Letní dovolené pro nás přestávají znamenat pouze výběr cílové destinace a pak dvoutýdenní navštěvování stejné pláže – ti dobrodružnější z nás se vydávají většinou za hlubším poznáním. Pro poznávací formu a zážitkovou dovolenou se proto jako ideální možnost jeví pronájem auta, kterým se po vlastní ose můžete vydat prakticky kamkoliv. Jako vždy je však na místě obezřetnost. Překvapit vás totiž mohou neobvyklé podmínky autopůjčoven, na které nemusíte být připraveni.
Každá cesta začíná zpravidla u počítače. Před samotným půjčením vozu byste si měli zjistit informace o terénu (například na Islandu zřejmě budete potřebovat výkonnější auto než například v rovinaté krajině Toskánska). Podcenit byste však neměli ani podmínky autopůjčoven. Třeba v oblíbeném Irsku musíte být starší 25 let, jinak připlácíte denní taxu „za mladého řidiče“. Řidičský průkaz přitom musíte mít déle než pět let. Mladší řidiči navíc budou potřebovat doklad o beznehodovosti. V Norsku je to s věkem řidičů podobné. Pozor byste si také měli dát na rychlostní limity, ty jsou totiž zejména v evropských severských zemích jedny z nejpřísnějších v Evropě.
Jak je to s krytím škod na půjčeném autě?
„V rámci cestovního pojištění si může klient sjednat pojištění odpovědnosti, které se však vztahuje na situace, kdy cestovatel někomu poničí majetek, nebo způsobí škodu na zdraví. Pojišťovny však mnohdy mají ve výlukách situace, kdy si daný majetek půjčíte. Většina pojišťoven tudíž škody na půjčeném majetku vylučuje hned dvakrát – ustanovením o výluce týkající se půjčeného majetku, a škod, které nastanou při řízení motorového vozidla,“ vysvětluje úskalí Zbyněk Laisek, zakladatel internetového srovnávače Porovnej24.cz.
Samotné autopůjčovny mají na své vozy sjednané pojištění. Otázkou však je, v jaké výši za případnou škodu budete či nebudete doplácet. Většinou se případné škody řeší blokací na platební kartě při jeho půjčování, tzn. na kartě vám zablokují částku například 20 000 Kč, a v případě vámi způsobené škody ji použijí na proplacení oprav na autě.
Některé autopůjčovny umožňují i sjednání speciálního pojištění pro případ způsobené škody na autě. V takovém případě vám žádnou částku na kartě nezablokují a případné škody budou kryty z tohoto pojištění.
Na co si dát u zahraničních autopůjčoven ještě pozor?
Při půjčování byste měli dbát ještě na několik faktů, které vám dokáží ušetřit nemalé peníze. Stejně jako u letenek, platí nižší cena při včasné rezervaci i u aut. Chcete-li ušetřit, měli byste se vyhýbat půjčovnám na letištích, které jsou o poznání dražší než ty městské, byť se může jednat o stejnou síť.
Pozor dávejte také na pravidla pro tankování: půjčovny vám sice nabídnou auto levněji, ale s prázdnou nádrží. Tu pak musíte sami dotankovat, mnohdy s přirážkou, kterou si pronajímatel sám určí. Při půjčování proto vždy volte možnost „Full to Full“, peněženka vám za to poděkuje.
U řady autopůjčoven je vyžadována kreditní karta. Například v Řecku nebo Izraeli se musí jednat výslovně o karty kreditní a platit to může i v jiných zemích. S běžnou debetní kartou tedy moc nepochodíte. Řada lidí si plete běžnou debetní kartu a kreditní kartu (úvěrová karta, kde čerpáte úvěrový limit banky). Proto si ještě před odjezdem vyřiďte v Česku kreditní kartu, aby vám bylo půjčení auta v cizině umožněno.
Před samotným půjčením si automobil raději nafoťte, abyste se posléze vyhnuli rozepřím spojených s tím, zda jste automobil vrátili v horším stavu, či zda už tam onen škrábanec či jiný nedostatek byl ještě před půjčením.