Kia zahájila výrobu modernizovaného modelu Cee’d

Autor: Tisková zpráva - 26. 6. 2015


Kia odstartovala výrobu modernizace stále populárnější řady modelu Kia cee’d, tedy modelu, jenž se v posledních letech stal základem nepolevujícího úspěchu značky Kia na evropských trzích. Plánované zahájení prodeje v České republice je stanoveno na září letošního roku.

Evropští návrháři automobilky Kia v zájmu zvýšení atraktivity upravili stylistické provedení interiéru i exteriéru dosavadního modelu cee’d. Tým specialistů na pohonné jednotky se pak postaral o širší nabídku motorů a převodových ústrojí. Mezi zlepšení patří široká škála nových prvků v oblasti bezpečnosti, pohodlí a funkčnosti. Změny se dotkly všech provedení modelové řady cee’d, do které nyní spadá pětidveřový hatchback cee’d, karosářské provedení kombi a třídveřová verze pro_cee’d.

Změny v rámci modelové řady cee’d zahrnují i mnohá optická vylepšení a úpravy dynamiky u vysoce výkonných variant cee’d GT a pro_cee’d GT. Modely GT, které i doposud patřily k nejatraktivnějším vozům kategorie „hot-hatch“ v rámci nižší střední třídy, prodělaly další modifikace zvyšující jejich poutavost v očích zájemců na této části trhu, kde o koupi rozhodují především emoce.

Modernizovaný model bude ještě letos nabízen i v nové specifikaci GT Line. Zákazníky zaujme svým sportovním vzhledem a dynamikou variant GT, ale i všestranností tradiční modelové řady cee’d.

Kia_pro_ceed_facelift

Design exteriéru: modernější vzhled

Modernizovaná Kia cee’d zdědila smělé a elegantní tvary dosavadního provedení, které obohatila o řadu optických úprav, jejichž výsledkem je modernější vzhled tohoto vozu.

Při pohledu zpředu cee’d nadále zaujme ztvárněním, které si u evropských zákazníků získalo širokou oblibu, tedy charakteristickou maskou chladiče Kia ve stylu tygřího nosu, elegantními světlomety vytaženými do boků a integrovanými mlhovými světly. Úpravy předních partií modelu cee’d zahrnují ostřejší tvary širšího nárazníku, včetně chromových dekorů kolem mlhových světel, a dále nový oválný rastr masky chladiče, jenž odráží řadu tvarů a designových forem na čele vozidla.

Podobné změny se dotkly i zadních partií modelu cee’d, kde zaujme jinak tvarovaný nárazník a sportovně formované odrazky opticky zvětšující objem a robustnost celého vozu. Pojetí zádě pak doplňují zadní LED světla, která evokují vysokou propracovanost a současně modernizují optickou signaturu modelu cee’d při jízdě po setmění. V rámci celé modelové řady jsou nyní k dispozici nová stylová kola z hliníkové slitiny o velikosti 16 a 17″.

Jemné stylistické úpravy interiéru a nižší hladina hluku, vibrací i chvění

Vysoce kvalitní kabina modelu cee’d prodělala řadu drobných stylistických úprav, které staví na jednoduché eleganci designu interiéru. Základní tvary kabiny zůstávají beze změny, ale povšimneme si řady drobných vylepšení, která přispívají k modernějšímu vzhledu a lepší atmosféře. K atraktivitě modelu cee’d přispívá i nový barevný paket dodávaný na přání.

Asymetrickou palubní desku natočenou směrem k řidiči zatraktivnily chromové dekory kolem sdružených přístrojů, výdechů ventilace u řidiče i uprostřed a také kolem horní hrany přístrojového panelu. Panel středové části přístrojové desky nyní zaujme vysoce kvalitní povrchovou úpravou v černém lesku, odolnou proti poškrábání, která evokuje ještě prestižnější vzhled. Kabinu ozvláštňují i další chromové dekory, zejména pak u základny voliče převodovky, na vnitřních madlech dveří a u voličů regulace teploty na přístrojové desce (v závislosti na zvolené úrovni výbavy).

Kia cee’d v modelovém provedení 2016 se bude nabízet s novým barevným paketem pro interiér (Brown Pack), který přináší elegantní hnědé čalounění sedadel a výplní dveří.

U provedení se vznětovým motorem se modernizovaný interiér modelu cee’d chlubí i lepším utlumením hluku, vibrací a celkového projevu. V oblasti podlahové krytiny a soustavy ventilace byly použity další akusticky pohltivé materiály; přístrojová deska je nyní izolována dvojnásobným množstvím tlumicí pěny, která zamezuje pronikání vibrací motoru do kabiny vozu. U všech vznětových jednotek se nově objevuje akusticky pohltivý materiál v místě bloku motoru, olejové vany a filtru pevných částic.

Modernizovaná řada motorů splňujících emisní normu Euro 6

Modernizovaná Kia cee’d nabízí širší škálu motorizací, přičemž všechny agregáty v současnosti splňují požadavky emisní normy Euro 6.

