Festival rychlosti v Goodwoodu k prezentaci nového modelu využila spousta automobilek, Lotus nevyjímaje. Novinka nese název Lotus 3-Eleven a jedná se o opravdu hodně nabroušené okruhové náčiní.

Jak už sám název napovídá, jedná se nástupce legendárního 2-Eleven. Pod kapotou je uložený kompresorem přeplňovaný šestiválec o objemu 3,5 litru z Lotusu Evora 400 a výkonu 336 kW/457 koní. Maximálního výkonu tento motor dosahuje při  7 000 ot./min a točivý moment 450 Nm se nachází v rozmezí otáček od 3 500 až do 6 500 za minutu. Původem se jedná o motor od Toyoty a oproti Evoře jeho výkon vzrostl o 50 koní a točivý moment o 40 Nm.

To jsou skvělé hodnoty, ale ten správný úsměv se vám začne na tváři objevovat až ve chvíli, kdy zjistíte, že suchá hmotnost tohoto vozu je pouhých 900 kg! A s tímto poměrem výkonu a hmotnosti se dostáváme do teritoria těch nejlepších supersportů.

Automobil bude dostupný ve dvou různých verzích. Je tu silniční provedení Road a okruhové Race. Aerodynamický kit doplňuje u provedení Race také šestistupňová sekvenční převodovka a za příplatek i sedadlo řidiče se šestibodovými pásy, které splňuje normy FIA. Road dostal šestistupňový nakrátko poskládaný manuál. Standardem je v obou variantách samosvorný diferenciál Torsen. Kokpit 3-Eleven je v základu pouze jednomístný. Pokud ale chcete machrovat před kamarády a způsobovat jim žaludeční potíže, máte možnost za příplatek objednat i druhé sedadlo. Palubní deska je velice strohá a veškerou muziku zde hraje palubní TFT displej a pár tlačítek.

Dynamika je také z říše snů. Zrychlení z 0 na 100 km/h za méně než tři sekundy a jede až rychlostí 280 km/h. 3-Eleven Road je kvůli menšímu přítlaku ještě rychlejší, maximální rychlost je zde 290 km/h. Silniční model obouvá pneumatiky Michelin Pilot Supersport, okruhový pak Michelin Pilot Sport Cup 2 (Přední pneumatiky mají rozměr 225/40 ZR18, zadní pak 275/35 ZR19).

Smutnou zprávou na konec je velice omezená produkce tohoto modelu. Lotus plánuje vyrobit pouze 311 kusů. Výroba bude zahájena až v únoru 2016, přičemž první zákazníci se auta dočkají v dubnu 2016. Provedení Road stojí 82 000 liber (cca 3,1 milionu korun), za verzi Race zaplatíte 115 200 liber (tedy zhruba 4,38 milionu korun).

Přečtěte si také:  CUPRA odhaluje interiér nového elektromobilu. Naplno ho ukáže na IAA ve Frankfurtu