continental-wintercontact-ts-860

Potřebujete nové zimní pneumatiky 195/65 R15? Jeden z nejrozšířenějších rozměrů se i letos dostal do centra pozornosti mnoha motoristických organizací a nezapomněli na něj ani odborníci z ADACu. Komisaři jsou známí svým nekompromisním přístupem a nesmlouvavou metodikou. Od plášťů vyžadují vyrovnané výsledky a výpadky netolerují. I z tohoto důvodu se některé pláště poměrně nečekaně propadly. Na celkovém hodnocení se podílí vlastnosti v následujících disciplínách – mokro (30 %), sucho (15 %), sníh (20 %), led (10 %), hluk (5 %), opotřebení, (10 %) a spotřeba paliva (10 %). Resumé pak reflektuje nejhorší známku dosaženou ve všech disciplínách.

1. místo – Continental WinterContact TS860

Zimní pneumatika Continental WinterContact TS860 si vysloužila první místo a hodnocení „dobré“. Vyloženě slabá místa na ní nenajdete a zvítězila ve všech testech, a to v rámci všech testovaných rozměrů. Kombinace vyvážených vlastností a excelentního chováním při jízdě na mokré a zasněžené vozovce z pneu dělají jasného vítěze. Žádný jiný plášť nedokázal to, co předvedl ten od Continentalu.

2. místo – ESA-Tecar Super Grip 9

Spojení švýcarského výrobce a významného automobilového dealera vyústilo v privátní značku Esa-Tecar. Škoda, že se v testech zimních pneumatik neobjevuje častěji, protože má navrch i před mnohem prémiovějšími značkami. Podaří-li se vám plášť sehnat, získáte velmi kvalitní pneu s vynikající spotřebou paliva. Oproti modelu Continental WinterContact TS860 však nemá tak dobré chování na mokru, suchu a sněhu. Přesto jde o skvělou volbu.

3. místo – Kleber Krisalp HP 3

Výsledky hovoří jasně, zimní pneu Kleber Krisalp HP3 patří k cenovým tipů letošní sezóny. Velmi slušné výsledky, vyrovnané vlastnosti ve všech disciplínách a velmi lákavá cena. To jsou důvody, proč byste měli vsadit právě na tento plášť. Odradit by vás mohla pouze vyšší hlučnost, nicméně ta celkové hodnocení ovlivňuje jen minimálně.

Za pozornost stojí také ostatní pneumatiky

Zatímco první tři místa obsadily pneu s hodnocením „dobré“, následujících 12 testovaných získalo hodnocení „uspokojivé“. Většinou se jim nezadařilo v jedné z disciplín. Pneu značky Michelin byla slabší na sněhu, model Nokian WR D4 zase nepředvedl bezchybnou jízdu na mokrém povrchu, ačkoliv na sněhu porazil i vítěze testu.

Druhý nejlepší výkon na mokru předvedla pneu Goodyear UltraGrip 9 s inovativní směsí. K jejím výhodám patří velmi nízké opotřebení a jistota na ledu. Komisaři z ADACu objevili však slabá místa na sněhu.

goodyear-ultragrip-9-C

Jaké pneumatiky pro spořílky?

Jako nejúspornější pneu se ukázala Dunlop SP Winter Response 2. Je dobrou volbou pro řidiče, kteří se pohybují především ve městě. Přestože má jisté rezervy při jízdě na suchém povrchu, vyvažuje to vlastnostmi na mokru a sněhu. Na ledu byla dokonce o něco lepší než vítěz testu.