Jaguar_XF_23MY_300_SPORT

Jaguary XE a XF přijíždějí v edici Sport 300 a v novém provedení s paketem Black Pack

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Jaguar -  9. 5. 2022


Jaguary XE a XF nabízejí zákazníkům větší výběr a více systémů než kdy předtím, a to díky přidání nové verze 300 SPORT a uvedení integrace funkce what3words do celé modelové řady.

Verze 300 SPORT, nabízené výhradně s jemným a kultivovaným zážehovým čtyřválcem Ingenium a pohonem všech kol se systémem Intelligent Driveline Dynamics, se vyznačují paketem Back Pack, kontrastní střechou v leskle černé barvě a zatmavenými skly. Zákazníci si u sedanů XE a XF 300 SPORT mohou objednat také posuvnou panoramatickou střechu.

XE 300 SPORT je osazeno 20“ koly „Style 1014“ v saténové tmavě šedé barvě s diamantovým povrchem. Sedan XF 300 SPORT je vybaven 20“ koly „Style 5107“. Výrazný design s pěti dělenými paprsky je k dispozici ve dvou povrchových úpravách: Standard je provedení Gloss Silver s leskle černými detaily, na přání je možné dodat provedení Gloss Black s leskle černými detaily, které je vizuálně ještě přitažlivější.

Přečtěte si také:  Pražští hasiči zasahovali u požáru elektrického Jaguaru. Hořel v podzemních garážích

Všechny vozy je možné objednat v celé škále pastelových a metalických barev, včetně výběru ze dvou prémiových metalických laků – šedé Carpathian Grey a stříbrné Silicon Silver. Nejvýraznějšími prvky luxusně zpracovaného interiéru XE a XF 300 SPORT jsou obložení Monogram Aluminium, respektive Satin Charcoal Ash, na dotek krásně příjemné kovové páčky řazení a lesklé kovové pedály.

Vedle luxusu a vytříbenosti poskytují nové verze 300 SPORT vynikající výkonost a agilitu, jaké řidiči od vozů Jaguar očekávají. Všechny jsou vybaveny sofistikovaným zavěšením kol s dvojitými příčnými rameny vpředu a víceprvkovým zavěšením Integral Link vzadu, které je vylepšeno systémem Adaptive Dynamics: ten plynule upravuje tlumicí síly tak, aby poskytoval optimální rovnováhu mezi komfortem a agilitou. Systém Configurable Dynamics zákazníkům umožňuje přizpůsobit nastavení řízení, podvozku a hnacího ústrojí jejich individuálním požadavkům.

Jaguar_XE_23MY_300_SPORT
Jaguar XE 300 Sport | Foto: Jaguar

Jemný, výkonný a responsivní zážehový čtyřválec Ingenium dosahuje výkonu 300 koní a točivého momentu 400 Nm. Spolu s pohonem všech kol se systémem Intelligent Driveline Dynamics poskytuje vynikající výkonost a trakci za jakýchkoli podmínek. Díky tomuto vyspělému pohonnému ústrojí umí XE 300 SPORT zrychlit z 0 na 100 km/h za pouhých 5,9 sekund, resp. sedan XF za 6,1 sekundy. Maximální rychlost obou vozů je 250 km/h.

Motorizace XE a XF modelového roku 2023

Modelové řady XE a XF nabízejí rovněž vysoce účinnou mild-hybridní pohonnou jednotku se čtyřválcovým dieselem Ingenium (MHEV) s možností volby pohonu zadních nebo všech kol. Tato jednotka o výkonu 204 koní dosahuje působivého točivého momentu 430 Nm, přičemž kultivovanost a odezva jsou umocněny systémem MHEV. Integrovaný, řemenem poháněný startér-generátor (BiSG) rekuperuje energii obvykle ztracenou při brzdění nebo zpomalování tím, že ji ukládá do kompaktní 48voltové lithium-iontové baterie: tato energie je znovu využita jako pomoc spalovacímu motoru při akceleraci. Díky tomu je stop-start systém tišší a rychlejší než u běžných systémů.

Přečtěte si také:  Pražští hasiči zasahovali u požáru elektrického Jaguaru. Hořel v podzemních garážích

Tato pohonná jednotka je nejúspornější z modelových řad XE a XF a umožňuje XE dosáhnout spotřeby paliva až 4,8 l/100 km a emisí CO2 pouhých 127 g/km. V sedanu XF dosahuje ve stejných disciplínách hodnot 4,9 l/100 km a 129 g/km.

Kompletní globální nabídka pohonných jednotek pro modely XE a XF modelového roku 2023 zahrnuje:

Benzín

    • 250 PS 2,0 litru, čtyřválec, turbo, pohon zadních kol, samočinná převodovka
    • 300 PS 2,0 litru, čtyřválec, turbo, pohon všech kol, samočinná převodovka

Diesel

    • 204 PS MHEV 2,0 litru, čtyřválec, turbo, pohon zadních kol, samočinná převodovka
    • 204 PS MHEV 2,0 litru, čtyřválec, turbo, pohon všech kol, samočinná převodovka

Technika

Modely XE i XF nabízejí řadu dalších chytrých systémů, díky kterým bude vaše cestování snazší, příjemnější a propojenější.

Jaguar XF 300 Sport
Jaguar XF 300 Sport | Foto: Jaguar

Do multimediálního systému Pivi Pro je nyní integrována funkce navigace what3words (v závislosti na trhu). Nabízí alternativu k zadávání cílů pomocí poštovních směrovacích čísel – what3words vám to s větší přesností umožní prostřednictvím jedinečné kombinace tří slov představujících čtverec o rozměru 3 x 3 metry: stačí zadat slova – například clean.corporate.card – do vyhledávacího pole navigace Pivi.

Přečtěte si také:  Pražští hasiči zasahovali u požáru elektrického Jaguaru. Hořel v podzemních garážích

Pokud chcete znát odkaz what3words pro dané místo, dlouhým stiskem mapy zobrazené na dotykovém displeji tuto informaci získáte. Tato funkce již byla dodána stávajícím majitelům modelů XE a XF s multimediálním systémem Pivi Pro prostřednictvím dálkové bezdrátové aktualizace softwaru. Funkce what3words je k dispozici po celém světě s výjimkou Číny, Japonska a Jižní Koreje.

Bezdrátové připojení k Apple CarPlay je součástí standardní výbavy, stejně jako bezdrátové připojení Android Auto™. Kromě toho lze k multimediálnímu systému Pivi Pro připojit dva telefony současně. Volitelná podložka pro bezdrátové nabíjení mobilního zařízení ve středové konzole je vybavena zesilovačem signálu pro zlepšení příjmu sítě a Wi-Fi.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *