BMW Group oslavuje jedinečné setkání Concorso dʼEleganza Villa dʼEste 2014 velmi speciálním konceptem: MINI Superleggera™ Vision. Tato exkluzivní interpretace otevřeného dvoumístného vozu byla stvořena společnostmi MINI a Touring Superleggera – tradičním designérským studiem a výrobcem karoserií z Milána. MINI Superleggera™ Vision je na jedné straně klasický roadster, kompaktní a agilní dvoumístný vůz, vyjadřující minimalistický, ale vysoce emocionální styl motorizmu; na druhé straně je ale vybaven elektrickým pohonem, který mu dodává moderní jízdní dynamiku. Ve spolupráci s MINI společnost Touring Superleggera navrhla a vyrobila propracovaný a unikátní vůz, který spojuje tradici výroby karoserií s autentickým, britským stylem MINI. Výsledkem je nadčasový automobil.

  • Britská moderna se setkává s italskými emocemi: ikonický design MINI je propojen s elegantní, atletickou krásou – interpretovanou v moderním stylu.
  • Klasická italská karosařina s použitím ručně tvarovaných plechů dodává konceptu MINI Superleggera™ Vision jedinečný emocionální nádech.
  • Zvenku i zevnitř jsou použity tvary, které na první pohled dávají jasně najevo zaměření na osobité jízdní zážitky.
  • Interiér reflektuje tradiční karosářskou práci, stejně tak jako pečlivost při výběru materiálů. Přitom si v sobě zachovává tradiční designérské prvky MINI.
  • Interiér je zvýrazněn použitím exkluzivních materiálů jako je kvalitní kůže, hliník a černý chrom.

Adrian van Hooydonk, šéfdesigner BMW Group vysvětluje: „Touring Superleggera a MINI mají mnoho společného: obě společnosti přikládají velkou důležitost své historii a to je něco, co v současnosti definuje vnější vzhled jejich modelů. A co víc, obě společnosti zdůrazňují ikonický design a osobitá řešení. K setkání těchto elementů dochází právě v konceptu MINI Superleggera™ Vision, elegantní kreaci, která představuje britský roadster pod vlivem italského stylu a ruční řemeslné dovednosti.“

Britský design s italským nádechem – vnější design

„MINI Superleggera™ Vision elegantně zvěčňuje to, co klasické MINI začalo před 55 lety: redukuje vše pouze na to podstatné. Jeho energický, minimalistický design obsahuje dynamickou esenci automobilu jako takového. Zároveň vytváří unikátní emocionální krásu díky propojení minulosti a budoucnosti automobilového průmyslu, tedy tradičního řemesla výroby karoserií a moderního designového stylu. Bylo mi potěšením navrhovat koncept jako je tento,“ říká Andres Warming, šéfdesignér značky MINI.

Perfektně vyvážené proporce už na první pohled indikují, co elektrickou energií poháněné MINI Superleggera™ Vision nabízí v oblasti jízdních zážitků: protažená kapota, dlouhý rozvor kol a úchvatné, krátké převisy karoserie tlumočí čisté potěšení z jízdy. Stejně jako u každého MINI, je i zde patrný široký rozchod kol, který zajišťuje skvělou agilitu. Kabina pro posádku je mírně posunuta směrem dozadu, čímž je ještě zvýrazněn dynamický dojem z designu. Celkově lze design konceptu MINI Superleggera™ Vision označit třemi slovy: sportovní, elegantní a dynamický.

Přečtěte si také:  Toyota Aygo X Prologue je koncept nové generace městského modelu

Přední část konceptu MINI Superleggera™ Vision obsahuje tradiční designové prvky MINI: dva kulaté světlomety a šestihrannou masku chladiče, které definují nezaměnitelnou přední část. Zároveň poskytují moderní interpretaci prvků, které se u značky MINI pevně zakořenily již v průběhu dekád. Mezi další prvky odkazující na klasické sportovní automobily patří široký rozchod kol a výrazně tvarované blatníky, které přinášejí přední části vozu dynamické vzezření. Tradiční pruhy MINI jsou navrženy trojrozměrně a lesknou se jako leštěný hliník. Kapota odkazuje na klasické britské roadstery dávných dní.

