Před několika týdny jsme varovali před podvodníky, kteří se vydávají za policii nebo třeba Ministerstvo dopravy či Celní správu. Jejich metoda je velmi jednoduchá. Přijde SMS zpráva, ve které je informace o nedoplatku na pokutách, které ale nikdy neexistovaly. Před pár dny policie řešila dva případy podvedených lidí, kteří zprávě uvěřili.
Nejprve se na policii obrátila starší žena z Přerova a jen o chvíli později mladý muž z Hranicka. Žena dostala podvodnou SMS, která ji informovala o neuhrazené pokutě za překročení rychlosti. Ženu pak kontaktoval údajný pracovník banky a vylákal z ní přihlašovací údaje od jejího mobilního bankovnictví a zřízení takzvaného smart klíče na nové mobilní zařízení, které nemohla oklamaná žena samozřejmě ovládat. „Za pomoci získaných podkladů si sjednal přístup do jejího internetového bankovnictví, kde převedl peníze ze spořicího účtu na běžný a poté pomoci prémiové karty vybral hotovost ve výši 280 000 Kč z bankomatu v Praze. Na stejnou legendu doplatil i mladý muž, kterému byl zaslán odkaz na údajnou českou společnost vymáhající pokuty za dopravní přestupky. Poškozený na odkaze, v domnění, že pokutu zaplatí, zvolil svoji banku a byl převeden do sekce plateb, kde byly již vyplněny všechny položky včetně částky 6477 Kč, což byl celý zůstatek na jeho účtu, a odsouhlasil ho. Tím přišel o uvedené peníze,“ popsala podvod krajská policejní tisková mluvčí Miluše Zajícová.
Hlavně nikomu nevěřte
„Jedná se o případ phishingu, kdy uživatelé jsou ve zprávách vyzýváni k tomu, aby klikli na v textu uvedený odkaz, přes který se dostanou na podvodnou webovou stránku, která ale navozuje dojem oficiálního portálu. Pokud už na odkaz, například omylem, kliknete, nezadávejte na web žádné citlivé údaje, které by mohly být zneužité,“ upozornilo před asi měsícem ministerstvo dopravy.
„V posledních dnech jsme zaznamenali nárůst SMS nebo telefonátů, ve kterých se volající představí jako policista nebo úředník správního orgánu a sděluje, že se volaný dopustil dopravního přestupku a musí zaplatit pokutu pomocí zaslaného odkazu. Po kliknutí na odkaz, který často nese v názvu slova jako „konto řidiče,“ „bodové konto“ se objeví výzva k uhrazení údajné pokuty a přihlášení do internetového bankovnictví. Jedná se o falešné stránky vytvořené podvodníky! Ti v řadě případů přesvědčí uživatele, aby si nainstaloval další aplikaci do svého telefonu kvůli údajnému zvýšení bezpečnosti. Následuje autorizace platby (často i několik s tím, že platba neproběhla), kterou lidí často bohužel potvrdí a poskytnou tak podvodníkům přístupové údaje do svého internetového bankovnictví, odkud následně neoprávněně zadávají další platby, v řádech deseti tisíců korun,“ popsala krajská policejní tisková mluvčí Petra Ledabylová.
Policisté už zaznamenali i případy, kdy lidé v roztržitosti zaplatili údajnou pokutu za přestupek v dopravě, i když sami nejsou provozovateli vozidla, a dokonce ani držiteli řidičského oprávnění. Podvodníci tímto způsobem kontaktovali třeba i invalidního muže upoutaného na lůžko s tím, že měl jet na červenou a musí zaplatit pokutu. Ten si naštěstí vše ověřil přímo u policie a odkaz zaslaný v SMS neotevřel.
Pokud si nejste jisti, jestli náhodou nemáte nějaký dluh na pokutách, stačí si otevřít Portál dopravy, kde jsou všechny potřebné informace uvedeny. Můžete se také obrátit na Celní správu nebo policii. Nicméně Portál dopravy je dostupný z počítače, k přihlášení stačí například datová schránka a vše zjistíte během několika sekund. Policie ani Celní správa vám kvůli nezaplacené pokutě nikdy nebudou posílat zprávy na mobil nebo volat. Veškeré takové pokusy o kontakt proto ignorujte.