Automobilku Lotus nebo jejího zakladatele, geniálního konstruktéra Colina Chapmana, máme všichni spojenou především s extrémní redukcí hmotnosti. V tomto duchu se samozřejmě nese také novinka s názvem Exige Sport 350. Nový model nahrazuje starší Exige S a podařilo se mu zhubnout 51 kilogramů! A to v této kategorii rozhodně není malé číslo. Colin by měl radost.

Lotus Exige Sport 350 22

Redukce hmotnosti byla úkolem číslo jedna. Vývojáři prý řešili doslova každý gram, který by na novém autě mohli ušetřit. Díky tomu můžete ve verzi Sport 350 najít novou lehčí baterii, odlehčené úchyty motoru nebo novou středovou konzolu. Kryt motoru tvořený žaluziemi pak nahradil dosavadní skleněný. Optimalizovaná je prý také zvuková izolace. Když si vybavím starší Exige, musí to znamenat jen jedno. Asi tam žádná není 😀

O pohon vozu se stará kompresorem přeplňovaný 3,5litrový šestiválec o výkonu 350 koní (258 kW) a točivém momentu 400 Nm, což jsou shodná čísla jako dosud. Zákazníci mohou vybírat mezi šestistupňovým manuálem a automatem, které budou posílat výkon samozřejmě na zadní kola. K pokoření stokilometrové rychlosti stačí jen 3,9 sekundy a rozjede se až na 274 km/h. Maximální rychlost je shodná v případě obou převodovek, automat je však na stovce o 0,1 s dříve. Manuální převodovka byla upravena tak, aby poskytla ještě přesnější a rychlejší řazení než dosud. Samočinná převodovka umí změnit převod za 240 milisekund, ve sportovním módu při podřazování pak sama dává meziplyny. Automat je možné ovládat pomocí hliníkových páček pod volantem.

Mimo těchto změn se dočkal přepracování také podvozek, který dostal tužší tlumiče a přepracovanou geometrii, což by mělo zlepšit ovladatelnost a odezvu. Se snížením hmotnosti se podařilo také snížit těžiště, což se společně s dalšími úpravami podepsalo na o 2,5 sekundy rychlejším čase na tovární testovací trati. Vybrané partie karoserie jako zadní spoiler, střešní panel nebo zrcátka jsou lakovány matnou černou barvou, na přání zákazníka však mohou být i v barvě karoserie. Uvnitř se může objevit čalounění vzdávající hold někdejšímu Lotusu Esprit, zvolit je ale možné i modernější Alcantaru. Více příplatků a změn vzhledu však nečekejte. A to je u takového vozu naprosto v pořádku.

Lotus Exige Sport 350 se začne prodávat v únoru 2016. Na nejbližším, tedy německém trhu je cena stanovena na 74 000 €. Takže v našich končinách si připravte něco přes 2 000 000 Kč.