Jozef Kabaň, 46 let, je zkušený a talentovaný designér, který většinu své kariéry strávil na vysokých pozicích v automobilovém designu. Kabaň přichází do Rolls-Royce Motor Cars z BMW Group, kde od roku 2017 působil jako šéf designu značky BMW.

Kabaň, jehož vášeň pro automobilový design a umění provází již od útlého dětství a jenž je známý svou posedlostí detaily, studoval v Bratislavě a Londýně a studium zakončil magisterským titulem Master of Art in Car Design na královské londýnské univerzitě Royal College of Art. Ve věku 20 let se stal jedním z nejmladších designérů, kteří pracovali pro společnost VW Group. Profesně rychle rostl a v roce 1998 dostal na starost projekt Bugatti Veyron, u něhož navrhl exteriér. Za své návrhy si vydobyl celosvětové uznání a už v rané fázi své kariéry prokázal schopnost spojit automobilový svět s luxusem a uměním.  

Jeho úspěch ho hnal k dalšímu rozšiřování zkušeností v oblasti automobilového průmyslu, což vyústilo ve vedoucí designérské pozice nejprve u Audi AG a posléze u Škoda Auto. U automobilky Škoda mu je připisována revoluce v oblasti designu, čímž výrazně ovlivnil design a emocionalitu velkého množství modelů. Během tohoto období své kariéry byl také zodpovědný za design menších projektů, a to včetně limitovaných a speciálních edicí a koncepčních automobilů.

Torsten Müller-Ötvös, generální ředitel Rolls-Royce Motor Cars, uvedl: „Je mi potěšením oznámit, že Jozef Kabaňbyl jmenován šéfem designu. Je mimořádně talentovaným designérem s bohatými zkušenostmi a širokou škálou dovedností. Je důkazem úspěchu našeho podnikání, jakožto předního výrobce luxusních produktů, důkazem, že dokážeme přitáhnout největší světový talent v oblasti designu.“ A dále pokračoval: „Je to pro naši značku vzrušující doba a těším se, až Jozefa v rodině Rolls-Royce přivítám.“ 

Adrian van Hooydonk, šéf designu BMW Group, řekl: „Tým designérů Rolls-Royce vytváří jedinečné automobily a luxusní předměty. Jsem přesvědčen, že Jozef Kabaň zcela jistě povede tento fenomenální tým do velmi zářivé buducnosti.“

Kabaň je ženatý, má dceru a syna, a bude působit v designových studiích značky Rolls-Royce v Goodwoodu, hrabství West Sussex, a Mnichově.

Jozef Kabaň

Odpovědnost za design celé značky BMW převezme s účinností od 1. dubna Domagoj Dukec, dřívější šéfdesignér BMW i a BMW M. Tímto systematickým sloučením odpovědnosti se design BMW ještě důsledněji zaměří směrem k moderním produktům s výrazným charakterem.

„Reorganizace divize BMW Group Design je signálem naší budoucí orientace. Nová struktura zajistí vyšší efektivitu, rychlost a flexibilitu v našem designovém procesu. Nové odpovědnosti určí směr jednotlivých značek a přizpůsobí je budoucím požadavkům,“ uvedl Adrian van Hooydonk, šéfdesignér BMW Group.

Domagoj Dukec
Domagoj Dukec