Renault R5 Turbo 2 Evolution

Možná se to některým mladším ročníkům nebude zdát jako pravda, ale francouzský Renault ve své době patřil ke špičce, alespoň co se závodních speciálů týče. Takovou dokonalou ukázkou starých dobrých časů, kdy hot-hatche byly tak ostré, že se jich slabší povahy bály, je i tento skvostný Renault R5 Turbo.

V zachovalém stavu jich je na světě už jen pár a speciálně ve verzi Evolution (kterých bylo vyrobeno jen 200) půjde o velmi raritní stroj. Jde vlastně o homologační speciál, který smí na silnice, ale dobře mu bude zejména na závodní trati. Renault musel vyrobit sériová auta proto, aby se s R5 mohl přihlásit do tehdy velmi oblíbené, ale zatraceně nebezpečné rallye skupiny B.

Určitě víte, že skupina B byla jen pro ty nejlepší a nejostřejší, a tak je jasné, že i homologační verze rallye speciálu nebude žádné ořezávátko. Tento konkrétní kus má pořadové číslo 117 a je z roku 1985. Posledních 30 let stál v klimatizované garáži v majetku jediné rodiny, která se o něj příkladně starala. Navíc auto před rokem prošlo velkou renovací, takže je opravdu jako nové. A nemluvíme jen o vzhledu. Ve skvělé kondici je i technika auta včetně motoru. Jde o čtyřválec, kterému byl zvýšen objem na 1 432 ccm.

Máte-li o tohohle prcka zájem, může být váš. Aktuálně je totiž na prodej v aukci. Musíte si ale pospíšit. Přihazování končí už zítra a v tuto chvíli je cena na 75 tisících dolarech, tedy asi na 1 650 000 Kč.