Při nákupu nového auta se místo klasické registrační značky můžete setkat s takzvanou převozkou, tedy převozní značkou. Jde vlastně o kus zeleného papíru, který má registrační značku nahrazovat. Ale jen dočasně a jen za určitých podmínek.
Převozní značka je tedy jednorázový doklad s omezenou platností. Na každé takové značce je písmeno značící okres, v němž byla značka vydána, číslice označující pořadové číslo značky a razítko s podpisem prodejce. Pozor na to, že bez razítka a podpisu není značka platná. Je potřeba si uvědomit, že tato značka neslouží pro běžný a dlouhodobý provoz auta. Jak už ostatně její název napovídá, slouží jen k převozu vozidla od prodejce k místu registrace.
„Tento dočasný doklad je určený pouze k řešení situace, kdy vůz ještě není v ČR zaregistrován a nebyly mu přiděleny řádné registrační značky,“ popsala Cebia. Značka musí být vždy nalepena viditelně na zadním okně a její platnost je jen 10 dnů od jejího vydání. Není možné s ní vyjet do zahraničí, značka je platná jen na území Česka.
Pamatujte, že spolu s převozní značkou musíte mít u sebe vždy také doklad o koupi vozu sloužící jako náhrada za malý technický průkaz. Dokladem se rozumí kupní smlouva, případně faktura. Zároveň musíte mít doklad o pojištění vozu (zelenou kartu) a povinnou výbavu. Pokud pak policista při kontrole zjistí, že značka už není platná nebo s ní auto užíváte k jinému než převoznímu účelu, můžete se dočkat pokuty. Na místě se může dostat na 2000 Kč, ve správním řízení až na 2500 Kč.
Značka platí 10 pracovních dnů, nikoliv kalendářních a kódování je krajské a ne okresní.
Článek na nic, plný nepřesností.
No, ještě bych dodal že může řidič přijít o řidičské oprávnění protože užívá v provozu vozidlo, které není v registru. Opět neúplný článek.