Zákazníci v Evropě u tohoto modelu s oblibou volí vznětové motory, a tak se modernizace dotkla i agregátu 1,6 litru CRDi určeného pro model po faceliftu. Ke snížení ztrát třením přispěl nový systém vysokotlakého vstřikování paliva a olejové čerpadlo se spojitou regulací tlaku a to v rámci celé modelové řady.

Výkonnější varianta jednotky 1,6l CRDi, která je k dispozici v rámci modernizované řady, nyní produkuje až 136 koní (dříve 128 k) a točivý moment 280 Nm (nárůst z 265 Nm). Nyní mírně posílený agregát nabídne maximum točivého momentu již od 1 500 ot/min (dříve od 1 900 ot/min, platí v kombinaci s manuální převodovkou), což znamená hbitější akceleraci za všech jízdních podmínek.

Kia cee’d se bude i nadále nabízet se zážehovými jednotkami 1,6l GDI 135 k a 1,4l CVVT 100 k, stejně tak jako s oblíbeným motorem 1,4l CRDi; všechny uvedené agregáty rovněž nyní splňují požadavky emisní normy Euro 6.

Zcela nová sedmistupňová dvouspojková převodovka

Modernizovaná Kia cee’d poprvé představí novou technologii Kia, kterou je zcela nová sedmistupňová dvouspojková převodovka (DCT) vyvinutá touto automobilkou. Nová převodovka DCT se bude nabízet výhradně pro varianty vybavené výkonnějším vznětovým motorem 1,6 litru CRDi 136k. Je dimenzována pro přenos vyššího točivého momentu a nahrazuje v současnosti používaný šestistupňový automat s měničem točivého momentu.

Nová převodovka DCT byla vyvinuta interně automobilkou Kia s cílem dosahovat nízké spotřeby paliva a zajistit sportovnější charakter v režimu ručního řazení, ale současně i pohodlí a hladký chod v automatickém režimu řazení.

Výhodou pro řidiče, kteří ústrojí DCT pro svůj vůz zvolí, bude rychlejší řazení oproti tradičním automatickým převodovkám, stejně tak jako nižší provozní náklady. Agregát 1,6 litru CRDi ve spojení s novou převodovkou DCT produkuje pouhých 109 g oxidu uhličitého na kilometr jízdy se systémem Kia ISG (systém vypínání motoru Stop/Go), oproti 145 g/km u předchozího motoru v kombinaci se šestistupňovým automatem.

V rámci rozšířené řady cee’d se bude i nadále nabízet šestistupňová manuální převodovka, přičemž pro agregát 1,6 litru GDI bude možné zvolit i šestistupňové dvouspojkové ústrojí.

Kia_ceed_facelift

Vyšší míra jízdního pohodlí, lepší jízdní chování a menší hluk, vibrace i chvění

Konstruktéři u modernizované Kia cee’d provedli celou řadu úprav v oblasti zavěšení kol a podvozku s cílem zlepšit jízdní pohodlí i ovladatelnost.

Důležitým vylepšením modernizované verze je nový systém směrování točivého momentu, jenž potlačuje nedotáčivost vozu přibrzďováním vnitřního kola při průjezdu zatáčkami. Elektrický posilovač řízení nyní vykazuje lineárnější charakteristiku s čitelnějšími reakcemi řízení; k lepší zpětné vazbě ve středové poloze volantu napomohla upravená geometrie přední nápravy. Jízdní pohodlí na špatných cestách díky minimalizaci vibrací pronikajících přes soustavu zavěšení kol zvyšují nové dorazy u silentbloků upevnění zadních vzpěr a nové vnější kulové klouby u tyče zadního stabilizátoru.

Mírné zlepšení se dotklo i charakteristiky hluku, vibrací a chvění u zavěšení kol modernizovaného modelu cee’d, které nyní používá duté tyče stabilizátorů nahrazující dřívější plné tyče v zájmu potlačení hluku přenášeného od vozovky.

Nové prvky ke zvýšení bezpečnosti a pohodlí

Týmy vývojářů automobilky Kia nyní doplnili řadu nových prvků ke zlepšení bezpečnosti a zvýšení pohodlí i funkčnosti, čímž Kia cee’d ještě pozvedla svoji atraktivitu moderního a technicky propracovaného modelu.

Pro značku Kia je bezpečnost prioritou, a tak se oblíbený model cee’d nyní volitelně nabízí s funkcí SLIF (zkr. Speed Limit Information Function, informace o rychlostních omezeních), která pomocí kamery rozpoznává dopravní značky s rychlostními omezeními a zobrazuje je vedle rychloměru a na displeji navigace. Volitelná výbava zahrnuje i sledování slepého úhlu BSD (Blind Spot Detection) a upozorňování na křižující vozidla vzadu RCTA (Rear Cross Traffic Alert) se senzory, které detekují jiná vozidla jedoucí po boku za vozidlem v mrtvých úhlech výhledu řidiče – ten je následně na možné nebezpečí upozorněn, a to pomocí akustického i optického signálu.

Kia cee’d v modelovém provedení 2016 nabídne i snazší parkování díky vylepšenému systému SPAS (Smart Parking Assist System). Parkovací asistent SPAS využívá boční ultrazvukové senzory společně s předními i zadními parkovacími senzory k určení vhodného parkovacího místa; ve spolupráci s elektrickým posilovačem řízení je pak schopen vůz automaticky zaparkovat. Modernizovaný Cee’d nyní díky novému systému dokáže sám zajet do kolmého i podélného parkovacího stání. Funkce pro výjezd z podélného parkovacího stání umožňuje modelu cee’d automaticky vyjet z těsného prostoru na okraji vozovky.

Modernizovaný cee’d se dále chlubí nejnovější verzí audio soustavy a navigace (AVN) s modernějším zobrazováním na 7″ displeji uprostřed přístrojové desky. Systém AVN podporuje i nově nabízený digitální tuner DAB, jenž lze využít na mnoha evropských trzích.

Široká škála úprav pro vysoce výkonné verze GT

Vysoce výkonné varianty cee’d GT a pro_cee’d GT po modernizaci přinášejí úpravy hnací jednotky a modifikace v oblasti jízdní dynamiky. I díky provedeným změnám se GT řadí mezi nejatraktivnější – a nejlépe vypadající – vozy kategorie ‘hot hatch’ v automobilovém segmentu C.

Při pohledu zvenčí si verze GT uchovaly optickou dravost, kterou se odlišují od zbytku modelové řady cee’d, včetně sportovní karoserie a stylových světel pro denní svícení tvarovaných jako kostky ledu. Kia cee’d GT v modelovém provedení 2016 se nyní nabízí i s novými 18″ koly z hliníkové slitiny.

Po usednutí do cee’d GT nebo pro_cee’d GT zaujme nově tvarovaný zploštělý volant s decentním logem GT a vyklenutou středovou částí. Černé tlačítko spouštění motoru ze standardního modelu cee’d je zde nahrazeno tlačítkem z hliníku. Spínače oken ve dveřích nyní zkrášlují hliníkové dekory. Díky všem drobným vylepšením v kombinaci s anatomickými sedadly RECARO a velurovým čalouněním (standardní výbava) se tato varianta ještě výrazněji odlišuje od zbytku modelové řady.

Nový elektronický generátor zvuku se montuje výlučně do verze GT a aktivuje poté, co řidič stiskne tlačítko ‘GT Mode’ na volantu. Generátor účinně produkuje tóny vysokootáčkového agregátu 1,6 litru T-GDI, které přivádí do kabiny vozu a rozšiřuje požitek z jízdy o novou dimenzi v souladu s vyššími jízdními výkony této varianty. Po deaktivaci generátoru spínačem GT Mode pak tento prvek produkuje tichý a umírněný zvuk pohonné jednotky.

Vysoce výkonné ústrojí 1,6l T-GDI určené pro modely cee’d GT a pro_cee’d GT používá nový systém přeplňování. Díky zvýšenému tlaku pro posílení točivého momentu v pásmu nízkých otáček s lepší odezvou motoru se rovněž zlepšila akcelerace z 0 na 100 km/h o 0,1 s na výsledných 7,6 sekundy. Řidiči si díky novému turbodmychadlu vychutnají i působivější pružné zrychlení. Jednotka 1,6l T-GDI dosahuje nejvyššího výkonu 204 koní a točivého momentu až 265 Nm při mírném poklesu emisí CO2 na 171 g/km.

Konstruktéři automobilky Kia kromě funkce směrování točivého momentu a zlepšení hluku, vibrací a chvění u standardní verze dále zlepšili dynamiku provedení cee’d GT. Nové brzdové kotouče mohou mít volitelně větší průměr (nárůst z 300 na 320 mm), což znamená vyšší tepelnou kapacitu, a tedy i odolnost vůči vadnutí brzd. Brzdná dráha do zastavení z rychlosti 100 km/h se u modernizovaného modelu cee’d GT zkrátila z 36,4 na 35 metru.

Kia cee’d v modelovém provedení 2016

Modernizované vozy řady cee’d budou autorizovaní prodejci Kia nabízet od září roku 2015, standardně i včetně jedinečné sedmileté záruky Kia (s omezením na 150 000 km).

Vozy modelové řady cee’d, navržené a zkonstruované v Evropě, se poprvé představily v prosinci roku 2006 a vyrábějí se v závodu Kia ve slovenské Žilině. Jsou stále jedním z nejlépe prodávaných modelů značky, přičemž jen v roce 2014 našly na evropských trzích přes 75 tisíc nových majitelů.

V květnu tohoto roku vyrobila Kia již miliontý vůz s označením cee’d, což od evropské premiéry před devíti lety představuje významný milník.

Kia_ceed SW_facelift

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru