Řada podnikatelů využívá možnosti odpočtu DPH a pořizuje si na firmu i ta auta, která následně využívá i pro soukromé účely. Ovšem z pohledu zákona to není možné. To, jestli k tomu dochází kontrolují finanční úřady. A ty mohou k dokazování použít i fotky č videa, která najdou na sociálních sítích.
Právě na nich se toto téma začalo před nedávnem hojně řešit, a tak jsme se na využívání sociálních sítích při kontrole toho, zda podnikatelé nejezdí s firemními auty soukromě zeptali na ministerstvu financí a také na Generálním finančním ředitelství.
Tiskový mluvčí ministerstva financí Petr Habáň nám vysvětlil, že dle zákona může správce daně, tedy finanční úřad, hodnotit důkazy týkající se třeba právě použití firemního automobilu podle své úvahy. Zákon konkrétně říká: „Správce daně posuzuje každý důkaz jednotlivě a všechny důkazy v jejich vzájemné souvislosti; přitom přihlíží ke všemu, co při správě daní vyšlo najevo.“ Zároveň platí, že finanční úřad vyhledávací činnost, tedy kontrolu provádí i bez součinnosti s daňovým subjektem. Znamená to, že vůbec nemusíte vědět, že vám pracovník finančního úřadu průběžně může kontrolovat facebook nebo instagram.
Tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství Klára Křehlová pak kontrolu sociálních sítí vysvětlila takto: „Jako důkazní prostředek skutečně může být využita také informace zveřejněná na sociálních sítích. Obecně platí, že jako důkazních prostředků lze užít všech podkladů, kterými lze zjistit skutečný stav věci a ověřit skutečnosti rozhodné pro správné zjištění a stanovení daně a které nejsou získány v rozporu s právním předpisem. Při následném vyhodnocení správce daně posoudí, zda použije takto získanou informaci jako důkaz ve prospěch tvrzení z daňového přiznání, či naopak. Pro úplnost dodáváme, že skutečnost zjištěná ze sociálních sítí (kam ji často umístil sám kontrolovaný subjekt) nemusí mít takovou důkazní sílu, aby automaticky prokázala nebo vyvrátila tvrzení z daňového přiznání. Správce daně může požadovat předložení jiných důkazních prostředků.“
Říkala Zuzana z Perlovky, že soukromé jízdy od pracovních prostě moc nejde, když se práce stane koníček……
Mám firemní telefon a volal jsem soukromě manželce a byl jsem v práci ve vlastních ponožkách. Jak se to bude řešit?
Jarda je tak trochu de bi l.
přece stačí jen zdanit 1% z ceny auta měsíčně a hradit PHM při soukromich cestách a můžete pak používat firemni auto soukromě, nemusíte si hned kupovat druhé auto
Papaláši ze Škoda Auto z toho moc radost mýt asi nebudou.
No jasne at ma povinne kazdy dve auta, s jednim do prace a druhym na dovolenou, stat evidentne chce dane a kasle na ucelnost, smysl, zivotni prostredi. Tady doopravdy nekomu jebe, muzu v praci jit na wc s vecmi
z domava, po prichodu do
prace se komplet prevleci, mit dva telefony. Vsichni do kancelari, nikdo delat z domova. Dej blbovi moc
O důvod víc nebýt na sociálních sítích. I bez toho je to zbytečná ztráta času.
To je dobře, česká podnikatelská podvodnická svoloč se musi hlídat….
Výborně Jardo, co kdybys tu podnikatelskou svoloč přestal podporovat? Prostě nenakupuj v obchodech, které patří nějakému podnikateli.
Další důkaz, že mít sociální sítě pod reálným jménem je hloupost.