dalnice-kolona-aut-predjizdeni

Jednodenní známka má u řidičů úspěch. Problém jsou ale podvodní prodejci

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Ministerstvo dopravy, Cendis, Celní správa, ČT24 - Foto: Radim Plachý - 12. 5. 2025


Podle Cendisu začali Češi více kupovat dálniční známky. Meziročně hlásí o 100 tisíc prodaných známek více. Ukazuje se, že velký zájem je o ty jednodenní. Celníci ovšem varují před podvodnými e-shopy. Řidič si může myslet, že když si za dálniční známku zaplatil, má ji, ale opak může být pravdou. Může k tomu navíc dostat i pokutu.

Vraťme se nejprve do roku 2020, kdy si ministerstvo dopravy stálo za tím, že jednodenní elektronické známky jsou hloupost a neměly by význam. Resort dopravy tehdy tvrdil, že by nebyly o moc levnější než nejlevnější 10denní známka a jejich zavedení by tedy bylo neefektivní a nevýhodné. Resort tehdy také vysvětloval, že jednodenní známka by u řidičů neměla úspěch. A navíc neexistovaly v té době ani pro okolní země. Stačilo ovšem pár let a jedno nařízení ze strany EU a jednodenní známky má jak Česko, tak většina evropských zemí, kde se systémem dálničních známek pracují.

Hned od samého začátku jejich prodeje, tedy od roku 2024, se jednodenní elektronické dálniční kupóny staly prodejním hitem. Hned za první měsíc bylo prodáno celkem 104 331 jednodenních kupónů, tedy 3 365 denně. „Velice nás překvapil zájem o jednodenní známku, kterou jsme zavedli v březnu loňského roku. Každý rok zaznamenáváme nárůst přibližně o milion kusů známek. Takže v tom prvním roce 2021 jsme prodali šest milionů kusů a loni už to bylo devět,“ uvedl pro Českou televizi Jan Paroubek, který je pověřený řízením Centra dopravních informačních systémů.

Víte, jak se vlastně kontrolují elektronické dálniční známky? Bedlivému oku kamer a počítačů nejde uniknout

Jak ministerstvo dopravy, tak policisté a celníci ale pravidelně varují před různými podvodnými prodejci dálničních známek. Naposledy se tak stalo před pár dny. „Důrazně upozorňujeme veřejnost na podvodnou webovou stránku edalnices.com, která neoprávněně napodobuje vzhled a obsah oficiálního portálu edalnice.cz. Tato stránka se tváří jako státní e-shop, přestože s oficiálním systémem nemá nic společného. Na stránce jsou uváděny stejné ceny jako v oficiálním systému, avšak po zaplacení zákazník žádnou dálniční známku nezíská. Místo toho je mu z účtu často stržena neúměrně vysoká částka, která může dosahovat až několika tisíc korun,“ vysvětluje Cendis.

A to je problém. Motorista si myslí, že má dálniční známku zaplacenou a aktivní, vyrazí na cestu a následně se při kontrole ukáže, že žádnou dálniční známku aktivní nemá. V tu chvíli nejen, že přišel o peníze za neexistující známku, ale navíc dostane i pokutu. K tomu všemu se snadno může stát, že mu falešný prodejce vyluxuje účet.

Pozor je třeba dát i na podvodné SMS zprávy, které vyzývají k zaplacení fiktivního dluhu za jízdu bez dálniční známky. Pokuty ale vybírá jen policie, případně celní správa a vždy výhradně při fyzické kontrole.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru