McLaren P1 LM sice vypadá jako závoďák, který ujel rovnou ze závodního okruhu, ale je homologovaný pro provoz na pozemních komunikacích a dá se s ním tak bez výraznějších omezení běžně jezdit, samozřejmě nebudeme-li řešit nástrahy silnici… Tohle auto sbírá rychlostní rekordy kde se dá. My se teď v jednom videu ze zákulisí můžeme podívat na to, jak probíhal pokus o nejrychleji zajeté kolo na okruhu Nurburgring.

McLaren P1 LM byl představen už minulý rok na Festivalu rychlosti v britském Goodwoodu. Už tam o sobě dal vědět tím, že tamější závodní trať zajel za vůbec nejkratší čas platící pro „běžná silniční auta“. Před nedávnem se něco podobného povedlo na německém závodním okruhu Nurburgring, kde stejný závodní jezdec jako v Goodwoodu – Kenny Brack – zajel čas 6:42.3. A to je ten vůbec nejrychlejší čas, který kdy byl s produkčním autem na okruhu zajet, ačkoliv v tabulce nejrychlejších časů nefiguruje…

Auto na okruh putovalo z Velké Británie pěkně v pohodlí přívěsu kamionu, před samotnou jízdou dostalo náležitou péči a pak zajelo své ostré kolo. Jenže zpátky už muselo po svých. Ano, z Německa jel McLaren P1 LM zpátky na britské ostrovy po svých! Za celým rekordním kolem, videem i celou cestou stojí závodní tým Lanzante Motorsport.

A co je tohle auto vlastně zač? Jde o takřka závodní stroj s registračními značkami. O pohon se stejně jako u „obyčejného“ McLarenu P1 stará hybridní pohonná jednotka, kterou tvoří především 3,8litrový osmiválec dopovaný dvěma turbodmychadly. Nově však došlo k přeladění motoru na benzín s 99 oktany a společně se zvýšením tlaku turbodmychadel se výkon srovnal se závodní verzí na kulatých 1 000 koní. Důležitá je také hmotnost, verze LM ještě lehčí než jeho závodní předobraz GTR, a to o nezanedbatelných 59 kilogramů. Může za to výfukové potrubí z Inconelu, absence zvedacího systému Air Jack a výměna skleněných oken za lehčí polykarbonátová.

Produkce McLarenu P1 LM byla stanovena pouze na pět kusů. Pět šťastlivců, na které se dostalo, se tak může těšit nejen z opravdu superrychlého auta, ale také z obrovské exkluzivity.