duchodce-senior-parkoviste

Jak na bezpečnou jízdu? Důležitá je pravidelná kontrola světel i zraku, zejména pro seniory

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Senior bez nehod - Foto: Radim Plachý s využitím Ideogram - 4. 11. 2024


Aby byla jízda bezpečná a auto dobře viditelné, je důležité udržovat jeho světlomety v perfektním stavu. Před každou cestou si zkontrolujte, zda všechna světla správně fungují. Kontrola by měla zahrnovat nejen hlavní světlomety, ale i obrysová, potkávací, dálková a mlhová světla. Neměli byste zapomínat ani na blinkry a osvětlení registrační značky.

Pravidelná kontrola zraku

Pro bezpečnou jízdu je zrak klíčový. Umožňuje vám rozeznat nebezpečí na silnici, číst dopravní značky a vnímat údaje na palubní desce. „Ani ten nejlepší řidič není bezpečný, pokud špatně vidí,“ upozorňují například autoři projektu Senior bez nehod. Je třeba mít na paměti, že oči zpracovávají až 90 % informací, které potřebujete za volantem. Pokud špatně vidíte, vaše reakce budou zpomalené, což může být nebezpečné. Proto je důležité pravidelně chodit na kontrolu zraku.

Nezapomínejte také na čistotu čelního skla. Čisté sklo – a to nejen zvenku, ale i zevnitř, kde se často usazuje mastný film – je základem dobré viditelnosti. Nezapomeňte ani na stěrače, které jsou klíčové při jízdě v dešti, sněhu nebo mlze. Dbejte také na to, aby nádobka s kapalinou do ostřikovačů byla dostatečně naplněná. Používejte také správnou kapalinu podle ročního období (zimní nebo letní směs).

Seniorům bez pravidelné zdravotní prohlídky může pojišťovna odmítnout plnit. Přijdou o peníze a někdy i o řidičák

Kontrola a seřízení světel

Důležité je myslet na čistotu světlometů a jejich správné seřízení, zvláště před zimní sezónou. Námraza na světlech může v zimě snížit intenzitu světla až o třetinu. „Světlomety byste měli nechat zkontrolovat a seřídit alespoň jednou ročně, ideálně před zimou. Správně nastavená světla vám pomohou včas zaznamenat překážky, dopravní značky, cyklisty i chodce,“ říká dopravní expert Roman Budský z Platformy Vize 0.

Pozor na oslnění

Nikdy se nedívejte přímo do světel protijedoucích aut, protože vás mohou oslnit, i když mají pouze potkávací světla. Sledujte raději pravý okraj silnice. Pokud vás protijedoucí auto oslní, sundejte nohu z plynu a připravte ji na brzdu. Zafixujte pohled na pravý okraj vozovky a můžete si oči lehce přivřít. Pamatujte, že při oslnění vidíte jen polovinu toho, co běžně.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru