Jestli se často nudíte, máte dvě varianty jak z toho ven. Můžete si koupit medvídka mývala nebo se v příštím životě narodit jako Jeremy Clarkson. I když je závist moc špatná, tak když vidím, jak si tenhle chlápek užívá života, prostě mu závidím. Nátáčení Top Gearu je jednou z těch věcí, která mu nejspíše nejen dobře vynáší, ale určitě ho musí zatraceně moc bavit.

No, posuďte sami. Máme pro vás videa, na nichž si Jeremy při natáčení jednoho z chystaných dílů pořadu Top Gear užívá za volantem supersportovního McLarenu P1. Jeremy se s McLarenem prohání na slavném belgickém okruhu Spa-Francorchamps a za zády nemá jen Mercedes-Benz s kamerou, ale také vrtulník.

Vrtulmík se s tímhle supersportem prohání po okruhu a nad ním opravdu velkou rychlostí. Není se čemu divit, protože McLaren P1 zvládne zrychlení z 0 na 100 km/h za méně než tři sekundy, z 0 na 200 km/h za méně než 7 sekund a z 0 na 300 za něco málo nad 17 sekund. Těchto hodnot je schopný dosáhnout i díky systému s názvem Instant Power Assist System (IPAS), což je vlastně totéž jako z Formule 1 známý systém KERS. I díky tomu je McLaren P1 o 11 sekund rychlejší (i když není tak „stylový“) než slavný McLaren F1.

A ta čísla budou ještě zajímavější, pokud připomeneme, že McLaren P1 je vlastně hybrid a díky svému elektromotoru má při běžné jízdě neskutečnou (papírovou!) spotřebu 8,3 l/100 km a do ovzduší vypouští pouhých 194 g CO2 na kilometr. Ale co si budeme povídat, většinu z nás spíše zajímá to, jak tahle bestie jezdí a jak ji nahání vrtulník nad jedním z nejslavnějších okruhů, že? Tak příjemnou zábavu. 🙂

-AR-