Nová Kia Niro si v Evropě připisuje první prodejní úspěchy pro společnost Kia Motors, která v Evropě od poloviny letošního roku, kdy se tento úsporný hybridní crossover začal prodávat, zaznamenala přes 23 tisíc závazných objednávek.

Od zahájení evropských prodejů letos v červenci do konce října dodala Kia zákazníkům 5 815 nových vozů Niro. Kia Motors kromě toho obdržela dalších více než 15 tis. objednávek na vozy, které evropským zákazníkům postupně dodá do konce roku 2016.

„Od listopadového uvedení modelu Niro na český trh, registrujeme v dealerské sítě vysoký zájem o testovací jízdy tohoto nového crossoveru. Velmi příjemným zjištěním pro nás je fakt, že již dnes můžeme potvrdit 14 zákaznických objednávek,“ říká Kateřina Jouglíčková PR manager KIA MOTORS CZECH. „Od nového modelu, který vyplňuje modelovou mezeru značky Kia mezi bestsellerem cee´d a populárním SUV Sportage, si na příští rok slibujeme prodejní plán čítající 300 kusů,“ dodává Jouglíčková.

Model Kia Niro je prvním vozem svého druhu, spojujícím praktičnost a atraktivní design crossoveru s mimořádně nízkou spotřebou hybridu. Paralelní hybridní ústrojí vozu Kia Niro Hybrid kombinuje zážehový přímovstřikový motor 1,6 litru s lithium-polymerovým akumulátorovým modulem a elektromotorem o výkonu 32 kW. Přední kola vozu jsou poháněna prostřednictvím šestistupňové dvouspojkové převodovky. Niro se chlubí nízkými emisemi oxidu uhličitého na úrovni 88 g/km, což odpovídá kombinované spotřebě paliva pouhých 3,8 l/100 km (v evropském cyklu NEDC).

Z vozidel doposud dodaných evropským zákazníkům směřovalo 46 % k soukromým zájemcům, zatímco zbývajících 54 % putovalo do firemních vozových parků. Při pohledu na celou modelovou řadu Kia v rámci Evropy zjistíme, že 57 % ze všech prodaných vozů Kia objednávají soukromí majitelé a zbývajících 43 % firmy. Niro je pro automobilku důležitým modelem, neboť Kia plánuje posílit své zastoupení ve firemním sektoru, a to prostřednictvím konkurenceschopných provozních nákladů, nízkých emisí oxidu uhličitého a atraktivního designu crossoverů, na nějž slyší řada nových firemních zákazníků, které značka Kia doposud neoslovila.

„Niro je velmi vhodným modelem pro soukromé i firemní zákazníky, kteří chtějí dosahovat nízkých provozních nákladů i emisí CO2, avšak nechtějí tomu obětovat styl a praktičnost jako v případě některých jiných hybridních modelů. Již nyní vidíme, jak se modelu Niro daří na trzích, kde se uplatňují daňové výhody podle množství emisí, ale i jinde, kde zákazníci dokáží ocenit univerzální praktičnost a design tohoto vozu,“ komentuje Michael Cole, COO společnosti Kia Motors Europe, a dodává: „Kia je na dobré cestě dosáhnout ve střednědobém horizontu tříprocentního podílu na trhu, přičemž Niro v tomto frontálním útoku pravděpodobně sehraje klíčovou roli. Niro nabízí atraktivní zevnějšek a již tyto první prodejní úspěchy dokazují, že na trhu existuje prostor pro nový vůz, který vyplňuje mezeru mezi crossovery a hybridy.“

kia-niro_1

Z klíčových vlastností nového modelu Niro můžeme jmenovat řadu systémů na podporu řízení pod označením DRiVE WISE, včetně nezávislého systému nouzového brzdění s detekcí chodců. Zájemci o Niro mohou vybírat z pestré nabídky funkcí konektivity, jako je podpora technologií Android Auto a Apple CarPlay nebo kompletní balíček telematických online služeb Kia Connected Services. Do modelu připraveného na všudypřítomné smartphony si zákazníci mohou objednat i funkci bezdrátového dobíjení chytrých telefonů nebo např. prémiovou audio soustavu JBL. Hybridní crossover kromě toho dokáže utáhnout brzděný přívěs o hmotnosti až 1300 kg, což v této automobilové kategorii rozhodně není obvyklé.

Šestistupňová dvouspojková převodovka v modelu Niro zprostředkuje přímější a okamžitou odezvu na pokyny od řidiče – tedy i více zábavy za volantem – než hybridní konkurenti vybavení tradičním elektronicky řízeným variátorem. V rámci globálního programu vývoje prodělal tento vůz komplexní testování v Evropě, Severní Americe a na Dálném východě, což se odrazilo v hladké jízdě, vytříbených jízdních kvalitách a vysoké stabilitě dané systémem nezávislého zavěšení všech kol.

Stejně jako všechny modely této značky prodávané v Evropě nabízí Niro jedinečnou sedmiletou záruku Kia (s omezením na 150 tis. km) již ve standardu – takto dlouhou záruku přitom žádný jiný výrobce hybridních crossoverů v Evropě nenabízí.

kia-niro_3