Jen za únor na 2000 řidičů bez dálničních známek. Někteří se mylně domnívají, že ji mají

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Ministerstvo dopravy - Foto: Ministerstvo dopravy - 2. 3. 2021


Pokud jste se v posledních dnech a týdnech pohybovali po českých dálnicích, mohli jste si všimnout výrazně zvýšeného pohybu hlídek policie či celní správy. Ne snad, že by tyto složky chtěly působit preventivně. Právě naopak. Všechny hlídky aktivně kontrolují to, jestli mají řidiči koupené elektronické dálniční známky. A tyto kontroly se jim vzhledem k počtu hříšníků rozhodně vyplácejí.

Řada řidičů totiž povinnost mít při cestě po zpoplatněném úseku silnice nebo dálnice zaplacenou elektronickou dálniční známku, ignoruje. Někteří si ale známku v dobré víře koupí, ovšem už si nevšimnou, že při zadávání registrační značky udělají chybu a známku tak prakticky kupují někomu jinému.

„Pokud si lidé koupí elektronickou známku s okamžitou platností a špatně zadají SPZ, už to nelze opravit. Musíme chránit systém před možným zneužíváním. Modelovým příkladem je to, že by si někdo ráno koupil elektronickou známku, přes den ji využíval a večer stornoval platbu,“ upozornil Martin Opatrný, mluvčí společnosti Cendis, která má elektronické dálniční známky na starosti. 

A co s tím? Podle Martina Opatrného je nejjistějším způsobem pořídit si známku v e-shopu s předstihem alespoň několika dnů. Chyby je pak možné opravit. Zákazníci na poště či čerpacích stanicích EuroOil si vše musí zkontrolovat ihned na místě. Na změny je pouze 15 minut od prodeje na téže pobočce. Opět jde o ochranu systému před případným zneužíváním.

Ministerstvo dopravy pak řeklo, že od 1. prosince 2020, kdy byl prodej elektronických dálničních známek spuštěn, se do 24. února prodaly dálniční známky za 2 670 627 025 Kč. Kontroly na zpoplatněných úsecích probíhají, policisté od začátku února vyměřili celkem 1 963 příkazů na místě za 1 538 700 Kč.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru