Land_Rover_Defender-vodikove_clanky

Land Rover Defender FCEV je prototyp na vodík. Automobilka ho bude testovat už letos

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Jaguar Land Rover - Tisková zpráva - Grafika: Jaguar Land Rover - 19. 6. 2021


Společnost Jaguar Land Rover vyvíjí prototyp elektromobilu s vodíkovými palivovými články (FCEV) na bázi nového Land Roveru Defender, jehož testování má začít ještě letos.

Koncept FCEV je součástí cíle společnosti Jaguar Land Rover dosáhnout do roku 2036 nulových emisí výfukových plynů a do roku 2039 nulových čistých emisí uhlíku v celém dodavatelském řetězci, produktech a provozech v souladu se strategií Reimagine, která byla oznámena minulý měsíc.

Přečtěte si také:  Automobilky se loučí s královnou Alžbětou II. Logo do černé zbarvila i Škoda

FCEV, která elektřinu pro pohon elektromotoru vyrábějí z vodíku, doplňují na cestě k nulovým čistým emisím bateriová elektrická vozidla (BEV). FCEV poháněná vodíkem poskytují vysokou hustotu energie, rychlé doplňování paliva a minimální ztrátu dojezdu při nízkých teplotách. Tato technologie je tudíž ideální pro větší vozidla s delším dojezdem nebo pro vozidla provozovaná v horkém či chladném prostředí.

Od roku 2018 se celosvětový počet FCEV na silnicích téměř zdvojnásobil a počet vodíkových čerpacích stanic narostl o více než 20 procent. Podle prognóz by do roku 2030 mohl počet FCEV s vodíkovým pohonem překročit 10 milionů a po celém světě by mohlo být 10 000 čerpacích stanic.

Přečtěte si také:  Land Rover Classic Defender Works V8 Trophy II je expedicemi inspirovaná limitovaná edice tradičního off-roadu

Pokročilý inženýrský projekt společnosti Jaguar Land Rover, známý jako Project Zeus, je částečně financován Centrem pokročilých pohonů (Advanced Propulsion Centre) podporovaným britskou vládou. Umožní inženýrům lépe porozumět tomu, jak lze optimalizovat vodíkovou pohonnou jednotku tak, aby poskytovala výkon a možnosti, které zákazníci očekávají od konvenčních vozů: od dojezdu přes rychlost tankování a možnosti tahání přívěsu až po terénní schopnosti.

Testování prototypu nového Defenderu FCEV s nulovými výfukovými emisemi bude ve Velké Británii zahájeno koncem roku 2021. Bude ověřovat klíčové vlastnosti, jako je schopnost jízdy v terénu a spotřeba paliva.

Při realizaci projektu Zeus se Jaguar Land Rover spojil se špičkovými partnery z oblasti výzkumu a vývoje, včetně společností Delta Motorsport, AVL, Marelli Automotive Systems a UK Battery Industrialisation Centre (UKBIC), aby společně pracovali na výzkumu, vývoji a vytvoření prototypu FCEV.

Přečtěte si také:  Ve Velké Británii zakázali reklamu na nový Defender. Z naprosto nepochopitelného důvodu

Ralph Clague, vedoucí oddělení vodíku a palivových článků společnosti Jaguar Land Rover, řekl: „Víme, že vodík bude v budoucím mixu pohonných jednotek v celém dopravním průmyslu hrát důležitou roli. Vedle bateriových elektromobilů nabízí další řešení s nulovými emisemi ve výfukových plynech, které odpovídá specifickým možnostem a požadavkům špičkové řady vozidel Jaguar Land Rover. Práce vykonaná společně s našimi partnery v rámci projektu Zeus nám pomůže na naší cestě stát se do roku 2039 společností s nulovými emisemi uhlíku a připravit se na novou éru vozidel s nulovými emisemi výfukových plynů.“

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek