Povinná výbava k autu neodmyslitelně patří. Potřebujete ji k tomu, abyste mohli bez obav vyrazit na cestu a neriskovali svou bezpečnost – a v případě policejní kontroly ani pokutu? Možná jste si nedávno pořídili vozidlo z druhé ruky a něco z toho ve vašem voze chybí či se chystáte do zahraničí. Co všechno je třeba s sebou vozit?
Reflexní vesta
„Výstražná vesta s reflexními prvky je nezbytností. Obvykle se využívá fluorescenční žlutá nebo oranžovo-červená. Taková vesta slouží k zajištění bezpečnosti, pokud se z důvodu nehody či poruchy musíte pohybovat ve vozovce. Už proto by neměla být uložená v kufru, je třeba mít ji rychle po ruce a oblékat ji ještě předtím, než vystoupíte z vozu. Zákon pro ČR vyžaduje jednu vestu, doporučuje se ale vozit tolik vest, kolik je v autě pasažérů. To ostatně vyžadují zákony některých dalších evropských zemí. Pozor si tedy dejte při cestách například do nedalekého Polska či na zimní dovolenou do Rakouska a Itálie,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.
Výstražný trojúhelník
Pokud dojde k nehodě či poruše, nepojízdné vozidlo musí být dobře označeno, aby ostatní řidiči mohli reagovat. K tomu slouží nejen výstražná světla na autě, ale také výstražný trojúhelník. Ten je třeba umístit přímo na vozovku, a to alespoň 50 metrů za vozidlo. Pokud to vyžadují okolnosti a nehoda se stala například za křižovatkou, může být tato vzdálenost kratší.
Na dálnici je to pak vzdálenost alespoň 100 metrů za vozidlem. Tam ale vždy myslete především na svou bezpečnost a na místo dojděte pokud možno za svodidly. Nebo raději rovnou volejte policisty, kteří místo označí. Vzdálenost samozřejmě těžko změříte, musíte ji odhadnout, nejjednodušší je si ji odkrokovat. Krok dospělého člověka měří v průměru asi 75 cm, to znamená, že 50 metrů bude přibližně 70 kroků. Lepší ale mít rezervu i z hlediska bezpečnosti. Trojúhelník umístěte ke kraji vozovky, aby byl dobře vidět, ale současně nepadl s prvním průjezdem jiného auta.
Autolékárnička
Lékárnička s předepsaným obsahem je nedílnou součástí povinné výbavy. Obsahovat by měla hotový obvaz s polštářkem, hotový obvaz se dvěma polštářky, cívku hladké náplasti, škrticí obinadlo, pryžové (latexové) rukavice, nůžky a izotermickou fólii s minimálními rozměry 200 × 140 cm.
„Pokud si koupíte lékárničku přímo určenou do auta, pak tam tyto věci samozřejmě najdete. Dříve byly povinnou součástí ještě plastová rouška, náplast s polštářkem a trojcípý šátek. Nic z toho už teď vozit nemusíte, určitě ale nic nezkazíte tím, když si základní autolékárničku rozšíříte. Expirační doba lékárničky činí obvykle čtyři roky a dříve bylo nutné po vypršení této lhůty celé balení vyměnit. Podle nejnovější vyhlášky už ovšem není třeba měnit ty části lékárničky, které zůstaly neporušené. To znamená, že pokud je autolékárnička kompletní a nic není použité ani vybalené, můžete ji bez obav vozit i po uplynutí expirační doby,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.
Náhradní kolo nebo sada na opravu poškozené pneumatiky
Rezervní kolo již patnáct let není povinností. Ale i nyní v některých nových vozech je stále součástí výbavy. Pokud náhradní kolo nemáte, je třeba ho nějakým způsobem nahradit. Zpravidla se používají lepicí sady na opravu poškozené pneumatiky, jejichž součástí je speciální hmota sloužící k utěsnění menších defektů. S provizorně opravenou pneumatikou byste ovšem neměli jet dát než 200 kilometrů a po celou dobu je nutné dodržovat maximální povolenou rychlost 80 km/h.
Některá auta jsou pak vybavená takzvanými run-flat pneumatikami, které použití těsnicí hmoty suplují. Samy o sobě drží tvar i v případě defektu a umožní řidiči krátkodobě pokračovat v jízdě – opět nejlépe k nejbližšímu pneuservisu. Alternativou, ale ideálně i vhodným doplňkem k těmto opatřením, je pak sjednání nepřetržité asistenční služby, která zajistí opravu pneumatiky či zajistí odtah a další služby.
Zvažte pořízení další doporučené výbavy
To je z povinné výbavy platné pro Českou republiku vše. Od roku 2024 už s sebou nemusíte vozit ani řidičský průkaz, zelenou kartu nebo malý techničák. V případě kontroly nebo nehody jen stačí prokázat svou totožnost – a to můžete udělat i občanským průkazem v mobilní aplikaci. Jiné je to samozřejmě při cestách do zahraničí, kde doklady potřebovat budete – a lišit se mohou i jednotlivé prvky povinné výbavy. Proto se vždy přesvědčte, že s sebou máte vše, co je v dané zemi vyžadováno.
„I u nás v Česku pak zvažte rozšíření povinné výbavy o některé doporučené prvky. Kromě reflexních vest pro všechny členy posádky mezi ně patří například evropský formulář záznamu o nehodě, tažné lano, náhradní žárovky a pojistky, hasicí přístroj, kanystr na palivo, startovací kabely a v zimním období i sněhové řetězy, škrabka na led nebo smetáček na sníh,“ doporučuje Martin Thienel.
Nezapomínejte nejen na povinnou – a případně i doporučenou – výbavu, ale ani na povinné ručení, bez kterého se na cestách neobejdete. Zelenou kartu už sice vozit nemusíte, pojištění je ale pořád základ. Jen za něj neplaťte víc, než skutečně musíte. S vyhledáním nejvýhodnější nabídky na trhu vám pomůže online srovnávač Kalkulátor.cz.