Horizontální žebrování masky chladiče přináší dotek sportovní klasiky. O použití elektrického pohonu nenásilně informuje fakt, že vstupní otvory pro vzduch do motorového prostoru jsou zaslepeny. Dva mlhové světlomety napodobují oblé kontury předních světlometů a tvoří jejich menší interpretaci v masce chladiče. Vstupní otvory pro přívod vzduchu jsou také kulaté, takže je přední části dodán zřetelný výraz. Plochá spodní hrana předního nárazníku je vyrobena z karbonu uzavírá přední část vozu směrem k asfaltu. Současně dokresluje do posledního detailu sportovní výraz.

Klasická konstrukce karoserie v úchvatné interpretaci

Markantním prvkem bočního pohledu je charakteristická linie „Touring“. Slučuje v sobě vysoké umění karosářské práce a klasickou estetiku. Obklopena tenkými, ladnými povrchy črtá precizní vyjádření pohybu od předních k zadním kolům. Tím je vyjádřena zejména výtečná řemeslná dovednost a dlouholeté zkušenosti společnosti Touring Superleggera v oblasti konstrukce karoserie: již od svého založení karosárna tíhla ke krásným a lehkým sportovním karoseriím. Až do současnosti Touring Superleggera tvaruje velké pláty hliníku ručně s použitím speciálních rámových konstrukcí. Styl ruční výroby dodává konceptu MINI Superleggera™ Vision estetickou podobu, které by nebylo možné strojní výrobou dosáhnout.

„MINI i Touring věří, že proporce jsou klíčovým faktorem krásy, a sdílejí stejné hodnoty v oblasti podstatných prvků a inovací,“ říká Louis de Fabribeckers, šéfdesignér společnosti Touring Superleggera. „V tomto automobilu bylo obětováno všechno nepotřebné vybavení a dekorace, výkonu je dosaženo díky lehkosti konstrukce karoserie a interiéru. Zásah italského designu je nejvíce cítit v proporcích a typické lince na bočním profilu vozu.“

Jelikož je karoserie postavena z velkých plátů kovu, je v ní velmi málo otvorů. Výsledkem je pak svým způsobem uzavřený design, který vyzařuje vysokou eleganci. Klasiku a modernu pojímá také speciálně vyvinutý lak karoserie nazvaný Como Blue s téměř tekutým efektem. Tento prvek mimořádně podtrhuje italský zásah na konceptu MINI Superleggera™ Vision. Propracovaná kola a elegantní zpětná zrcátka na dlouhých držácích propůjčují bočnímu profilu nádech exkluzivity. Na přední sekci navazují prahy z uhlíkových kompozitů, které dále podtrhují sportovní charakter konceptu MINI Superleggera™ Vision.

Přečtěte si také:  CUPRA UrbanRebel Concept je "nejrebelštější" interpretace městského elektromobilu

Nádech extravagance přináší ploutev, která definuje zadní část vozu. Konceptu MINI Superleggera™ Vision dodává výrazně dynamický charakter a přitom potvrzuje nekonvenční řešení, která MINI i Touring Superleggera tradičně používají. Podobně jako boční linka „Touring“, i ploutev je vymodelována s enormní péčí. Speciálním prvkem ploché a široké zadní části vozu jsou neobvyklé světlomety. Jsou navrženy v podobě rozdělené britské vlajky a spojují v sobě funkčnost a symbolizmus v podobě, která nebyla nikdy dříve k vidění. Vyjadřují britské kořeny konceptu MINI Superleggera™ Vision a zároveň obsahují moderní technologii LED. Mezi světly je umístěna pochromovaná lišta, která je dalším tradičním rysem britských vozů a MINI nevyjímaje. Difuzor z uhlíkových kompozitů opět naznačují sportovní povahu konceptu.

Ozvěna exteriéru – design interiéru

Vnější a vnitřní design konceptu MINI Superleggera™ Vision se nenásilně propojují. Jediným prvkem, který odděluje vnitřní a vnější prostor je lišta z leštěném hliníku, která obepíná vůz v oblasti ramen pasažérů. Tato hranice je gestem, které dává jasně najevo sportovní zaměření vozu a připomíná jasnou eleganci a velkorysé povrchy exteriéru.

Svým stylem a vizáží a pocitem z materiálů vnitřní prostor konceptu jasně oslavuje tradici a základní prvky klasické ruční výroby karoserií. Reflektuje způsob, kterým byl automobil vyroben: zásadní věci jsou jasně rozpoznatelné – neošetřené hliníkové dekory a strukturální elementy ve tvaru trubek – a jsou v interiéru interpretovány jedinečným způsobem. Nejpatrnější je tento přístup na přístrojové desce. Ta je vyvedena z jednoho kusu hliníku, který byl ponechán ve stavu, v jakém se nachází karoserie před tím, než je nalakována. Tyto nenalakované povrchy reflektují šikovnost a umělecké cítění výrobců karoserií. Dveře a tříramenný sportovní volant zase nastiňují tradiční metody konstrukce. Strukturální elementy na dveřích formují britskou vlajku, takže diskrétně naznačují britský původ konceptu MINI Superleggera™ Vision.

Centrální kruhový ukazatel známý z běžných vozů MINI byl pro koncept MINI Superleggera™ Vision zvětšen a obsahuje dotykový ovládací element a dva kruhové ukazatele s kovovými obroučkami. Vpravo jsou v kruhovém elementu umístěné analogové hodiny, zatímco v levém je ovladač kamery umístěné mezi řidičem a spolujezdcem, jež umí zaznamenávat mimořádné okamžiky z jízdy.

Klasika a moderna na stejné úrovni – barva a design materiálů

Přečtěte si také:  Stellantis a Foxconn začali spolupracovat. Budou vyvíjet inovativní digitální kokpity a personalizované online služby

Klasické materiály v podobě kůže a hliníku v prakticky surovém stavu definují estetiku konceptu MINI Superleggera™ Vision v interiéru. Pod úrovní ramen je použita hnědá kůže v klasické barvě Sabbia. Elementy na dveřích a centrální konzoli jsou vyvedeny ve vysoce kvalitním černém chromu, čímž se výrazně odlišují od hliníkových povrchů a surových, matných povrchů s texturou ve spodní části interiéru. Tento mix úmyslně kontrastních povrchů a pečlivě vybraných materiálů propůjčuje konceptu MINI Superleggera™ Vision výjimečný šarm. Sportovní skořepinová sedadla jsou připomínkou dávných úspěchů MINI v motorsportu a jsou pokryta vysoce kvalitní černou kůží. Přesně v duchu motta „schovej & ukaž“ jsou vytvořeny doplňky v barvě Misty Magenta. Do britského stylu MINI přinášejí nádech italského designu ve skrytých místech – například v oblasti dvou výdechů vzduchu pod přístrojovou deskou a na struktuře dveřních výplní.

Ruční výroba karoserií v roce 2014

Již od roku 1926 je společnost Touring Superleggera známá jako výrobce karoserií věnující se pokročilému automobilovému designu. Společnost je vzácná také tím, že nabízí kompletní výrobní proces od první skici přes inženýrské techniky zkoumání povrchů, strukturální analýzy, výroby modelů a prototypů až po kompletní produkci jedinečných automobilů.

„Jsme potěšeni, že MINI poprvé chtělo stimulovat italský nezávislý design,“ řekl Piero Mancardi, generální ředitel společnosti Touring Superleggera. A pokračoval: „Tento projekt také ukazuje zájem MINI na zachování a využití zručnosti a řemeslných dovedností, stejně tak jako jejich včlenění do moderního výrobního procesu tvorby karoserií.“

Koncept MINI Superleggera™ Vision ztělesňuje potenciál klasické karosárny v současném automobilovém průmyslu: míchá kreativitu a flexibilitu s přísností a úctou k vysokým standardům. Výsledkem je vůz klasické krásy, který současně nese vyspělou techniku.