Mercedes ukázal to, na co jsme všichni čekali. AMG Project One je opravdu dechberoucí

Autor: Anina Russová - 12. 9. 2017


Na tuhle absolutně neuvěřitelnou bestiální zběsilost čekal celý svět. Nebo alespoň ta jeho část, která miluje extravaganci hypersportovních aut. A do té my rozhodně patříme. O AMG Project One se mluvilo dlouho a když ho začal mercedes odhalovat, bylo jasné, že se máme na co těšit. A mercedes auto konečně ukázal na letošním frankfurtském autosalonu.

Jenomže ta realita je ještě o něco zajímavější než všechny spekulace, rendery a první skici dohromady. Jak to auto popsat co nejjednodušeji? Těžko říct, jestli to vůbec jde, ale zkusíme to. Auto totiž pohání pět motor. Dva elektromotory vpředu, třetí elektromotor je přímo v turbodmychadle, čtvrtý elektromotor je na spalovacím motoru a pátým je benzinový šestiválec… Přední elektromotory mohou točit až 50 tisíc ot./min. Přední dva elektromotory a čtvrtý na spalovacím motoru disponují každý výkonem 120 kW/160 koní. Poslední elektromotor přímo v turbodmychadle dodává dalších 90 kW/120 koní. Celkem je to i s 1,6litrovým benzinovým šestiválcem přes 100 koní!

K tomu design, který neskutečným způsobem mixuje nejmodernější materiály a tvary s pořádnou dávkou retro vzezření, které jakoby vypadlo ze sedmdesátých a osmdesátých let. Ano, my víme, že design je věcí subjektivní, ale tak my tento hypersport opravdu vidíme. :)

Nejlepší na něm je, že nejde o nějakou extrémní specialitu, která by směla jen na závodní okruhy. Ačkoliv to nebude úplně pohodlné, s tímhle mercedesem můžete jet třeba v sobotu ráno do obchodu pro snídani. Jen si musíte uvědomit, že vás na ten nákup veze stádo jednoho tisíce koní. Stádo, které o sobě dá vědět tak hlasitě, že se slabším jedincům zastaví srdce a orosí čelo. Na semaforech budete zdaleka nejrychlejší. Z klidu na 200 km/h totiž Project One vystřelí pod 6 sekund a maximální rychlost 350 km/h vám zaručí, že radary na pražské Jižní Spojce se ani nestihnou aktivovat.

Mercedes-Benz s tímto vozem stvořil technickou dokonalost, které se ne nadarmo přezdívá „silniční Formule 1“. Nejde jen o rychlost. Je to hlavně o neskutečné kombinaci technologií. Karbonový monokok, pohon všech kol, speciálně vyvinutá osmistupňová manuální převodovka (ne, nečekejte klasickou řadicí páku) a spousty prvků přebraných právě z F1.

Pokud jste stejně nadšení jako my, ale máte o něco tučnější konto, můžete o Projectu One přemýšlet. U toho ale zůstane. Za cenu 2,7 milionu dolarů za kus je již všech 275 plánovaných vozů, které značka vyrobí, dávno prodáno. Těch pár šťastných si ale bude muset ještě pořádně dlouho počkat. Dokonce se mluví až o roce a půl. Ale každý den podle nás bude stát za to. Těšit se na něco takového je jako mít „den před Vánoci“ po dobu roku a půl. :)

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru