Zařadit se mezi prémiové výrobce byl sen již mnoha asijských automobilek, které v mnoha případech více méně uspěly. Nyní se mezi takové výrobce chce zařadit i korejská Kia a to během následujících pěti let. Velmi ambiciózní plán!

Do prémiové části segmentu se chtěl do roku 2010 dostat i mateřský Hyundai, který nabídl luxusní sedany Genesis a Equus za ceny o třídu menších vozů podobného zaměření. Průnik se však úplně nezdařil a podobný osud pravděpodobně čeká i Kiu.

Severokorejská Kia během následujících pěti let představí 51 (!!) zcela nových nebo přepracovaných modelů. Pomocí tohoto mohutného modelového přívalu, vedení značky doufá, že se podaří změnit vnímání značky zákazníky a posunout ji minimálně kvalitou a zpracováním mezi konkurenty z Německa a Japonska, jako jsou například automobily BMW, Mercedes-Benz, Audi, Lexus, Acura, Infiniti a podobné. První náznaky jsou už modely K3, K9 nebo i v ČR prodávaná Optima.

Není to tak dávno, co vozy značky Kia patřily mezi levné alternativy běžných vozů. Automobilka se během krátké doby vypracovala na pozici, kdy její výrobky zdařile konkurují zavedenějším výrobcům. Přesto se průnik do prémiového segmentu během pěti let zdá být jako nedosažitelný cíl. Vždyť například Toyota na americkém trhu budovala svou image přes třicet let, než nastal vhodný čas představit prémiovou odnož – Lexus.

Jak se tedy tváříme na představu Kie mezi prémiovými výrobci? Rozhodně nejsme proti, jen jsme poněkud skeptičtí, co se dosažitelnosti tohoto plánu týče. Ale nechme to na času a na zákaznících, ať oni sammi rozhodnou, my se rozhodně rádi necháme překvapit.

-FM-