Automobilky dnes velmi hojně využívají milníků ve své historii k představování limitovaných edicí. Těšit se z toho mohou zákazníci, kteří mají možnost zakoupit leckdy velmi zajímavé kousky. Bokem v tomto případě nezůstává ani Lotus, který představil upravenou Evoru s dovětkem Hethel Edition.

Lotus Evora 400 Hethel Edition 1

Pokud jste fanoušky této britské sportovní značky, pravděpodobně budete vědět, na co limitovaná edice odkazuje. Hethel je totiž aktuální místo vzniku všech modelů této automobilky. Tento rok je to už 50 let, co se automobilka přestěhovala z Cheshuntu do Hethelu v Norfolku. Na konci roku 1966 vyjel z nové továrny model Type 46 Europa, veškeré stěhování, ukončení a obnovení výroby se odehrálo naprosto plynule, bez přerušení výroby.

Lotus tento rok slaví 50. výročí výroby v nové továrně a na základě této slávy vznikla Evora 400 Hethel Edition. Mohli byste čekat nějaký extrémně lehký speciál, pro výroční model však byl zvolen vůz, který stojí na základech poměrně civilizované Evory 400. Limitovaná edice se liší úpravami exteriéru i interiéru.

Zákazník bude mít možnost volby jednoho ze tří odstínů karoserie, odkazujících na slavnou minulosti značky. K dispozici bude Essex Blue, Black Motorsport a klasická Racing Green. Výroční edice bude ozdobená proužky na bocích karoserie, dostane stříbrná kovaná kola a červeně lakované brzdové třmeny. Interiér může být buď v červeno-černém nebo pouze černém provedení, které bude čalouněno buď kůží nebo Alcantarou. A samozřejmě nesmí chybět ani pamětní plaketka umístěná na koženém panelu před spolujezdcem.

Hethel Edition používá totožnou techniku jako základní provedení 400. Pod kapotou tedy najdete kompresorem přeplňovaný šestiválec o objemu 3,5 litru, který na zadní kola posílá výkon 406 koní (298 kW) a točivý moment 410 Nm. I v tomto případě můžete volit mezi šestistupňovým manuál a automat se stejným počtem rychlostí. Šikovný řidič zvládne s manuální převodovkou akceleraci na 100 km/h za pouhé 4,2 sekundy. Méně zruční jedinci dokáží to samé s automatem. Limitované edice nikdy nejsou levnou záležitostí. V tomto případě si Lotus za Evoru 400 Hethel Edition účtuje 100 500 €, tedy zhruba 2 725 000 Kč.