policie-auto

Několik všímavých uživatelů internetu upozornilo Sdružení SOVA na zajímavý inzerát na serveru bazos.cz. Prodejce neznámého jména se zde snažil, nebo možná ještě snaží prodat část auta s identifikačním číslem VIN a k tomu i platný technický průkaz.

„Prodám VIN štítek (hrnec) – nebo celou čtvrtku s TP,“ píše se v inzerátu na BMW M3 E92 z roku 2009. „’Auto‘ je přihlášené na mě a není v depozitu – platím pojistku,“ dodává prodávající.

sdruzeni-sova-inzerat-bmw-m3-bazos

K čemu by někomu byla „čtvrtka“ vozu nebo jen „hrnec“ neboli „klobouk“ či odborně kryt tlumiče s vyraženým číslem VIN? Navíc za celkem dost peněz, 36 000 Kč?

„Kolem takového dílu se dá vlastně postavit celé auto, které bude mít rovnou i technický průkaz. Většinou jde o kradený vůz, ze kterého se vyříznou části s VIN kódy a navaří se do něj tyto vyřezané z jiného auta. Laik má problém takový podvod odhalit,“ uvádí předseda SOVA Zbyněk veselý.

Přečtěte si také:  Zájem o luxusní a sportovní auta v období koronakrize rekordně vzrostl

Přesně o takovém záměru vypovídá další inzerát na Volkswagen Touareg: „Nebouraná karoserie S CZ doklady 2.5Tdi automat. Možno samotné doklady nebo výřezy karoserie. Ceny dohodou.“

sdruzeni-sova-inzerat-volkswagen-touareg-bazos

Při odborné kontrole pomocí moderních metod na kontrolu pravosti svarů a porovnáním detailů výbavy vozu s výbavou evidovanou výrobce pro konkrétní VIN lze takový podvod samozřejmě odhalit.

„Dalším nebezpečím pro majitele je, že pokud byl například původní vůz, ze kterého zbyla jen ‚čtvrtka‘ nebo ‚hrnec‘ s VINem v zahraničí evidovaný jako totální havárie nebo byl odcizen, mohou ho majiteli při cestě do stejné země zabavit celníci, o takovém případu už informovala Česká televize v pořadu Černé ovce,“ dodává Veselý.

Přečtěte si také:  Na prodej je dvanáctiválcový "mamut", který vlastnil basketbalista Michael Jordan

To by mohl být případ i tohoto inzerovaného „vozu“, u kterého lze v databázi Cebia podle vin najít, že 2. července 2020 utrpěl „totální ekonomickou“ škodní událost ve výši 18.400€. „Vůz může být následně odhalen i na STK,“ uzavírá Veselý.

Sdružení našlo další inzeráty na prodej identifikátorů nejen na serveru bazos.cz, ale ještě na serverech sbazar.cz a automedik.cz.