Společnost Jaguar Land Rover vyvíjí sedadlo budoucnosti. Inženýři při vývoji kladli důraz na snížení zdravotních rizik, která plynou z příliš dlouhého sezení.

Speciální sedadlo, které testovalo oddělení výzkumu interiérů automobilky Jaguar Land Rover, využívá řadu ovladačů umístěných v pěnové výplni sedačky k provádění neustálých velmi malých úprav. Díky nim si váš mozek myslí, že se procházíte. Sedadlo se tak individuálně přizpůsobí každému řidiči a cestujícímu.

Více než čtvrtina lidí na celém světě – 1,4 miliardy – žije stále sedavějším životním stylem, který může zapříčinit zkrácení svalů na nohou, bocích a hýždích a způsobit tak bolesti zad. Oslabené svaly také zvyšují pravděpodobnost zranění při pádu nebo natažení.

Díky simulaci rytmu chůze, pohybu známého jako pánevní oscilace, může tato technologie pomoci zmírnit zdravotní rizika z příliš dlouhého sezení na cestách. Například britští řidiči ujedou každý týden v průměru 235 km.

„Pohodlí zákazníků a zaměstnanců je hlavním bodem všech projektů našeho technologického výzkumu. K vývoji sedadla budoucnosti využíváme naše inženýrské znalosti a technologie, které nebyly dosud v automobilovém průmyslu k vidění. Našim cílem je pomoci vyřešit problém, který postihuje lidi na celém světě,“ dodal Dr Steve Iley, Jaguar Land Rover Chief Medical Officer.

Vozy Jaguar a Land Rover se napříč celou modelovou řadou už nyní vyznačují moderní ergonomickou konstrukcí sedadel. Cestující si může nastavit nespočet parametrů, včetně masážních funkcí a ventilací. Dr. Iley také radí, jak nastavit sedadlo pro perfektní polohu při řízení. Důležité je, aby měl řidič správnou polohu ramen, páteř a pánev rovně, aby sedadlo podepíralo jeho stehna a snižovalo tak tlakové body. Zapomenout by se nemělo ani na vyjmutí objemných předmětů z kapes.

Výzkum je součástí závazku společnosti Jaguar Land Rover. Automobilka chce prostřednictvím technologických inovací neustále zvyšovat spokojenost zákazníků. Předchozí projekty zahrnovaly výzkum zaměřený na snížení příznaků nevolnosti během jízdy a implementaci technologie ultrafialového světla k zastavení šíření nachlazení a chřipky.

Tyto snahy společně směřují k Destination Zero. Jde o jeden z hlavních cílů společnosti Jaguar Land Rover, aby pomohla ke zdravější společnosti, větší bezpečnosti a šetrnosti k životnímu prostředí.