Kia v Ženevě ukázala nový Cee’d i Track’ster a mnoho dalších modelů

Autor: Pavel Srp - 6. 3. 2012


Zcela nová Kia cee’d dnes slaví světovou premiéru na 82. autosalonu v Ženevě. Poprvé před evropským publikem se představí také elektromobil Kia Ray EV a koncepční vůz Kia Track’ster.

„Tři ženevské premiéry v expozici značky Kia pokrývají široké spektrum automobilových segmentů a zdůrazňují rozmanitost naší současné a budoucí produktové řady,“ poznamenal Thomas Oh, viceprezident a výkonný ředitel společnosti Kia Motors Corporation.

„Původní cee’d byl pro Kiu v Evropě významným milníkem, který jí umožnil poprvé konkurovat nejlepším modelům v nabitém segmentu C. Kia cee´d druhé generace je opět přelomovým automobilem s vylepšeným designem, ještě vyšší úrovní kvality a progresivnějším poháněcím ústrojím.“

[nggallery id=389]

„Naše úsilí vyvíjet čisté technologie pohonu je reprezentováno elektromobilem Ray EV a Kia ukáže i svoji hravost v podobě konceptu Track’ster. Ten je výkonnější variantou mimořádně úspěšného SUV segmentu B, modelu Soul.“

Nový cee’d v provedení hatchback – navržený, zkonstruovaný a vyráběný v Evropě
– je sofistikovanější, hospodárnější, kultivovanější a podmanivější než jeho předchůdce. Zcela určitě naváže na úspěch první generace, čímž v Evropě dále posílí postavení značky Kia mezi předními automobilovými výrobci.

Nový cee’d o celkové délce 4,3 metru má delší, nižší a uhlazenější karoserii než původní model. Aerodynamická silueta získala optimální tvar během rozsáhlého testování v nejmodernějším aerodynamickém tunelu Kia. Vyšší kvalita materiálů použitých v interiéru a širší nabídka technicky vyspělých prvků výbavy snese srovnání s nejlepšími konkurenty ve třídě.

Inženýři Kia kladli během vývoje nového cee’du velký důraz na snižování spotřeby paliva a emisí, a to bez kompromisů v oblasti výkonových parametrů motoru a jeho odezvy. V České republice bude nový cee’d k dispozici se dvěma benzinovými (1.4 MPI, 1.6 GDI) a dvěma naftovými (1.4 WGT, 1.6 VGT) motory s rozpětím výkonů od 66 kW (90 k) do 99 kW (135 k).

Modernizace motorů přinesla snížení spotřeby paliva v průměru o 4 procenta napříč modelovou řadou. Nejhospodárnější volbou je turbodiesel o výkonu 94 kW (128 k) s paketem Kia EcoDynamics, která v tomto případě činí pouhých 3,7 l/100 km s emisemi CO2 jen 97 g/km.

Na vrcholu nabídky benzinových motorů stojí motor Gamma GDI 1.6 litru vybavený nejmodernější technikou přímého vstřikování benzinu, která maximalizuje výkon (99 kW / 135 k) a točivý moment (165 N.m). S motorem 1.6 GDI může být spojena zcela nová dvouspojková převodovka DCT (Dual Clutch Transmission). Ta zajišťuje hladké řazení pro maximální jízdní komfort a přispívá k výraznému snížení spotřeby paliva i emisí CO2, v porovnání s dosavadními konvenčními automatickými převodovkami.

Jako dobře utajenou předpremiéru odhalil šéfdesignér společnosti Kia Peter Schreyer na dnešní tiskové konferenci Kia zcela nový cee’d v provedení kombi. Detailní informace o tomto důležitém modelu budou zveřejněny před zahájením prodeje v průběhu letošního roku.

Kia Ray EV, představená v prosinci 2011, je městským vozem s nulovými emisemi a dojezdem až 139 km na jedno nabití. To trvá na rychlonabíjecí stanici pouhých 25 minut. Ray EV o délce 3,6 metru byl zkonstruován exkluzivně pro korejský trh, kde se již prodává. Jeho přední kola pohání elektromotor o výkonu 50 kW napájený z vysokokapacitního akumulátoru Li-Poly (16,4 kWh).

[nggallery id=482]

Navzdory výhradnímu určení pro korejský trh ukazuje Ray EV technické know-how společnosti Kia v oblasti vývoje akumulátorových elektromobilů a zdůrazňuje její úsilí poskytovat komplexní technická řešení pro snižování závislosti na fosilních palivech.

Po své premiéře na letošním autosalonu v Chicagu slaví v Ženevě evropskou premiéru také koncept Track’ster. Vychází z modelu Kia Soul, ale má však ještě vyhraněnější styl.

Koncept vystavený na autosalonu v Ženevě je z velké části beze změn v porovnání s vozem představeným na autosalonu v Chicagu, jen pro Evropu nahradil dvoulitrovou jednotku o výkonu 186 kW (253 k) amerického provedení benzinový motor 1.6 litru.

Tento motor kombinuje přeplňování turbodmychadlem a přímé vstřikování benzinu (GDI), aby nabídl pozoruhodný výkon 158 kW (215 k), který je přenášen na všechna čtyři kola prostřednictvím elektronicky řízeného systému pohonu všech kol. Snížený sportovní podvozek, větší brzdy a speciální leštěná kola poskytují konceptu Track‘ster vynikající jízdní vlastnosti.

[nggallery id=362]

V Ženevě jsou rovněž vystaveny nové koncepty Kia IVI (In-Vehicle Infotainment) a UCD (User-Centred Driving), které byly poprvé vystaveny v lednu na veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas. Tyto koncepty nabízejí pohled do budoucnosti automobilových informačních, bezpečnostních a zábavních systémů s rozmanitými funkcemi. Kia kromě toho vystavuje technologie poháněcího ústrojí, které přispívají k nejlepším hodnotám spotřeby paliva a emisí CO2 ve své třídě. Ukázkou pokrokových řešení z vývojových center Kia, aplikovaných na poháněcích ústrojích, je také např. dvouspojková převodovka DCT vlastní konstrukce, která slaví svůj debut v novém cee’du, nebo mimořádně hospodárný tříválcový naftový motor o objemu 1.1 litru.

 

Tisková zpráva/-PS-

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru