pneumatika-michelin-uptis

Michelin chce uvést své revoluční „pneumatiky“ na trh už v roce 2024

Od Pavel Srp | Zdroj a foto: Michelin - 1. 10. 2021 11

Pneumatiky se na pohled vyvíjejí rozhodně pomaleji než samotné automobily. Desítky let jde vlastně o stejný kus gumy s vzorkem, lišící se hlavně svojí velikostí. Michelin ovšem už dlouhá léta pracuje na revolučním konceptu nezničitelné pneumatiky, kterou už testuje i v provozu.

Vývoj těchto pneumatik probíhá už dlouhých 16 let. A není se čemu divit, jde o vynález, který má změnit dosavadní pojetí pneumatiky. Ty by totiž nemělo být možné propíchnout ani obvykle mechanicky zničit.

Přečtěte si také:  Řidiči mohou pomocí jednoduchého triku až zdvojnásobit bezpečnou životnost svých pneumatik

Michelin své nové pneumatiky nazval UPTIS (Unique Punctureproof Tire System) a jejich vývoje započal už v roce 2005. Jde o speciálně konstruovaný systém pneumatiky bez vzduchu, místo něhož je pod tenkou vrstvou gumy s obvyklým vzorkem speciální konstrukce. Ta by měla reagovat na různé výmoly, obrubníky a podobně tím, že se kontrolovaně zdeformuje a pak se opět vrátí do původní podoby. Podle testovacích řidičů jsou jízdní vlastnosti i s UPTIS pneumatikou srovnatelné jako s běžnými dnešními pneumatikami.

pneumatika-michelin-uptis

Pneumatika UPTIS by měla být běžně dostupná už v roce 2024, přičemž nemá být těžší než současné pneumatiky a nemá se lišit ani z pohledu svých aerodynamických vlastností.

Přečtěte si také:  Na trhu už jsou první pneumatiky vyrobené z PET lahví. Ty nahrazují původní polyester

Michelin bude při její výrobě klást důraz i na ekologii. Výroba má zpočátku probíhat z recyklovaného plastového odpadu a postupně má přejít na organické nebo recyklovatelné materiály.