Když začne hořet auto, nepanikařte a velké plameny vždy přenechte hasičům

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Hasiči Pardubice, Liberec - Foto: Hasiči Praha - 8. 4. 2025


Požár auta je velmi nebezpečná situace, kterou není radno podceňovat. Požár v samém začátku můžete zkusit uhasit svépomocí, musíte se ale řídit několika základními pravidly. Jakmile ovšem vyšlehnou větší plameny, už vše přenechte hasičům.

Před pár dny vyjížděli hasiči ze Zlína k požáru osobního auta. V něm cestovala matka s dcerou a dle jejích slov už ve chvíli, kdy zaznamenala počínající požár v podvozkové části, ihned zastavila. „Společně se svědky se pokusila oheň uhasit. To se ale nepodařilo. Na pomoc přijeli profesionální hasiči ze Zlína, kteří během pár minut požár uhasili,“ popsala situaci mluvčí hasičů Lucie Javoříková. Podle hasičského vyšetřovatele došlo k požáru v důsledku technické závady v motorovém prostoru. Škoda byla vyčíslena asi na 70 tisíc korun a naštěstí se vše obešlo bez zranění.

Myslete hlavně na bezpečnost!

K požáru může dojít u každého auta, ale vždy platí, že základem je myslet na bezpečnost a nepanikařit. „Snadno se to řekne, ale zkuste zachovat klid a rozvahu, tím lépe dokážete vyhodnotit situaci. Strach je přirozený, ale panika a zbrklé jednání jen vše zhorší,“ vysvětlila tisková mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Přemýšlíte o hasičáku do auta? Poradíme, kam jej umístit a jak často kontrolovat

Postup je pak vždy stejný. „Začne-li se kouřit za jízdy z motorového prostoru vozidla nebo ucítíme-li zápach spáleniny, je třeba okamžitě zastavit, vyndat klíče ze zapalování a rychle auto opustit. Než vystoupíme z vozidla, oblékneme si reflexní vestu. Nezapomeneme z vozu pomoci dětem, starším a nepohyblivým osobám, případně zvířatům. Zůstaneme v dostatečné vzdálenosti mimo vozovku, pokud možno za svodidly. Pokud to situace umožňuje, nezastavujeme poblíž míst, kde by požár mohl způsobit další škody, například v blízkosti jiných vozidel, budov, benzínových čerpacích stanic, plastových kontejnerů a popelnic nebo v tunelech. Je nutno si uvědomit, že i při zatažené ruční brzdě může dojít k jejímu přehoření a samovolnému rozjetí vozidla z kopce. Z tohoto důvodu je vhodné u hořícího vozidla nechat zařazen rychlostní stupeň. Poté ihned zavoláme hasiče na čísle 150 nebo 112,“ radí krajská tisková mluvčí hasičů Iva Michalíčková.

Pokud v autě vozíte hasicí přístroj, můžete počínající požár zkusit uhasit svépomocí. Pamatujte ale, že hasičáky, které vozíme v autě, je možné použít jen velmi opatrně. K autu vždy přistupujte po větru a dejte si pozor, ať se nespálíte o rozehřátou kapotu! Tu také nesmíte zcela otevřít, stačí jen malá skulina, kterou do motorového prostoru nastříkáte obsah hasicího přístroje. Jakmile byste kapotu otevřeli zcela, k ohni byste pustili kyslík a ten by se rozhořel.

„Pokud už z vozu šlehají plameny a nenacházejí se v něm žádné osoby, tak se k vozu nepřibližujeme. Mohlo by dojít ke zranění. Hašení většího požáru přenecháme hasičům, kteří jsou vybaveni vhodnou technikou a především ochrannými pomůckami,“ doplňuje Iva Michalíčková.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru