Mercedes-AMG GT R: Zelená bestie z Nürburgringu je tu! – foto + video

Autor: Jan Karlík - 27. 6. 2016


Pokud patříte k obdivovatelům značky Mercedes-Benz a nebo přímo její sportovní divize AMG, máme pro vás dobrou zprávu. To dlouhé čekání je za námi a po prvních lákadlech můžeme oficiálně představit poslední a zároveň nejostřejší počin oddělení z Affalterbachu – Mercedes-AMG GT R.

Výše zmínění jedinci už od půlky června nemohli dospat uplynulého víkendu, kdy se konal Festival rychlosti v Goodwoodu, kde Mercedes odhalení hardcore verze supersportu AMG GT přislíbil. A jak slíbili, tak také splnil a my se můžeme pokochat sadou fotografií, ale také technickými a dynamickými parametry. Automobilka jde s dobou a mimo živého představení, které se odehrávalo v Brookland, bylo možné zrod zelené bestie z Nürburgringu sledovat také na YouTube kanálu. Pokud jste to nezaregistrovali, máte možnost se na představení samozřejmě podívat také zpětně. A že se jednalo o pořádnou show!

Okruhové zacílení Mercedesu-AMG GT R je celkem zřejmé, nicméně vůz je pochopitelně schválený také pro běžný silniční provoz. To z něj dělá vyzyvatele takových vozů, jako například Porsche 911 GT3 RS. Změny oproti civilní verzi jsou zřejmé už na první pohled. Verze „R“ poměrně výrazně nabrala v bocích, dostala novou masku chladiče inspirovanou závodním speciálem šampionátu GT3 a sadu aerodynamických vylepšení včetně aktivních prvků. Aerodynamické změny jsou natolik propracované, že například po přepnutí do režimu Race se malý, pouze dva kilogramy vážící karbonový splitter o 40 milimetrů nakloní. Tím zapříčiní lepší proudění vzduchu a přední náprava dostane lepší přítlak. Mezi další úpravy patří karbonová střecha a zadní difuzor, který má koncovky výfuku ve svém středu. Když už jsme u toho výfuku, ten nový je vyrobený z titanu a je o šest kilogramů lehčí! V interiéru se toho neodehrálo mnoho. Kontrastní žluté prošívání je sice hezké, ale nás by stejně více zajímal posez ve skořepinových sedačkách.

Teď ale to zásadní. Čtyřlitrový osmiválec je i v tomto případě přeplňovaný dvojicí turbodmychadel. Nově však disponuje maximálním výkonem 585 koní (430 kW) a 700 Nm točivého momentu. Abychom vás zasadili do děje, je to o 55 kW a 50 Nm více, než výkonové parametry u modelu AMG-GT. A to je vážně slušná porce. Už chápete ty případvné otvory na přídi? Ty spolykají vážně obří množství vzduchu. Další změny se odehrály na převodovce. Na motor navazuje zdánlivě stejný sedmistupňový dvouspojkový automat, nicméně byl prodloužen první převodový stupeň a zkrácen ten sedmý. I to má za následek zlepšení zrychlení o 0,2 sekundy. To znamená, že s novým AMG GT R se na 100 km/h dostanete za pouhých 3,6 sekund a ve zrychlování se díky odstranění omezovače zastavíte až na 318 km/h.

Poslední neznámou v rovnici tak zůstala hmotnost. Pokdu zvolíte standardní brzdy, respektive nebudete připláce za karbon-keramické řešení, ukazatel váhy se zastaví na 1 555 kg. Novinkou pro verzi „R“ jsou také kovaná kola (275/35 ZR 19 vpředu a 325/30 ZR 20 vzadu) s pneumatikami Michelin Pilot Sport Cup. Mezi změny počítejte také nový elektronicky řízený zadní diferenciál a řízení s variabilním převodem. Tou hlavní novinkou v oblasti řízení je však aktivní natáčení zadních kol! To se mění v závislosti na rychlost (hraniční rychlost je 100 km/h). Pod 100 km/h jde především o lepší ovladatelnost (zadní kola se natáčejí proti smyslu předních), při vyšších rychlostech pak o stabilitu (kola přední a zadní nápravy se natáčí ve stejném smyslu).

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru