Někoho staví policisté ke kontrole dvakrát týdně, jiný vám odpřisáhne, že jej stavěli dvakrát za celou dobu, co má řidičák. Je jedno, do které skupiny patříte, s policejní kontrolou se během řidičského života setkáte zcela jistě. A je dobré se na ni připravit a vědět, co vlastně po vás policisté budou chtít.
„Dobrý den pane řidiči/paní řidičko, předložte mi doklady předepsané k provozu a řízení motorového vozidla,“ to je zcela běžný začátek silniční kontroly, tedy ještě koncem loňského roku byl. Od ledna toho letošního totiž přišla řada změn. Ty přinesly mimo jiné možnost nechat doma techničák od auta, ale i řidičák, občanku či zelenou kartu. Ovšem nezapomínejte na to, že pokud u sebe nemáte občanku, je dobré ji mít alespoň v mobilu v takzvaných eDokladech. A zelenou kartu musíte mít buď fyzicky nebo v elektronické formě. „Elektronická podoba může být realizována například zobrazením na displeji mobilu v dostupném formátu. V případě, že se řidič během kontroly začne teprve shánět či dožadovat zaslání dokladu od pojišťovny nebo z domova, jedná se o přestupek nepředložení dokladu,“ zdůraznila před nedávnem krajská policejní tisková mluvčí Klára Jenčíková.
Stále platí, že jako občané Česka jsme povinni policistovi prokázat svou totožnost. Jakkoliv tedy nemusíme mít občanku u sebe vůbec, policisté po nás některé údaje z ní budou chtít. „Prokázáním totožnosti se podle zákona rozumí prokázání jména, popřípadě jmen, příjmení, data narození a v případě potřeby také adresa místa trvalého pobytu, adresa místa pobytu nebo adresa bydliště v zahraničí, rodného čísla a státní příslušnosti,“ dodala policejní tisková mluvčí Klára Jenčíková. K tomu budou policisté po řidičích starších 65 let požadovat doklad o zdravotní způsobilosti.
Pokud jde o běžnou silniční kontrolu, mohou policisté kromě ověření technického stavu auta kontrolovat i povinnou výbavu. „Do té patří výstražný trojúhelník a autolékárnička, u které se již nehlídá doba expirace a v neposlední řadě náhradní kolo s příslušenstvím k jeho výměně nebo sadu pro bezmontážní opravu pneumatiky,“ dodala Klára Jenčíková. Je tedy dobré si povinnou výbavu čas od času zkontrolovat a pokud něco z jejího obsahu použijete, tak doplnit.
„V rámci silniční kontroly policisté řidiče také vyzvou k dechové zkoušce na zjištění alkoholu. Pokud je výsledek pozitivní, je zkouška po pěti minutách opakována z důvodu objektivity měření. V případě, kdy se řidič po poučení odmítne podrobit vyšetření na ovlivnění alkoholem nebo jinou návykovou látkou, dopouští se přestupku,“ vysvětlila tisková mluvčí Jenčíková.