Mercedes-Benz GLC je ukázkovým příkladem automobilových trendů posledních chvil. Z velmi povedeného středně velkého SUV udělá automobilka crossover, který se podle tradičního receptu snaží naroubovat tvary kupé na karoserii tradičního tvaru SUV. A protože klientela těchto vozů je dost specifická, co kdyby náhodou chtěli jezdit rychle? Přivítejme Mercedes-AMG GLC 43 Coupé.

16C745_02

Do této doby byl nejsilnější jednotkou čtyřválec s označením 250, který poskytuje maximální výkon 211 koní. Nicméně šestiválec se pod kapotou takového vozu bude vyjímat určitě lépe. A je tu a dokonce benzínový! Automobilka oficiálně odhalila verzi AMG GLC 43 Coupé, tedy úhlavního nepřítele pro BMW X4 M40i. Pod kapotou se ukrývá dvakrát přeplňovaný třílitrový šestiválec o maximálním výkonu 367 koní (270 kW) a točivém momentu 520 Nm. Tento motor bude spojen výhradně s pohonem všech kol AMG Performance 4Matic s rozdělením hnacích sil v poměru 31:69 ve prospěch zadní nápravy. Stejně tak bude k dispozici výhradně s devítistupňovou automatickou převodovku s režimy Sport, Sport+ a Manual.

Velké změny se odehrály také na podvozku. Inženýři z Affalterbachu vsadili divokou kartu na pneumatické odpružení. To by mělo poskytnou dostatečné pohodlí na komfortní režimy, ale zároveň vůz také pořádně přitvrdit na režimy sportovní. Jednotlivé komponenty byly navíc vyráběny s ohledem na větší zatížení. Nápravy mají dokonce větší negativní odklon pro agilnější zatáčení.

Mercedes-AMG GLC 43 Coupé opouští brány továrny na 19″ kolech s pneumatikami 235/55 R19 vpředu a 255/50 R 19 vzadu. Přestože je to u vozu tohoto typu naprosto bezpředmětné, Mercedes uvádí také nájezdové úhly, které činí 19,8° vpředu, 20,8° vzadu a můžete se brodit do hloubky 300 milimetrů.

Daleko důležitější jsou výborné dynamické parametry. Ty jsou díky šestiválci biturbo na velmi slušné úrovni. Přestože GLC Coupé není žádný drobeček, váží 1855 kilogramů, vystřelí na nuly na 100 km/h za velmi slušných 4,9 sekundy. Vtipná je pak uváděná kombinovaná spotřeba. Mercedes prý zvládne s takovým vozem jezdit za 8,4 l/100 ujetých kilometrů. V reálu počítejte minimálně 12 litrů. Mercedes-AMG GLC 43 Coupé se představí za měsíc na autosalonu v Paříži a v prodeji by měl být ještě tento rok.