Koncept Nissan Signal Shield využívá pro zvládání rušivých vlivů chytrých telefonů za volantem objev starý 180 let + video

Autor: Tisková zpráva - 23. 5. 2017


Viktoriánský vynález aplikovaný v 21. století – Nissan GB přejal téměř 200 let starou technologii, aby vytvořil koncepční řešení omezující rušivý vliv mobilních telefonů za volantem.

Krása designu je v jednoduchosti. Zařízení Nissan Signal Shield zabudované do loketní opěrky modelu Nissan Juke je prototypem schránky s Faradayovou klecí, což je objev, který se datuje do třicátých let 19. století.

Pokud je mobilní zařízení uloženo do schránky a její víko je zavřeno, vytváří Nissan Signal Shield „klidovou zónu“, která blokuje veškerý přijímaný a odesílaný signál telefonu včetně mobilních sítí a připojení Bluetooth a Wi-Fi.

Koncept je navržen tak, aby si řidiči mohli vybrat, zda chtějí odbourat rušivý vliv milionů textových zpráv, upozornění sociálních sítí a výstrah aplikací, které jsou každý den „tlačeny“ do chytrých telefonů.

Jde o narůstající problém, což dokládá počet řidičů, kteří se přiznávají k používání mobilního telefonu v autě; jejich počet podle RAC vzrostl z 8 % v roce 2014 na 31 % v roce 2016.

Uživatelé jsou ze zvyku stále častěji v pokušení kontrolovat textové zprávy a upozornění hned ve chvíli, kdy se na displeji jejich telefonu objeví – tedy i při řízení. Nissan ve vlastním průzkumu zjistil, že se téměř každý pátý řidič (18 %) přiznává ke psaní textových zpráv za volantem.

Všechny crossovery Nissan jsou vybaveny možností připojení Bluetooth, díky tomu je možné realizovat příchozí a odchozí telefonní hovory v režimu „hands-free“, pokud to lze v daných podmínkách provést bezpečně. Rozhraní NissanConnect či Apple CarPlay, jimiž je vybaven zcela nový Nissan Micra, umožňují hlubší integraci aplikací chytrého telefonu.

Koncept Nissan Signal Shield nabízí další možnosti připojení a dává tak řidičům možnost volby, zda ze silnice chtějí kontaktovat druhé a být kontaktováni, nebo zda si chtějí vytvořit „časoprostor bez mobilu“. Znamená to digitální detoxikaci a řízení bez rušivého vlivu okolního digitálního světa.

Jestliže řidič chce na svém chytrém telefonu poslouchat hudbu nebo webová vysílání, má možnost přídavného připojení k zábavním systémům svého vozu přes rozhraní USB a AUX. Možnost kabelového připojení zůstává zachována i v případě, že se telefon nachází v přihrádce Nissan Signal Shield.

Aby řidič obnovil bezdrátová připojení svého telefonu, stačí pouze otevřít loketní opěrku sedadla a přihrádku v ní – což může udělat, aniž by přitom spustil oči ze silnice nebo se dotkl samotného telefonu – a telefon se může opět připojit do mobilní sítě a k systému technologie Bluetooth ve vozidle.

Tato inovace funguje na principu Faradayovy klece a využívá tedy k blokování elektromagnetické pole pouzdro zhotovené z vodivého materiálu – například drátěnou síť. Je pojmenována po anglickém vědeckém průkopníkovi Michaelu Faradayovi, který ji objevil ve třicátých letech 19. století.

Pokud je do ní umístěno elektronické zařízení, např. chytrý telefon, jakýkoli příchozí elektromagnetický signál – např. data mobilních sítí nebo data určená rozhraní Bluetooth – je pohlcován vnějším vodivým materiálem klece a zařízení je tak mimo jeho dosah.

Alex Smith, generální ředitel společnosti Nissan Motor GB Ltd., říká: „Nissan vyrábí jedny z nejrychlejších vozů, s nimiž se můžete na dnešních silnicích setkat, ale vždy hledá nové způsoby, jak zvýšit životní pohodu svých zákazníků. Používání mobilních telefonů za volantem se stává stále palčivější otázkou pro automobilový průmysl i pro celou společnost – zvláště kvůli velkému množství „vnucené“ komunikace zahrnující textové zprávy, upozornění sociálních sítí a výstrahy aplikací, které u řidičů zvyšují pokušení sáhnout po mobilních telefonech.“

„Koncept Nissan Signal Shield představuje ucelené řešení, které řidičům umožní odstranit všechny rušivé vlivy, jimž je při řízení vystavují mobilní telefony. Neznamená to nic menšího, než lepší kontrolu za volantem. Někteří řidiči jsou vůči aktivitám svého chytrého telefonu imunní, ale těm řidičům, které stojí ignorování všeho toho pípání a zvonění velké úsilí, poskytuje tato koncepce v našem „přehnaně připojeném“ světě velmi jednoduché řešení tohoto problému,“ dodává Smith.

Pete Williams, mluvčí RAC pro oblast bezpečnosti silničního provozu, říká: „Náš průzkum ukazuje, že používání mobilních telefonů dosahuje mezi řidiči proporcí epidemie. Protože se technologie mobilních telefonů značně vyvinula, jsou na ní mnozí lidé již závislí. Používání mobilního telefonu při řízení ale představuje jak fyzický, tak psychický rušivý faktor a je od roku 2003 nezákonné.“

„Nissan Signal Shield je dobrým příkladem technologie, která řidičům pomůže vyzrát na mobilní telefony. Těm, kdo se tomuto pokušení nedokáží bránit, dopřeje tato jednoduchá, ale dobře promyšlená technologie nedocenitelnou zónu bez mobilního telefonu. Žádáme všechny řidiče, aby se návštěvou stránky www.bephonesmart.uk zřekli používání příručního telefonu za volantem a aby se o svůj slib podělili se svými přáteli a rodinou,“ konstatuje Williams.

nissan signal shield

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru