Věřím tomu, že vám neuniklo to, že SEAT letos slaví 30 let svého nejprodávanějšího modelu Ibiza. Byl to vůbec první model, který byl opravdovým SEATem, a tak mají oslavy o to větší kouzlo. K tomuto jubileu byla představena dokonce speciální verze Ibiza 30th Anniversary.

První generace, představená v roce 1984, byla velkou novinkou, protože vycházela z platformy modelu SEAT Ronda s cílem spojit prostorný a komfortní interiér vyššího segmentu s kompaktnější karoserií (délka 3,6 metru). SEAT na tomto projektu spolupracoval s proslulými společnostmi, jako byl Italdesign italského designéra Giorgia Giugiara, dále Karmann, který měl na starosti průmyslovou výrobu a automobilkou Porsche, která dodala technické řešení motorů (zvané „System Porsche“, což bylo uvedeno na bloku motoru).

Příchod Ibizy vdechl nový život výrobním linkám v barcelonském závodě SEAT Zona Franca. Jako silný magnet přitahovala Ibiza pozornost španělských i zahraničních zákazníků díky široké nabídce motorů s výkony od 44 koní do 100 koní u zážehových verzí a 55 koní u hospodárné vznětové jednotky. Počet exportovaných vozů byl výjimečný a v roce 1990 dokonce přesáhl hranici 119 000 vozů.

Po uvedení třídveřové verze se v roce 1986 objevily pětidveřové varianty, které oslovily zákazníky s potřebou ještě většího vnitřního prostoru. Prvním modelem SEAT Ibiza s doplňkovým modelovým označením se stala verze SXI, poháněná motorem o výkonu 100 koní. Byla uvedena na trh v roce 1988 a ukázala cestu k současným modelům CUPRA a FR.

Redaktor německého automobilového časopisu Auto Bild, Frederik E. Scherer, se s nejstarším modelem Ibizy vydal na dlouhou cestu z Hamburku do Barcelony. Jak jeho cesta vypada a co ho čekalo na konci? Podívejte se na video!

Comments are closed.