Stavíte novou garáž nebo uvažujete o výměně garážových vrat? Ať tak nebo tak, měli byste vědět, jaké jsou vaše možnosti. Vybrat správná garážová vrata není jednoduché. Na trhu je dostupné množství typů a provedení garážových vrat, ve kterých je nutné se dobře zorientovat, abyste byli schopni vybrat vrata, která vám budou vyhovovat. Připravili jsme pro vás přehled typů garážových vrat a jejich základních specifikací, který by vám měl výběr nových garážových vrat usnadnit.

Výklopná vrata – když je dost prostoru

Výklopná vrata, obyčejně vyrobená z oceli, jsou poměrně cenově dostupnou variantou. Skládají se z rámu, křídla vrat a kolejnic, po kterých vrata vyjíždí pod strop garáže. Jde o jednoduchou konstrukci, která není příliš náročná na montáž.

  • Výhody: Nižší cena.
  • Nevýhody: Výklopná vrata potřebují pro otevření volný prostor před garáží, není proto možné zajet autem až k samotným garážovým vratům. Zároveň snižují vnitřní výšku garáže.

Sekční vrata – nejoblíbenější řešení

Sekční vrata jsou v současné době nejpopulárnějším typem garážových vrat. Skládají se ze sekcí o výšce 500 nebo 610 mm a tloušťce 40 mm, které vyjíždí po kolejnicích pod strop garáže.

Sekční garážová vrata jsou natolik kvalitním a moderním řešením, že na ně někteří výrobci, například česká firma Kružík, dávají záruku až 11 let.

  • Výhody: Sekční vrata jsou oblíbená pro své skvělé izolační vlastnosti, díky kterým jsou vhodná i pro garáže přiléhající k obytné části domu. Protože se vysouvají pod strop garáže postupně po jednotlivých sekcích, nezabírají místo před garáží, nepřekáží ani uvnitř a nezužují otvor garáže. Významnou výhodou jsou i rozmanité možnosti designu, velmi populární je dřevodekor.
  • Nevýhody: Sekční garážová vrata snižují výšku garáže a vyžadují průběžnou údržbu.

sekcni-garazova-vrata-Kruzik

Dvoukřídlá vrata – garážová klasika

Dvoukřídlá garážová vrata jsou mezi vraty evergreenem. Sestávají z kovového rámu a dvou křídel dveří, která se otevírají ven z garáže. Používají se především tehdy, kdy prostor garáže není vhodný pro jiný typ vrat. Nezmenšují totiž vnitřní prostor garáže.

  • Výhody: Umožňují maximální využití prostoru garáže. Sekce s přerušeným tepelným mostem, ze kterých se skládají, znamenají skvělé izolační vlastnosti. Stejně jako u sekčních garážových vrat máte možnost výběru z rozmanitých designů povrchu.
  • Nevýhody: Vyšší pořizovací cena.
Přečtěte si také:  Cpát se do garáží s dodávkou nebyl dobrý nápad. Nejspíš za něj mohl alkohol

dvoukridla-garazova-vrata-Kruzik

Posuvná vrata – široké garáži na míru

Posuvná garážová vrata fungují podobně jako sekční. Rozdíl je ve směru, kterým se vrata otevírají, u posuvných se jednotlivé sekce zasouvají k boční stěně garáže. Jsou proto vhodné především pro širší garáže s nižším stropem, pro které jsou vyráběny na míru.

  • Výhody: Posuvná vrata mají podobné designové možnosti jako sekční, stejně tak izolační vlastnosti. Navíc umožňují osobám projít i při částečném otevření. Je možné je vyrobit na míru i velmi širokým garážím. Na rozdíl od sekčních garážových vrat posuvná nesnižují vnitřní výšku garáže.
  • Nevýhody: Vyšší pořizovací cena, nutnost průběžné údržby.

posuvna-garazova-vrata-Kruzik-2

Rolovací vrata – když není místo

Rolovací garážová vrata se vyrábí z hliníkových lamel vyplněných polyuretanovou výplní. Tyto lamely se rolují u stropu garáže do role, která nezabírá příliš prostoru. Je možné je namontovat do libovolného prostoru.

  • Výhody: Rolovací garážová vrata jsou oblíbená hlavně díky nižší pořizovací ceně a minimálním nárokům na prostor. Vyrábí se přesně na míru.
  • Nevýhody: Protože jsou rolovací vrata poměrně tenká a jednotlivé lamely nemají přerušený tepelný most, má tento typ horší izolační vlastnosti. Zároveň je méně odolný proti vloupání a vyžaduje průběžnou údržbu. U rolovacích garážových vrat není možné dodatečně namontovat motorový pohon vrat.

Jaké máte vy osobně zkušenosti s různými typy garážových vrat? Chcete něco doporučit nebo naopak nedoporučit ostatním?

rolovaci-garazova-vrata-Kruzik