Renomovaný institut „ÖkoTrend“ označil modely Mercedes-Benz ML 250 BlueTEC 4MATIC a Mercedes-Benz B 200 Natural Gas Drive za nejekologičtější vozy ve své třídě. Odborný časopis AUTO TEST proto udělil oběma modelům ocenění „Sieger in Grün“.

Nezávislý vědecký institut „ÖkoTrend“ analyzuje a hodnotí od roku 1995 produkty podle ekologických hledisek a sociální i ekologické odpovědnosti jejich výrobců. Zvláštní pozornosti se těší každoročně zveřejňované pořadí ekologických automobilů. Ve dvanácti kategoriích je v nich na základě velkého množství dat komplexně vyhodnocována ochrana životního prostředí mnoha modelů automobilů. Mezi sledované „disciplíny“ patří spotřeba paliva, emise, výroba, logistika, recyklace a ekologický management výrobce.

Mezi automobily kategorie SUV obsadil letos první místo Mercedes-Benz ML 250 BlueTEC 4MATIC, a to již podruhé za sebou. Institut zařadil na první místo model značky Mercedes-Benz také v kategorii kompaktních MPV – B 200 Natural Gas Drive. Odborný časopis AUTO TEST proto odměnil oba modely vítězným oceněním „AUTO TEST SIEGER in GRÜN! 2013“.

Mercedes-Benz ML 250 BlueTEC 4MATIC vděčí za své špičkové umístění mezi SUV, mimo jiné, svému modernímu čtyřválcovému vznětovému motoru s přímým vstřikováním a přeplňováním turbodmychadlem. Ze zdvihového objemu 2143 cm3 poskytuje nejvyšší výkon 150 kW (204 k) a nabízí mohutný točivý moment 500 N.m. Díky tomu zrychlí z 0 na 100 km/h za 9,0 sekundy, přestože se spokojí s 6,0 litru paliva na 100 kilometrů při emisích CO2 158 g/km (kombinovaný cyklus EU). Na jednu náplň palivové nádrže může řidič ujet až 1500 kilometrů bez zastávky na čerpací stanici kvůli doplňování paliva.

Mercedes-Benz B 200 Natural Gas Drive pracuje na principu „Monovalent+“. To znamená, že motor tohoto vozu spaluje zásadně zemní plyn. Pro nouzové případy je vůz vybaven malou, dvanáctilitrovou nádrží na benzin. Po vyprázdnění plynových nádrží přejde vůz automaticky a neznatelně na spalování benzinu.

Díky pohonu na zemní plyn vypouští motor modelu B 200 NGD o výkonu 115 kW (156 k) do ovzduší o 16 procent méně emisí CO2, má výrazně čistější i další složky výfukových plynů než motory na naftu či benzin a náklady na palivo jsou přibližně o 50 procent nižší než u srovnatelného motoru na benzin.

Protože si řidič nemůže sám zvolit provoz na benzin, je model B 200 Natural Gas Drive certifikován jako vozidlo na zemní plyn, což přináší v mnoha zemích příslušná daňová zvýhodnění. Dojezd na zemní plyn činí přibližně 500 kilometrů.

Tisková zpráva/-PS-