Crossover Lexus NX, uvedený na trh v roce 2014, se rychle etabloval coby klíčový hráč v modelové nabídce značky Lexus. Již od své premiéry se podílí na celkových evropských prodejích značky z více než 30 %. Model dokázal úspěšně přilákat zákazníky, zejména díky spojení luxusu, svěžího a moderního designu, inteligentního využití prostoru a atraktivní jízdní dynamiky. K prodejním úspěchům napomohla i možnost volit mezi plně hybridním pohonem nebo benzínovým motorem, resp. mezi pohonem předních nebo všech kol.

Prodejní úspěchy dokonce předčily očekávání výrobce a pokořily předpokládané prodeje na všech světových trzích, kde se tento model nabízí, Evropu nevyjímaje. Lexus ve snaze navázat na tento úspěšný trend a podpořit atraktivní vlastnosti modelu NX připravil mnoho úprav a vylepšení v oblasti exteriéru, interiéru, nabídky bezpečnostních prvků a možností výbavy. Nové NX se představuje v evropské premiéře na mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu (IAA).

Úpravy designu exteriéru

Lexus se rozhodl zachovat nejpodstatnější prvky designu NX, který již úspěšně zaujal tolik zákazníků, a soustředil se především na vizuální detaily.

Charakteristická vřetenovitá maska chladiče se pyšní novým nápadným ztvárněním, které lépe ladí s dalšími modely Lexus z kategorie SUV, tedy RX a LX. Design staví na řadě vodorovných lišt, které pokračují až dolů ke spodnímu spoileru na předním nárazníku. Širší mezery mezi lištami ve spodní části masky pod jejím nejužším místem akcentují šířku vozidla a dodávají předním partiím NX robustnější charakter. Účinek je ještě zvýrazněn zvětšenými a nápadně zahloubenými otvory sání vzduchu po obou stranách, lomenými tak, aby poukazovaly na široce rozkročený postoj tohoto vozu.

Jinak tvarovaná horní část předního nárazníku harmonicky navazuje na kapotu a přední dveře, což se odrazilo v elegantnějším celkovém tvarování s příkladnou aerodynamikou.

U LED světlometů si lze povšimnout nové vnitřní konstrukce kvůli systému adaptivních dálkových světel (AHS), jenž je součástí bezpečnostního paketu Lexus Safety Systém +, nově nabízeného pro model NX. Sportovní vzhled světlometů připomíná optiku nového luxusního kupé LC. Novinkou jsou i ukazatele směru vpředu a vzadu, vybavené sekvenční funkcí.

Designové změny ve spodní části zadního nárazníku odrážejí tvar vřetenovité masky chladiče, čímž zdůrazňují široký postoj a nízké těžiště vozu. Nové zadní skupinové svítilny jsou protaženější a zaujmou černými dekory s akcentem na zdroje ve tvaru písmene „L“. V případě benzínového provedení – nyní označovaného NX 300 – se nově objevují větší koncovky výfuku s chromovými rámečky; u plně hybridní varianty NX 300h zaujmou větší dekory v matném chromu pro zdůraznění motivu tvaru vřetene.

Pro NX v provedení Luxury a F SPORT jsou k dispozici dva nové designy 18″ litých kol, v obou případech v markantní kombinaci leskle broušeného a tmavě metalického povrchu.

Interiér: originální pracoviště řidiče, ještě vyšší míra pohodlí

V interiéru NX se objevují změny některých detailů, z nichž je patrný sportovnější charakter a ještě luxusnější atmosféra. Ohledně prvků výbavy se návrháři zaměřili i na intuitivní ovládání a na praktičnost i pohodlí, přesně v duchu uplatňování zásad Omotenashi – představujících nejlepší tradice japonské pohostinnosti.

Nejnápadnější změnou je zvětšení rozměru centrálního displeje multimediální soustavy. V případě prémiové navigace Lexus obrazovka narostla ze 7 na 10,3″, zatímco u multimediální audio soustavy LDA (Lexus Display Audio) se rozměr zvětšil ze 7 na 8″.

Panel ovládání klimatizace na středové konzole je nyní ergonomičtější, neboť vícero tlačítek bylo nově nahrazeno čtyřmi snadno ovladatelnými páčkovými přepínači. Ty zaujmou vysokou kvalitou a na omak svým zvýšeným reliéfem malých kovových detailů ve tvaru typického motivu „L“ značky Lexus. Středové analogové hodiny jsou o něco větší se zřetelnějším ciferníkem a výraznějším kroužkem po obvodu. Výhodou nových hodin je kromě lepší čitelnosti i příjem signálu GPS pro automatické nastavování času při cestování napříč různými časovými pásmy.

Na středovém panelu NX se nachází i nejnovější generace ovladače připomínajícího touchpad, který je nyní kvůli snazší obsluze větší. Opěrka pro dlaň je díky svému novému tvaru pohodlnější. Přihrádka pro bezdrátové dobíjení je prostornější, aby zde bylo možné dobíjet i smartphony větších rozměrů. Porty USB se přesunuly do praktičtější středové polohy a byly též výkonově posíleny kvůli rychlejšímu dobíjení připojených zařízení. U modelů vybavených průhledovým displejem je tato jednotka hladce začleněna do přístrojového panelu, a tvoří tak v horní části přístrojové desky zcela hladký povrch.

Nově nabízené barvy interiéru

Pro kabinu NX jsou k dispozici nové barevné varianty: čalounění a obklady ve smetanovém (Rich Cream) nebo okrovém (Ochre) tónu, které tak doplňují stávající barevná provedení v podobě světle okrové (White Ochre), černé (Black) a tmavě červené (Dark Rose). Novou variantou pro vozy ve výbavě F SPORT je jasně červená (Flare Red) nebo žlutá (Mustard Yellow).

Elektricky ovládané páté dveře

Praktičnost NX dále zvyšuje elektrické ovládání výklopné zádi s funkcí „bezdotykového“ otevírání i zavírání – když se blížíte k vozu s klíčkem v kapse, páté dveře otevřete pouhým pohybem nohy pod zadním nárazníkem, kde tento pohyb zaznamená příslušný senzor. Podobným způsobem lze výklopnou záď opět zavřít. Vozidlo automaticky uzamknete speciálním tlačítkem vedle madla ručního otevírání pátých dveří.

Lexus Safety Systém +

Výhodou nového modelu NX je i bezpečnostní paket Lexus Safety Systém +. Vůz je tak vybaven celou řadou prvků aktivní bezpečnosti a systémů na podporu řízení, jako je např. přednárazový bezpečnostní systém, adaptivní tempomat, automatické ovládání dálkových světel, systém varování při opuštění jízdního pruhu a asistent rozpoznávání dopravních značek. K dispozici je i inteligentní ultrazvukový lokátor.