Jaguar F-TYPE Coupé: Rychlejší, pevnější, ostřejší – foto + video

Autor: Pavel Srp -   20. 11. 2013


Celohliníkový F-TYPE Coupé je nejdynamičtější a na výkon nejvíce zaměřený vůz v sériové výrobě značky Jaguar. Je dostupný ve třech verzích ‒ F-TYPE R, F-TYPE S a F-TYPE.

Nejvyšší verze celé řady, F-TYPE R Coupé, je poháněna pětilitrovým kompresorem přeplňovaným osmiválcovým motorem s výkonem 550 koní (o 10 koní méně než má jeho největší konkurent, Porsche 911 Turbo S) a točivým momentem 680 Nm, který zaručuje zrychlení na 0-100 km/h za 4,2 s a maximální rychlost 300 km/h (elektronicky omezenou).

Verze F-TYPE S Coupé a F-TYPE Coupé jsou poháněny třílitrovým kompresorem přeplňovaným zážehovým šestiválcovým motorem ve variantách 380 koní a 460 Nm a 340 koní a 450 Nm, které umožňují zrychlení 0–100 km/h za 4,9, respektive 5,3 s a maximální rychlost 260, respektive 275 km/h.

Aby nejvyšší verze modelové řady, F-TYPE R Coupé, poskytla jisté a progresivní ovládání odpovídající výkonu 550 koní, využívá na míru nastavený podvozek a nové technologie pro dynamickou jízdu. Mezi ty patří elektronicky řízený aktivní diferenciál (EAD) druhé generace a ve voze Jaguar poprvé využité vektorování točivého momentu brzdovým systémem. Tyto systémy spolupracují a poskytují bezprostřední odezvu a jisté ovládání. Systém EAD automaticky rozděluje točivý moment motoru mezi zadní kola, čímž zajišťuje vynikající kontrolu na hranici rychlostního limitu, zatímco vektorování točivého momentu brzděním při zatáčení podle potřeby inteligentně aplikuje přesně změřenou brzdnou sílu na vnitřní kola pro zvýšení agility. Sportovní zavěšení s adaptivními tlumiči a konfigurovatelným dynamickým režimem dále zlepšuje bezprostřední odezvu verze F-TYPE R, což zaručuje vzrušující a podmanivý zážitek z jízdy.

Provedení F-TYPE R a F-TYPE S Coupé lze také volitelně vybavit brzdami Carbon Ceramic Matrix (CCM), které nabízejí naprostou stálost výkonu a vynikající odolnost proti opotřebení, přičemž navíc snižují celkovou neodpruženou hmotu o 21 kg.

Všechny verze modelu F-TYPE Coupé využívají osmistupňovou samočinnou převodovku Jaguar Quickshift s těsně odstupňovanými převodovými poměry, optimalizovanou pro sportovní výkon, s plně manuálním sekvenčním ovládáním pomocí řadicí páky SportShift na středovém tunelu nebo páček na volantu.

Řada F-TYPE Coupé doplňuje stávající tříčlennou modelovou řadu kabrioletů F-TYPE: F-TYPE (340 koní) a F-TYPE S (380 koní) s šestiválcovým motorem a F-TYPE V8 S s výkonem 495 koní.

„U modelu F-TYPE Coupé překonal tým inženýrů společnosti Jaguar nelehký cíl, postavit auto, které nabídne řidičům ještě větší potěšení z jízdy než vychvalovaný roadster F-TYPE. Hlavním klíčem k úspěchu bylo navrhnout mimořádně tuhou, celohliníkovou konstrukci karoserie kupé, která je naprostým základem pro vylepšení dynamických vlastností. Díky tomu je F-TYPE Coupé dynamicky nejschopnějším a nejpodmanivějším vozem Jaguaru, jaký jsme kdy postavili,“ říká Ian Hoban, Vehicle Line Director, Jaguar.

Přečtěte si také:  Škoda Vision 7S ukazuje na designových skicách exteriér. "C" vymění za "T"

F-TYPE COUPÉ: DESIGN A KONSTRUKCE

Atraktivní vzhled je pro vozy Jaguar základem, a v tomto ohledu je model F-TYPE Coupé ihned rozpoznatelný. Vychází z designu nádherného konceptu sportovního kupé C-X16 a roadsteru F-TYPE, který získal ocenění World Car Design of the Year 2013.

Ian Callum, Director of Design, Jaguar komentoval Jaguar F-TYPE Coupé takto: „Vytváření sportovního kupé je nejryzejší designový úkol a zároveň ten nejnáročnější. Když se vám to povede, výsledek bude esteticky tak dynamický, jak uspokojující by měla být jízda v tomto autě. Jsem přesvědčen, že u modelu F-TYPE Coupé se nám to povedlo. Čistota konceptu C-X16 byla zachována bez jakýchkoliv kompromisů. Dlouhá kapota, nízká linie střechy a zúžená kabina modelu F-TYPE Coupé mě inspirují pokaždé, když jej vidím.“

Vizuální poselství modelu F-TYPE Coupé je definováno třemi klíčovými „linkami života“. Toto vizuální vyjádření začíná působivou maskou chladiče. Důležitá první linka srdce – která odráží design roadsteru F-TYPE – vychází z dvojice „žraločích žaber“, jež se nachází na obou stranách masky vozu, odkud začíná rozvíjet svůj tvar. Linie probíhá světlometem, je zvýrazněna LED světly pro denní svícení v podobě břitu ve tvaru písmene J, poté tvoří oblouk nad předními podběhy, odkud elegantně klesá, táhne se přes dveře a přechází do silného zadního boku.

