Jaguar_XF_23MY_300_SPORT

Jaguary XE a XF přijíždějí v edici Sport 300 a v novém provedení s paketem Black Pack

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Jaguar - 9. 5. 2022


Jaguary XE a XF nabízejí zákazníkům větší výběr a více systémů než kdy předtím, a to díky přidání nové verze 300 SPORT a uvedení integrace funkce what3words do celé modelové řady.

Verze 300 SPORT, nabízené výhradně s jemným a kultivovaným zážehovým čtyřválcem Ingenium a pohonem všech kol se systémem Intelligent Driveline Dynamics, se vyznačují paketem Back Pack, kontrastní střechou v leskle černé barvě a zatmavenými skly. Zákazníci si u sedanů XE a XF 300 SPORT mohou objednat také posuvnou panoramatickou střechu.

XE 300 SPORT je osazeno 20“ koly „Style 1014“ v saténové tmavě šedé barvě s diamantovým povrchem. Sedan XF 300 SPORT je vybaven 20“ koly „Style 5107“. Výrazný design s pěti dělenými paprsky je k dispozici ve dvou povrchových úpravách: Standard je provedení Gloss Silver s leskle černými detaily, na přání je možné dodat provedení Gloss Black s leskle černými detaily, které je vizuálně ještě přitažlivější.

Všechny vozy je možné objednat v celé škále pastelových a metalických barev, včetně výběru ze dvou prémiových metalických laků – šedé Carpathian Grey a stříbrné Silicon Silver. Nejvýraznějšími prvky luxusně zpracovaného interiéru XE a XF 300 SPORT jsou obložení Monogram Aluminium, respektive Satin Charcoal Ash, na dotek krásně příjemné kovové páčky řazení a lesklé kovové pedály.

Vedle luxusu a vytříbenosti poskytují nové verze 300 SPORT vynikající výkonost a agilitu, jaké řidiči od vozů Jaguar očekávají. Všechny jsou vybaveny sofistikovaným zavěšením kol s dvojitými příčnými rameny vpředu a víceprvkovým zavěšením Integral Link vzadu, které je vylepšeno systémem Adaptive Dynamics: ten plynule upravuje tlumicí síly tak, aby poskytoval optimální rovnováhu mezi komfortem a agilitou. Systém Configurable Dynamics zákazníkům umožňuje přizpůsobit nastavení řízení, podvozku a hnacího ústrojí jejich individuálním požadavkům.

Jaguar_XE_23MY_300_SPORT
Jaguar XE 300 Sport | Foto: Jaguar

Jemný, výkonný a responsivní zážehový čtyřválec Ingenium dosahuje výkonu 300 koní a točivého momentu 400 Nm. Spolu s pohonem všech kol se systémem Intelligent Driveline Dynamics poskytuje vynikající výkonost a trakci za jakýchkoli podmínek. Díky tomuto vyspělému pohonnému ústrojí umí XE 300 SPORT zrychlit z 0 na 100 km/h za pouhých 5,9 sekund, resp. sedan XF za 6,1 sekundy. Maximální rychlost obou vozů je 250 km/h.

Motorizace XE a XF modelového roku 2023

Modelové řady XE a XF nabízejí rovněž vysoce účinnou mild-hybridní pohonnou jednotku se čtyřválcovým dieselem Ingenium (MHEV) s možností volby pohonu zadních nebo všech kol. Tato jednotka o výkonu 204 koní dosahuje působivého točivého momentu 430 Nm, přičemž kultivovanost a odezva jsou umocněny systémem MHEV. Integrovaný, řemenem poháněný startér-generátor (BiSG) rekuperuje energii obvykle ztracenou při brzdění nebo zpomalování tím, že ji ukládá do kompaktní 48voltové lithium-iontové baterie: tato energie je znovu využita jako pomoc spalovacímu motoru při akceleraci. Díky tomu je stop-start systém tišší a rychlejší než u běžných systémů.

Tato pohonná jednotka je nejúspornější z modelových řad XE a XF a umožňuje XE dosáhnout spotřeby paliva až 4,8 l/100 km a emisí CO2 pouhých 127 g/km. V sedanu XF dosahuje ve stejných disciplínách hodnot 4,9 l/100 km a 129 g/km.

Kompletní globální nabídka pohonných jednotek pro modely XE a XF modelového roku 2023 zahrnuje:

Benzín

    • 250 PS 2,0 litru, čtyřválec, turbo, pohon zadních kol, samočinná převodovka
    • 300 PS 2,0 litru, čtyřválec, turbo, pohon všech kol, samočinná převodovka

Diesel

    • 204 PS MHEV 2,0 litru, čtyřválec, turbo, pohon zadních kol, samočinná převodovka
    • 204 PS MHEV 2,0 litru, čtyřválec, turbo, pohon všech kol, samočinná převodovka

Technika

Modely XE i XF nabízejí řadu dalších chytrých systémů, díky kterým bude vaše cestování snazší, příjemnější a propojenější.

Jaguar XF 300 Sport
Jaguar XF 300 Sport | Foto: Jaguar

Do multimediálního systému Pivi Pro je nyní integrována funkce navigace what3words (v závislosti na trhu). Nabízí alternativu k zadávání cílů pomocí poštovních směrovacích čísel – what3words vám to s větší přesností umožní prostřednictvím jedinečné kombinace tří slov představujících čtverec o rozměru 3 x 3 metry: stačí zadat slova – například clean.corporate.card – do vyhledávacího pole navigace Pivi.

Pokud chcete znát odkaz what3words pro dané místo, dlouhým stiskem mapy zobrazené na dotykovém displeji tuto informaci získáte. Tato funkce již byla dodána stávajícím majitelům modelů XE a XF s multimediálním systémem Pivi Pro prostřednictvím dálkové bezdrátové aktualizace softwaru. Funkce what3words je k dispozici po celém světě s výjimkou Číny, Japonska a Jižní Koreje.

Bezdrátové připojení k Apple CarPlay je součástí standardní výbavy, stejně jako bezdrátové připojení Android Auto™. Kromě toho lze k multimediálnímu systému Pivi Pro připojit dva telefony současně. Volitelná podložka pro bezdrátové nabíjení mobilního zařízení ve středové konzole je vybavena zesilovačem signálu pro zlepšení příjmu sítě a Wi-Fi.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru