Mladá Boleslav žila tento víkend designem. Tisíce návštěvníků z řad odborné i laické veřejnosti přijely na festival Meet Czech Design, který pořádá agentura CzechTourism. Jedná se o celorepublikový cyklus, který představuje přední města českého designu. Mladou Boleslav tak reprezentoval především design spojený s firmou ŠKODA AUTO.

Meet-Czech-Design-in-Mlada-Boleslav-04

Od pátku měli návštěvníci jedinečnou možnost nahlédnout do dílny designérů značky ŠKODA. Ve Vzdělávacím centru Na Karmeli pro ně bylo připraveno designové studio a přímo samotní designéři poodkryli kouzlo tvorby exteriérů i interiérů či výběru barev a materiálů. Návštěvníci si také mohli projít celým procesem tvorby designu a vidět jak vzniká vůz od prvních ručně vytvořených skic, přes tvorbu hliněného modelu, až k 3D modelování v počítači. Vlastní hliněný model mohli návštěvníci shlédnout ve vstupní hale, kde byla k vidění modelářská dílna, v níž modeláři ukázali techniku práce s modelářskou hlínou. Tu si návštěvníci mohli sami vyzkoušet.

Meet-Czech-Design-in-Mlada-Boleslav-03

K vidění byly i designové studie jako například ŠKODA VisionC, ŠKODA Rapid Sport, ŠKODA Citigo Rally, ŠKODA Yeti Xtreme a ŠKODA Fabia RS 2000. Vrcholem prezentace ŠKODA Designu byla pak přednáška Jozefa Kabaně, šéfdesignera značky ŠKODA. Ten zodpovídá za nový designový jazyk produktů značky ŠKODA, který už tři roky oslovuje odbornou veřejnost i zákazníky. Klade důraz na jednoduché, ostře řezané linie a elegantní tvary. Rozvíjí přitom tradiční designové prvky značky ŠKODA a pokračuje v dlouhodobé snaze nabídnout jednoduchá a přitom chytrá řešení v duchu motta „Simply Clever“. „Náš nový design je jasným, precizním a emocionálním spojením estetiky a funkčnosti,“ říká Kabaň.

Meet-Czech-Design-in-Mlada-Boleslav-05

Designové studie jsou zhmotněním představ designérů o budoucích formách a funkcích automobilů ŠKODA. Ukazují směr, kterým se bude ubírat designový jazyk značky ŠKODA a také to, jak budou v příštích generacích vypadat její typické vizuální prvky.

Letní kino ve Vzdělávacím centru Na Karmeli při této příležitosti nabídlo filmy s auty v hlavní roli: Upír z Feratu a Kdyby tisíc klarinetů. Připraven byl i bohatý doprovodný program pro ty nejmenší.

Meet-Czech-Design-in-Mlada-Boleslav-02

Dalším místem, které se těšilo velkému zájmu návštěvníků, bylo ŠKODA Muzeum, kde se návštěvníci seznámili s historií automobilového designu jedné z nejstarších dosud aktivních automobilových značek na světě, a to formou komentovaných prohlídek a tematických přednášek. Jedním z přednášejících byl i pan Petr Hrdlička, přední český automobilový konstruktér, vývojář a hlavní inženýr stojící za vznikem modelu ŠKODA Favorit.

Přečtěte si také:  Jak veteránka dobyla Dakar aneb Škodou 130 LR na Rallye Dakar 2021

ŠKODA AUTO pootevřela také brány svého výrobního závodu v Mladé Boleslavi a nabídla zájemcům jedinečnou možnost prohlídky výrobních hal.

Součástí speciální design stezky byla i další zajímavá místa – muzea, divadlo, umělecká škola a řada historických památek. V rámci festivalu ožilo také náměstí, kde probíhaly koncerty a prezentace umělců.

Meet-Czech-Design-in-Mlada-Boleslav-01