likvidace-vozidel
Autor: Mgr. Jan Punčochář

Automobil je dnes spotřební věcí a už zpravidla nezůstává v rodině po dekády, jak tomu bylo dřív. Když vůz přestane vyhovovat současným požadavkům, jednoduše ho nahradíme novým. Proč dělat ostudu s neaktuálním modelem, který nemá ani desetistupňovou převodovku, adaptivní tempomat, automatické parkování či 360° kameru, řekne si jistě nejeden moderní motorista. Kupní síla roste a možnosti financování jsou široké.

Pak zbývá jen zodpovědět si poslední otázku: co s vyřazeným autem?

Likvidace vozidla ekologicky

Motorové vozidlo, to není jako PET lahev nebo lepenková krabice. Jde o vysoce komplexní produkt sestávající z mnoha materiálů a kapalin, které mohou představovat zátěž pro životní prostředí i lidské zdraví.

Proto je třeba likvidaci autovraku svěřit někomu, kdo ví co dělá, má k tomu potřebná oprávnění a řídí se platnou legislativou. Dobré vrakoviště všechny tyto podmínky splňuje, z vraku odčerpá kapaliny a oddělí jednotlivé materiály, které se následně patřičně recyklují.

Likvidace vozidla administrativně

Fyzický zánik vozidla musí být provázen také zrušením úředním. Prvním krokem procesu je vystavení dokladu o ekologické likvidaci vozidla. S tímto dokumentem je následně třeba na odboru dopravy nechat provést trvalé vyřazení vozidla z registru vozidel, čili v současné právní terminologii takzvaný zánik vozidla. Za vyřazení vozidla se neplatí správní poplatek.

Nezapomeňte také na výpověď pojistné smlouvy a v případě právnických osob je navíc třeba provést odhlášení ze silniční daně.

Likvidace vozidla pohodlně

Proč si ale s celým procesem lámat hlavu a ztrácet čas, když nemusíte. Kvalitní autovrakoviště zařídí celý proces ekologické likvidace vozidla za vás:

  • Vozidlo odtáhnou.
  • Vystaví doklad o ekologické likvidaci.
  • Někde za vás dokonce provedou i zápis zániku vozidla.
  • Je-li autovrak kompletní, tedy má alespoň celou karoserii a motor, můžete za něj získat i finanční kompenzaci.

Neztrácejte čas komplikacemi spojenými s likvidací autovraku, obraťte se na Vrakoviště Brno, kde celý proces vyřeší za vás.

Vice informací najdete na vrakoviste-brno.cz.