Druhá linka života, kterou kupé rovněž sdílí s kabrioletem, začíná u zadního okraje dveří, rozšiřuje se ven a nahoru a vytváří vizuálně výrazný podběh kola, který zdůrazňuje systém pohonu zadních kol, odkud svisle klesá skrz koncovou svítilnu.

Třetí linka života tvoří dramatický táhlý profil střechy kupé s kabinou vzadu. Vytváří nenarušenou siluetu a zdůrazňuje vizuální dramatičnost zúžené kabiny umístěné mezi silnými zadními boky. Charakteristická grafika bočního okna, standardně zpracovaná ze světlého hliníku, zvýrazňuje kompaktnost vozu a profil střechy.

Odborné znalosti společnosti Jaguar o hliníkové konstrukci vozů byly základem pro dosažení nekompromisního estetického designu modelu F-TYPE Coupé, a současně poskytly základní dynamické vlastnosti – důležité pro každé sportovní auto – tedy nízkou hmotnost a extrémně tuhou karoserii. F-TYPE Coupé je s hodnotou torzní tuhosti 33 000 Nm/stupeň nejpevnějším sériovým vozem, jaký kdy společnost Jaguar vyrobila.

Přečtěte si také:  Svolávací akce za 40. týden hlásí problémy hlavně s airbagy a akumulátory. Nechybí ani zkrat

Získání takové hodnoty tuhosti, která je základním požadavkem pro vynikající dynamické vlastnosti, vyžadovalo určitá inovativní konstrukční řešení. Ta mají vliv na dosažení maximální pevnosti bez ovlivnění designové vize. Kvůli absenci středových sloupků čelili inženýři společnosti Jaguar výzvě ponechat designu elegantní, nízkou linii střechy bez sloupků – společně s vytvořením optimálního prostoru v interiéru – a přesto dosáhnout potřebné stanovené tuhosti a pevnosti. Řešením byl vysoce pevný, vodou tvarovaný nosník z hliníkové slitiny, který vede od přední části A-sloupku až k zadní části D-sloupku, skrz linii otevírání dveří a zpátky k zadnímu ventilačnímu oknu na boku.

F-TYPE Coupé je nabízen buď s hliníkovým, nebo panoramatickým proskleným střešním panelem, který je součástí hlavní střešní konstrukce – torzní tuhost je stejná bez ohledu na to, jaká střecha je použita.

Dramatické boční panely karoserie modelu F-TYPE Coupé jsou vyrobeny z jednoho hliníkového výlisku – jedná se o extrémně náročné lisování za studena tvarované hliníkové boční vnější panely karoserie v automobilovém průmyslu. Tyto vysoce hlubokotažné hliníkové výlisky zcela eliminovaly potřebu spojů na povrchu panelu. Boční panel karoserie je vyroben z mimořádně pevného a tvárného hliníku AC600, který byl použit také pro zesílení struktury – oba prvky použila značka Jaguar vůbec poprvé. Použití hliníku AC300 T61 v konstrukci karoserie vozu zaručuje vyšší pevnost díky schopnosti pohlcovat energii, což zajišťuje maximální ochranu cestujících.

Aby se dosáhlo požadovaného vzhledu v zadní části vozu, má F-TYPE Coupé skrytý zadní spoiler, který je elegantně usazený v zúžené linii karoserie a vysouvá se při určité rychlosti pro vyvážení vztlaku přední a zadní části vozu. Spoiler se automaticky vysune při rychlosti 110 km/h a zasune, pokud rychlost klesne pod 80 km/h, čímž sníží vztlak až o 120 kg.

Šířka zadní části karoserie je zvýrazněna štíhlými koncovými svítilnami, plně osazenými LED technikou. Ty zasahují hluboko do boku vozu až téměř k okraji podběhů zadních kol. Tyto svítilny využívají technologii „skrytá, dokud nesvítí“, takže vypadají jako pevná část karoserie, dokud není aktivována jedna z jejich funkcí. F-TYPE Coupé obsahuje také třetí brzdové světlo tvořené LED pásem ukrytým v horní části výborně zkonstruovaných zadních výklopných dveří. Zadní výklopné dveře, dostupné s funkcí elektrického otevírání/zavírání, jsou vyrobeny z kompozitních materiálů. Objem zavazadlového prostoru je až 407 litrů.

Přečtěte si také:  Svolávací akce za 35. týden zvou do servisů majitele Audi, Ferrari, Jaguarů, Land Roverů a Mercedes-Benzů

Hliník je pro společnost Jaguar důležitým prvkem úsilí o udržitelnost ‒ až polovinu karoserie tvoří recyklované kovy. Konstrukce modelu F-TYPE Coupé je navíc výhradně nýtovaná a lepená – při tomto výrobním procesu vzniká až o 80 % méně CO2 ve srovnání se svařováním srovnatelné ocelové konstrukce. Společnost Jaguar rovněž u svých dodavatelů zavádí vlastní uzavřený systém na recyklaci hliníku, čímž zaručuje, že všechny kovové odřezky z výrobního procesu budou znovu použity.

Tisková zpráva/-PS-

Štítky: , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *