Letní měsíce sice zdánlivě patří mezi ty dopravně klidnější, ale zároveň je policie z pohledu bezpečnosti označuje za nejrizikovější období roku. Řidiči často jezdí za hranice svých možností, jsou unaveni, k čemuž přispívá i horko a častěji sedí za volantem nesoustředění. To vše se propisuje do nehodovosti, která byla během uplynulých prázdnil lepší než v jiných letech.
Jen během července a srpna nakonec policie řešila 16 583 dopravních nehod, při kterých na našich silnicích vyhaslo 80 lidských životů. V 341 případech došlo při dopravních nehodách k těžkému zranění. Podle policistů jde o pokles ve všech základních oblastech dopravní nehodovosti, mimo počtu lehce zraněných. Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod patřilo, jako již dlouhodobě, nevěnování se plně řízení vozidla, nesprávné otáčení nebo couvání a jiný druh nesprávné jízdy.
„Letní prázdniny patří z pohledu bezpečnosti silničního provozu jednoznačně k nejvíce rizikovým obdobím roku. Policisté tradičně v průběhu léta dohlíželi na bezpečnost a plynulost silničního provozu na území celé ČR v rámci plánovaných kontrolních a preventivních opatření. Přestože bylo při letních dopravních nehodách usmrceno 80 osob, oproti loňskému roku evidujeme pokles fatálních následků. Na českých silnicích zemřelo za letošní letní období o 20 osob méně než v roce předešlém,“ konstatuje náměstek policejního prezidenta genmjr. Tomáš Lerch
Faktorů, které dlouhodobě ovlivňují vývoj dopravní nehodovosti, je celá řada, patří mezi ně zejména samotné chování účastníků silničního provozu, povětrnostní podmínky, technický stav vozidel a také komunikací, dopravní výchova a v neposlední řadě také kontrolní činnost policie.
Přestupků bylo znatelně více
Během léta policisté řešili také 79 000 přestupků, což je ale ve srovnání s loňskými prázdninami o asi 7000 přestupků více.
„Pozitivně se projevila přítomnost dopravních policistů na silnicích v průběhu celých prázdnin. Dopravní policisté prováděli nespočet dopravně bezpečnostních akcí, které byly zaměřeny na hlavní příčiny dopravních nehod a jejich následky, ale také celou řadu dopravně preventivních akcí a kampaní ve spolupráci s dalšími subjekty“, sdělil ředitel Ředitelství služby dopravní policie PP ČR plk. Jiří Zlý.
V průběhu léta se dopravní policisté zaměřili na řidiče osobních i nákladních vozidel, motocyklisty, řidiče autobusů, na tranzitní dopravu či vážení nákladních vozidel. Kontrolovali také dodržování nejvyšších předepsaných rychlostních limitů a přítomnost alkoholu či jiných omamných látek u účastníků silničního provozu.