Jak to bude s Nissanem Juke Nismo a Nismo v Evropě?

Autor: Pavel Srp - 2. 2. 2013


Poté, co si společnost Nissan svými inovacemi v oblasti motoristického sportu vybudovala velmi dobrou reputaci v Japonsku, přináší nyní svou tradici výkonnostních vozů poprvé na evropské silnice.

Značka Nismo přichází do Evropy s modelem Juke a začíná tak psát první kapitolu v příběhu sériového vozu, jehož součástí bude uvedení celé řady modelů těžících z genetického kódu spjatého s motoristickým sportem a z konstruktérských zkušeností nashromážděných na závodních tratích. Dalším z řady vozů, který se bude těšit péči značky Nismo, bude model 370Z, který se do prodeje dostane v průběhu roku 2013.

Juke Nismo

Pro oceňovaný a velmi úspěšný kompaktní crossover Juke znamená značka Nismo vytříbenější styl, vylepšený výkon a sportovnější jízdní vlastnosti. Označení je odvozeno z názvu společnosti Nissan Motorsports International Co. Ltd. a vůz byl obohacen o originální prvky nesoucí závodní genetický kód této značky. Kupcům modelu Juke, kteří chtějí vyniknout v davu pomocí výrazného a individualistického vozu, vyhoví model Nismo ve všech směrech.

Vše začíná u radikálního designu standardního modelu Juke a jedinečného spojení linií sportovního kupé a stylu SUV. Změna v model Nismo ale nespočívá pouze v přilepení několika upravených kousků karoserie a úpravě sportovního stylu kabiny. Veškeré provedené úpravy měly svůj důvod a byly inspirovány desetiletými zkušenostmi společnosti se závoděním.

Konstruktéři Nissanu a společnosti Nismo navrhli nové aerodynamické úpravy karoserie, které modelu Juke dodávají ještě účelnější, dynamičtější a výkonnější vzhled. Kvůli lepšímu obtékání vzduchu má nový model nižší přední i zadní nárazníky a boční prahy. Úpravy se dočkala také mřížka chladiče a spoiler zadních dveří. Tato vylepšení snižují vztlak vpředu i vzadu a zvyšují tak výkon vozu. Stylové 18palcové ráfky z lehkých slitin a širší pneumatiky zajišťují lepší přilnavost a přispívají k tomu, že vůz Juke Nismo na silnici jen tak nepřehlédnete. Díky červeným krytům zrcátek a tenkému proužku okolo základny vozu v něm každý okamžitě rozpozná stroj značky Nismo.

Pod kapotou se nachází vyladěná verze 1,6litrového přeplňovaného zážehového motoru Nissan s přímým vstřikováním. Jeho výkon se zvýšil ze 140 kW/190 koní na 147 kW/200 koní a točivý moment narostl z 240 na 250 Nm. Nejde o žádné ohromující nárůsty, dosahované bez ohledu na náklady nebo na účinnost, ale o citlivé úpravy, které zákazníkům nabízejí něco navíc bez nutnosti kompromisů v oblasti emisí.

Klíčovým faktorem přitažlivosti vozu je také jeho zdokonalený požitek z jízdní dynamiky. Kromě tužšího zavěšení a upraveného řízení, které poskytuje sportovnější odezvu na řízení a lepší kontrolu trakce, je nový model dostupný také s funkcí distribuce točivého momentu (pouze u verze 4WD). Tato technologie, kterou vůz sdílí s modelem Nissan R35 GT-R, zajišťuje lepší přilnavost a chování v zatáčkách. Zákazníci si mohou vybrat model 2WD se šestistupňovou manuální převodovkou, nebo model 4WD s převodovkou s plynule měnitelným převodem (CVT), která je vyladěna speciálně pro Nismo a nabízí 7stupňový manuální režim.

Řidičům, kteří od svého vozu Nismo chtějí více, bude k dispozici i silnější verze. Tato vlajková loď, která je pro model Juke zatím ve vývoji, nabídne ještě přesnější ovladatelnost a větší výkon, což přispěje k opravdu špičkovému dojmu z modelu Nismo.

U všech verzí Nismo je péče specialistů patrná i uvnitř. Vylepšení jsou patrná na volantu, pedálech, ukazatelích, na řadicí páce a čalounění dveří. Cílem všech provedených změn je zprostředkovat sportovnější dojem při řízení. Speciální semišová sportovní sedadla Nismo s červeným prošitím ještě více zdůrazňují sportovního ducha tohoto vozu. Jejich účelem je poskytnout větší oporu a pohodlí při zatáčení.

Digitální svět

Počátek cesty značky Nismo ze závodních okruhů na silnici vedl přes digitální svět videoher. Juke Nismo si poté, co se v letech 2011 a 2012 objevil jako koncept na autosalónech po celém světě, odbyl oficiální debut sériové verze před zraky tisíců závodních fanoušků na závodě 24 hodin Le Mans v červnu 2012. Žádná akce nemohla být pro jeho uvedení vhodnější.

Další možnost okusit požitek z prvního modelu značky Nismo v Evropě přinesla na konci roku 2012 hra Asphalt 7: Heat pro mobilní telefony, určená pro operační systémy Apple a Android. Příchod sportovní verze modelu Juke do digitálního světa se ke značce Nismo skvěle hodil. Kultovní značku zná totiž celá jedna generace prostřednictvím herní série Gran Turismo® od společnosti Sony.

Model Juke je již sám o sobě ohromujícím příběhem úspěchu, neboť se jej od jeho uvedení v Evropě prodalo 270 000 kusů. Je také skvělou vizitkou výroby v Evropě, že Juke Nismo bude společně se standardním modelem montován ve světově uznávané výrobní lince v britském Sunderlandu.

Tisková zpráva/-PS-

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru