h. Elektrickou energii čerpá ŠKODA Octavia Green E Line z lithium-iontové baterie. Dobíjení si vyžádá zhruba dvě a půl hodiny. Dojezd 150 kilometrů na jedno nabití odpovídá požadavkům většiny Evropanů, kteří dojíždějí denně do práce.

Přečtěte si také:  První elektromobily Volkswagen ID.3 1st Edition se k zákazníkům dostanou ve 4. čtvrtletí 2020

Aktivity české automobilky na poli elektromobility jsou důležitou součástí rozsáhlé strategie pohonů a paliv. Sem patří i průběžné zdokonalování vysoce efektivních motorů TDI a TSI. K tomuto účelu ŠKODA AUTO nedávno zahájila výstavbu nového zkušebního centra agregátů v Mladé Boleslavi, ve kterém budou v budoucnu testovány také různé druhy pohonů.