skoda-kodiaq-automaticke-svetlomety

Řidič si na to zvykne rychle: světlomety nastaví do automatického režimu a dál se o ně nestará. Jak to ale funguje? Kdy se světla sama přepnou? Prozkoumejte tuto „neviditelnou“ funkci s viditelnými výsledky.

Automatický režim světlometů u nových automobilů je povinný v celé Evropské unii. Pokud má tedy řidič tento režim aktivovaný, nemusí se starat o zapínání či vypínání světlometů při každé jízdě. Za bílého dne svítí jeho vůz takzvaným denním svícením, při snížené viditelnosti nebo v tunelu apod. se světlomety samy rozsvítí.

„Předepsané jsou i časové limity, v nichž musí světla automobilu zareagovat na změnu světelných podmínek a případně přepnout z denního svícení na noční režim,“ vysvětluje Boris Trávník, koordinátor elektroniky vnějšího osvětlení vozu v Technickém vývoji ŠKODA AUTO.

Přečtěte si také:  V Praze si nyní můžete půjčit klasické škodovky. Objednáte si je v aplikaci

Například při vjezdu do tunelu se z denního svícení na potkávací světla přepne do dvou sekund. To, že se venku změnily světelné podmínky a je potřeba aktivovat noční režim jízdy vozu, pozná senzor umístěný za předním sklem v patě vnitřního zpětného zrcátka, případně senzor ve středu přístrojové desky za čelním sklem. Druh senzoru je odvislý od konfigurace výbavy vozu.

senzor-automatickeho-osvetleni-skoda
Senzor automatického osvětlení

Senzor neslouží jen pro ovládání světlometů, sbírá i údaje pro stěrače či klimatizaci, v případě světlometů v něm fotodiody snímají světelné podmínky kolem vozu. Dodané údaje pak vyhodnocuje BCM (Body Control Modul), což je řídicí jednotka provádějící výpočty a předávající pokyny dál, například právě světlometům.

Modul je umístěný pod přístrojovou deskou, poblíž pojistkového boxu. RLFS senzor (zkratka RLSF je vytvořená z německých slov pro déšť, světlo, vlhko a slunce) v patě zrcátka snímá jak světlo, tak i infračervené spektrum a na základě lomu světla rovněž pozná, zda je vlhko, nebo prší. V tomto případě senzor vyšle modulu BCM jasný požadavek, zda má světlomety nebo stěrače aktivovat, či deaktivovat.

skoda_automaticke_svetlomety_prepinani-dalkove

Jednodušší varianta světelného senzoru umístěného na přístrojové desce sleduje pouze spektrum viditelného světla v okolí vozu. „Parametrizace obou variant senzorů jsou nastaveny tak, že elektronika rozezná třeba vjetí do tunelu od jízdy po silnici lemované alejí stromů, jinými slovy, zda auto vjelo do tmy, nebo jen do stínu,“ vysvětluje Trávník.

Stmívání nebo jízda tunelem nejsou jediným spouštěčem pro přepnutí z denního svícení na potkávací světlomety. Pokud se manuálně nebo automaticky spustí stěrače a stírají jednu minutu, vydá elektronika pokyn pro změnu osvětlení z denního na noční režim také. Jediné osvětlení, které je nutné ovládat manuálně, jsou mlhové světlomety.

Přečtěte si také:  Mlhovky jsou novodobé zlo, kterým se ale zbytečně trápíme navzájem sami. Proč?

Automatický režim a full LED Matrix světlomety

Automatický režim světel přináší řidičům pohodlí a možnost soustředit se na jízdu. „Řidič se nemusí, až na mlhu či silný déšť, ve dne starat o to, jestli světla zapnul, nebo ne, nebo jestli svítí správně,“ přibližuje Boris Trávník. „V noci pak automatický režim přizpůsobuje činnost světel jízdnímu režimu,“ popisuje další funkci, kterou nabízejí moderní full LED Matrix světlomety ve vozech ŠKODA. Tyto světlomety zajišťují maximální viditelnost pro řidiče a brání oslnění protijedoucích vozidel.

ovladani-svetlometu-skoda

Automatický režim aktivujete ve většině vozů ŠKODA otočením ovladače světel do pozice AUTO. Škoda Octavia čtvrté generace má světlomety více automatizované a pro jejich ovládání slouží tlačítkový modul. Při stání vozidla nabízí režimy AUTO, potkávací světla, obrysová světla nebo úplné vypnutí. Za jízdy je pak možné volit jen mezi režimem AUTO a potkávacími světly. To zabraňuje tomu, aby řidič nechtěně během jízdy světla úplně vypnul. Ať po jízdě vypnete zapalování s jakýmkoli aktivovaným režimem světel, při příštím spuštění zapalování se automaticky aktivuje režim AUTO.