Že jsou auta složité stroje, je jasné. Inženýři je při vývoji musejí připravit na spoustu situací, které je na silnici mohou potkat, a ze kterých musejí auta vyjít ideálně bez poškození. Velký důraz je kladen také na schopnosti projíždět nerovnosti a výmoly. A jak to vypadá, když výmolem auto projede a vy takovou situaci natočíte na video ve zpomaleném záběru?

To si připravili chlapíci z youTube kanálu Warped Perception. Hlavním “hrdinou” videa je ojetý postarší Mercedes-Benz třídy E, který bude projíždět opravdu nekvalitní cestou. Ta je plná výmolů vysokých i téměř decimetr. Ve videu si budeme moci ve zpomalených záběrech prohlédnout, jak funguje tlumič a ostatní části nápravy, a co se děje s kolem a pneumatikou při průjezdu nerovností.

Video je poměrně dlouhé a zachycuje průjezdy výmoly nejen “běžného auta”, ale pak také zcela odstrojeného – právě, aby bylo vidět kompletní práci zavěšení kola, ale také to, kam až tlumič dovolí kolu propružit.

Až někdy pojedete po neznáme silnici, navíc třeba po dešti, kdy výmoly a díry nebudou vůbec vidět a uslyšíte ránu, možná si pak vzpomenete na to, čím nápravy procházejí. Musíme inženýrům automobilek smeknout poklonu, protože to, s čím se musejí poprat, je obdivuhodné. Navíc to v moderních autech dělají tak, že i obrovskou díru tlumiče poberou a k posádce se ani nedostane.