Asi každý řidič doufá, že většinu součástí povinné výbavy nikdy nebude potřebovat. Je jedno, jestli je to rezervní kolo, výstražný trojúhelník nebo lékárnička, ideální je, když prostě zůstanou v autě nepoužité. Běžný život motoristy má ovšem do toho ideálního daleko, a tak si pojďme připomenout, jak se to má s autolékárničkou v roce 2025.
Autolékárnička je stále součástí povinné výbavy. Ideální je vozit ji buď v zavazadlovém prostoru nebo třeba v přihrádce před spolujezdcem. Je to vesměs jedno, ale platí, že by měla být dobře přístupná a po ruce. Není ideální ji v případě potřeby dlouhé minuty hledat zapadlou kdesi na dně kufru nebo dokonce pod rezervou. Nevozte ji ale na slunečním světle, přímé slunce by mohlo zapříčinit třeba to, že náplasti nebudou lepit. Dobrou zprávou je, že dnes už není potřeba řešit expiraci lékárničky. Platí však, že pokud z ní něco použijete, musíte to nahradit. Lékárnička musí být kompletní tak, jak předepisuje zákon.
Základem obsahu lékárničky jsou tři hotové obvazy s jedním polštářkem, tři hotové obvazy se dvěma polštářky, náplast na cívce, škrticí pryžové obinadlo, gumové rukavice (latexové, ne to, co používáte na nádobí), isotermická fólie a zahnuté nůžky. Pokud chcete něco přidat, třeba jen tablety na bolení hlavy nebo náplast navíc, není to problém. V rámci policejní kontroly je pouze problém, když v lékárničce něco chybí. Případně to, když ji nemáte. Stejně jako v případě jiné součásti povinné výbavy, při absenci nebo nedostatečnosti lékárničky je potřeba si připravit až 2000 Kč.
„Za prošlou lékárničku sice nemusíte očekávat popotahávání, ale můžeme vám jen doporučit, abyste si čas od času koupili novou. Autolékárnička má zpravidla expiraci 4 roky od data výroby, a nejde o tak zásadní investici, kterou byste si nemohli dovolit. Autolékárničky stojí kolem 300 Kč a seženete je na řadě e-shopů i v kamenných lékárnách,“ radí Michal Ždímal z Rixa.