porsche_taycan-dalnice-bezpecna_vzdalenost

Minimální rychlost 120 km/h na dálnici? I na to můžete ve světě narazit

Autor: Radim Plachý - Zdroj: drive.com.au - Foto: Pavel Srp - 25. 4. 2023


V Evropě se neustála hovoří o snižování maximálních rychlostí. A to jak ve městě na 30 km/h, tak na dálnici na 110 km/h. Ostatně velkým trnem v oku je aktivistům zejména neomezená rychlost na německých dálnicích. Existuje ale i země, kde mají stanovenou nejnižší povolenou rychlost na dálnicích na 120 km/h.

Na evropských dálnicích máme zpravidla stanovenou nejnižší povolenou rychlost 80 km/h a maximální nejčastěji kolem 130 km/h. Některé skupiny ji ovšem chtějí snížit na maximálně 110 km/h nebo dokonce 100 km/h. A to by pak bylo dokonce méně, než kolik je minimální stanovená rychlost na dálnici ve Spojených arabských emirátech. Zatím to není na všech dálnicích, ale zkušebně na úseku dlouhém asi 60 kilometrů. Tamní úřady to zkouší na čtyřproudové dálnici Sheikh Mohammed bin Rashid Road spojující emiráty Abú Dhabí a Dubaj.

Přečtěte si také:  Vědí řidiči, že na dálnici je i pravý pruh? Vypadá to, že nikoliv a přitom mají povinnost v něm jezdit

Minimální rychlost platí od letošního dubna a od května už za nedodržení minimální rychlosti budou tamní motoristé dostávat pokuty. „Zavedení minimální rychlosti je zaměřené na zvýšení bezpečnosti na cestách. Motivuje pomalá auta, používala vhodné jízdní pruhy,“ říká šéf tamní policie generál Al Muhairi. Minimální rychlost platí jen pro dva nejrychlejší pruhy, zbyle dva pruhy takové omezení nemají. Maximální rychlost je jinak ve Spojených arabských emirátech 140 km/h.

Zavedení minimální rychlosti na dálnici nebylo jen tak nějakým výstřelem z nebes, policie totiž ještě předtím uspořádala v Abú Dhabí on-line průzkum. V tom se 78 % z 3400 hlasujících vyjádřilo pro zavedení limitu a jen 22 % bylo proti.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *