Mercedes-Benz třídy G se chce rozloučit ve velkém stylu a tak posledních pár let přijíždí stále s novými a novými speciálními verzemi, které jsou táááák zbytečné, ale táááák stylové a vlastně je nutně potřebujeme. Tou (zatím?) poslední je vrchol všeho, co si dokážete představit. Nejluxusnější verze Géčka, která kdy vznikla, protože se na ní podílela divize Maybach. Přivítejme oficiálně Mercedes-Maybach G 650 Landaulet.
Landaulet se v nabídce neobjevuje poprvé, už před několika lety se nabízel pro vrcholný Maybach 62 S Landaulet. Jde o vůz s poměrně netradiční karoserií, která má nad řidičem a spolujezdcem klasickou střechu, ale nad posádkou vzadu může být modré nebe. Takové karoserie byly velmi oblíbené zejména v minulosti, dnes už je v nabídce prakticky nalézt nelze. Mercedes-Benz, respektive Mercedes-Maybach má ale odvahu, styl a manažeři se nebojí rozhodnout o tom, aby takové auto vyráběli. Volba tentokrát padla právě na nejstarší a vlastně i nejstylovější auto v nabídce stuttgartského výrobce. Jisté také je, že tak odvážné rozhodnutí bude samozřejmě také řádně oceněno pořizovací cenou. Cena tohoto exkluzivního Géčka ale zveřejněna nebyla.
https://www.facebook.com/MercedesBenz/videos/10155037785091670/
Vůz vychází z „běžné“ verze Mercedes-Benzu G 500 4×42. To znamená, že jde o zvýšený Mercedes-Benz G 500 s tzv. portálovými nápravami, které jsou usazeny mimo střed kola. Vůz také dostal značně zvýšený podvozek s 22″ koly, jehož světlá výška má nyní hodnotu 450 mm. Pokud se na auto podíváte z boku, nemůžete si nevšimnout, že je delší než G 500 4×42. Rozvor narostl o 578 mm (Landaulet má 3 428 mm) a narostla i celková délka (na 5 435 mm). To aby si pasažéři na zadních sedadlech připadali jako „králové“.
Jen typ a tvar karoserie ale není to, co auta dělá to exkluzivní zboží. Je jím také interiér nebo pohonná jednotka. Pojďme se podívat nejdříve dovnitř vozu. Přední část, kde sedí řidič a spolujezdec, je prakticky beze změn a vychází z verze AMG. Nechybí exkluzivní čalounění, spousta karbonu, typická řadící páka ani uzávěrky všech tří diferenciálů či redukční převodovka.
Ovšem zadní část je zcela jiná kapitola. Za předními sedadly končí Géčko tak, jak ho známe. Prvním rozdílem je přepážka, která prostor přední kabiny a zadní části může rozdělit. Je neprůhledná a elektricky ovládaná. Vlastně je to zadní část třídy S se vším, co k tomu patří. Zadní cestující tak mohou svá těla položit do exkluzivních individuálních sedadel, která nabízejí nepřeberné množství nastavení, ale také samozřejmě vyhřívání, odvětrávání, ale i masáž s několika programy. Cestující také mají k dispozici dvojici monitorů s úhlopříčkou 10″ a multimediálním systémem Individual Entertainment System. Střecha je plátěná, samozřejmě elektricky ovládaná. K dispozici jsou také chlazené či vyhřívané držáky na nápoje.
[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“5680″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“100″ thumbnail_height=“75″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“0″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[Show as slideshow]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]Kromě interiéru vychází z verze AMG, navíc té nejvýkonnější (G 65 AMG) také motor. Jde o dvakrát přeplňovaný vidlicový dvanáctiválec s výkonem 463 kW/630 koní a točivým momentem 1000 Nm! Tentýž motor lze nalézt také v kabrioletu Mercedes-Maybach S 650 Cabriolet. Kombinovaná spotřeba paliva je podle automobilky (dle evropského cyklu) 17 l/100 km.
Potvrzeno také bylo, že vznikne pouhých 99 kusů, které – předpokládáme – jsou už stejně všechny prodané. Vozy bude v rakouském Štýrském Hradci vyrábět (stejně jako všechny ostatní modely třídy G) společnost Magna Steyr. Vůz bude poprvé oficiálně vystaven na autosalonu v Ženevě, zákazníci dostanou první vozy až na podzim.