Jízda bez dálniční známky: Kdo vás za to může pokutovat a jak probíhá kontrola?

Autor: Anina Russová - Zdroj: Cendis, Zákon o silničním provozu - Foto: Celní správa - 25. 7. 2025


Pokud jezdíte po zpoplatněných úsecích českých dálnic, musíte mít zaplacený dálniční poplatek v podobě elektronické dálniční známky. Řada řidičů si myslí, že když už na okně nemusí mít klasický nalepovací kupon, je pro policisty složité zjišťovat, zda mají poplatek zaplacený. Opak je ale pravdou. A navíc to nezjišťují jen policisté. V následujících odstavcích odpovíme na základní otázky týkající se pokut a kontrol elektronických dálničních známek.

Kdo kontroluje elektronické dálniční známky a jak?

Většina z nás má silniční kontrolu spojenou s policisty, ale dálniční známky může kontrolovat i celní správa. Jejich kontroly probíhají stejně jako v případě policistů a vy kontrolu celníků musíte respektovat. Dle zákona totiž celník smí: „Zastavit vozidlo v systému časového zpoplatnění, zjistit totožnost řidiče, provozovatele vozidla, totožnost přepravované osoby k jejíž přepravě se má vztahovat osvobození vozidla od zpoplatnění, podrobit vozidlo kontrole úhrady časového poplatku nebo naplnění důvodu pro osvobození vozidla od zpoplatnění.“

A pozor, platí to i pro kontrolu (ne)zaplaceného mýta! Počítejte také s tím, že celníci nejen kontrolují, ale také rozdávají pokuty.

Jak poznají, že známku nemám?

Už nějakou dobu nevozíme dálniční známky jako samolepky na čelním skle a o to jednodušší to teď s kontrolou je. Hlídkám stačí nechat systém v autě nebo na mýtné bráně načíst vaši registrační značku a výsledek hned vidí. „Kontrola je prováděna přímo na zpoplatněném úseku dálnice prostřednictvím hlídkových vozidel vybavených kamerovým systémem pro rozpoznávání SPZ nebo za pomoci vzdáleného připojení ke kontrolním branám nebo kontrolou na odpočívkách a parkovištích,“ vysvětluje Cendis, který spravuje systém dálničních známek.

Kontroly se netýkají jen toho, zda známku vůbec máte. „Kontrola se týká také případného zneužití osvobození. Pokud fyzická nebo právnická osoba podá oznámení osvobození, aniž by na něj měla nárok, ve snaze záměrně systém zneužít, může se pokuta vyšplhat až na 100 000 Kč. Pokud zpoplatněný úsek dálnice užívá vozidlo, na které se osvobození vztahuje, ale řidič oznámení osvobození nepodal, přestože to zákon vyžaduje, hrozí mu pokuta až 5 000 Kč. Stejná výše pokuty hrozí těm, kteří Státnímu fondu dopravní infrastruktury do deseti pracovních dní nenahlásí, že pominuly důvody pro osvobození,“ doplňuje Cendis.

INSID nemá páku na ujíždějící řidiče. Co Inspekce silniční dopravy může a nemůže?

Je pravda, že systém kontroly auto fotí?

Ano. Kromě nasnímání registrační značky vozidla a následného zjištění informací o platnosti elektronické dálniční známky se současně v případě, že vozidlo nemá platnou elektronickou dálniční známku nebo není osvobozeno, pořídí také fotografie vozidla.

„Ihned po vzniku snímku software záznam rozdělí na fotografii a data. Dále už pracuje pouze s daty, která jsou odeslána do systému kontroly. S fotografiemi se v rámci systému elektronické dálniční známky nepracuje. Jsou uloženy pouze po stanovenou ochrannou dobu, ve které si je může vyžádat policie nebo celní správa pro případné správní řízení. Po uplynutí ochranné doby jsou fotografie automaticky smazány,“ doplňuje Cendis.

Přišla mi SMS vyzývající k zaplacení pokuty za jízdu bez dálniční známky

Tak hlavně nic neplaťte! I v situaci, kdy jste opravdu jeli bez platné dálniční známky, tak na zprávu nereagujte, smažte ji a ignorujte. Jde o podvodníky, kteří se z vás snaží dostat peníze. „Důrazně doporučujeme na tyto zprávy nereagovat a neklikat na odkazy v nich uvedené. Jedná se o podvodný pokus o zneužití vašich údajů nebo finančních prostředků,“ varuje Radka Nastoupilová, mluvčí Cendisu.

Může mi pokuta přijít i po pár dnech nebo týdnech?

Ne. Pokuty za jízdu bez dálniční známky ukládá výhradně policie nebo celní správa při fyzické kontrole. Pokud jste takovou kontrolou neprošli, žádná pokuta vám později nemůže být uložena.

Jízda bez dálniční známky vás bude stát tisíce

Pokud vás zastaví celníci nebo policisté bez platné dálniční známky, připravte se na místě na pokutu do 5000 Kč. V případě, že budete vše chtít řešit ve správním řízení, zvedá se maximální částka na až 20 000 Kč.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , ,

1 názor na “Jízda bez dálniční známky: Kdo vás za to může pokutovat a jak probíhá kontrola?”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru