I na první pohled správné parkování může klidně skončit pokutou. Záleží totiž i na směru

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Městská policie Brno - 4. 8. 2024


Správné parkování je pro řadu řidičů složité. Někteří neumí zaparkovat podélně, jiní příčně, další ignorují dopravní značky, pravidla provozu a nakonec někdy i slušného chování. Když se ale občas rozhlédneme kolem sebe, je na první pohled jasné, že řada řidičů zapomíná také na to, v jakém směru vlastně mohou parkovat.

Zákon na to upozorňuje

Je dost pravděpodobné, že ve chvíli, kdy řidič zoufale hledá nějaké volné místo k zaparkování, je rád za každé, které se mu naskytne. Jenomže by u toho neměl zapomínat na zákonnou poučku, která říká: „Řidič smí zastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji pozemní komunikace a na jednosměrné pozemní komunikaci vpravo i vlevo.“ To znamená, že ať už najdete to jedno volné parkovací místo kdekoliv, vždy na něm musíte stát pouze ve směru jízdy.

Zdá se vám směr, jakým v místě zaparkujete, zbytečný? Pak se mýlíte, protože, jak to tak bývá, nejde o zbytečné sekýrování, ale o bezpečnost. Pokud byste stáli v protisměru, měli byste při vyjíždění z místa mnohem horší přehled o situaci v provozu kolem sebe. Musíte dobře vidět, jestli někdo jede proti vám, ale i na ty, kteří jedou ve vašem směru za vámi. Jakmile budete parkovat ve správném směru, zůstane vám soustředění hlavně na to, co se děje za vámi a před vámi.

Mnoho řidičů nezná tento druh parkování. Problémy dělají hlavně rodiče dětí

Už tedy víme, že parkování v protisměru je přestupek. Faktem ale také je, že může vyjít hodně draho, především ve správním řízení, kde se pokuta může dostat na částku pohybující se mezi 2000 Kč až 5000 Kč. Na místě se může dostat až na 1500 Kč, ale dobrou zprávou je, že policisté jej mohou vyřešit i tzv. domluvou. V takovém případě vás ovšem u auta musí náhodou zastihnout a vy s nimi musíte spolupracovat. V některých případech ale může být takto parkující auto také odtaženo a pak se ta malá drobnost v podobě špatného parkovacího směru může hodně prodražit.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

23 názorů na “I na první pohled správné parkování může klidně skončit pokutou. Záleží totiž i na směru”

  1. V téměř plné krátké slepé úzké ulici je po vjetí do ní volné pouze 1 místo po levé straně jízdy. Než se na jejím konci otočím — jinde to nejde —, zabere toto místo řidič, který přijede až za mnou. Musím z ní vyjet (a jezdit dalších 10 minut po okolí). Nebo mohu porušit předpis s vědomím, že v tomto případě nikoho neohrožuji, a zaberu místo jako první.

  2. Vždycky se najde důvod k vybírání pokut, třeba i za nicotné nesmysly. Přitom se běžně přehlížejí daleko nebezpečnější věci, jako je parkování v křižovatkách, nebo v zatáčkách kde tvoří nepřehlednou překážku.

    1. Tohle je naprosto stejně nebezpečné jako parkování v křižovatce. Když totiž chcete vyjíždět, musíte pak nejprve povystrčit čumák abyste viděl před sebe, což musíte udělat naslepo a doufat.

    1. copak se Vám na slově „pokuta“ nelíbí? Myslím, že je to psaný takovou řečí, abychom všichni pochopili, co tím chtěl autor říci :)

  3. Jedna věc je dodržování §ů silničního zákona, které většina řidičů ignoruje – viz také zdejší příspěvky, druhá potom důslednost policie v trestání přestupků – okolo mne totální přehlížení.

  4. Bohužel se mi to stalo v Praze v uličce, kde projede jedno auto za hodinu. Je to jenom další způsob jak obrat řidiče o prachy. Prostě lumpárna. Nejvíce se tím zabývají měšťáci, oni totiž nemají nic jiného na práci. Přitom příčné parkování je na výjezd daleko nebezpečnější, protože člověk musí vystrčit polovinu auta aniž by viděl jestli něco jede nebo nejede. A to jim nevadí. Je to normální okrádání a buzerace řidičů.

    1. Po vesnicích toto špatné parkování policie ignoruje. Bohužel se s tím setkávám velmi často.

  5. Jen další výhrůžky řidičům.
    Osoba v uniformě Městské/Obecní policie zasouvá jakýsi papír za stěrač. Tuto osobu nic neopravňuje sahat na cizí majetek.
    Pokud se jedná o lísteček jakési „Výzvy“, je možno jej ignorovat, neboť se nejedná o výzvu podle zákona.
    V případě podezření z jednání, které má znaky přestupku, musí policista, nebo správní orgán prokázat, kdo vozidlo zaparkoval. Pokud se hloupě nepřiznáte sami, případ se odloží, nebo se budou zoufale snažit zahojit na provozovateli vozidla tzv. „objektivní odpovědností“.
    Jestliže stojíte mimo komunikaci ve smyslu zák. 361/2000., například na trávě, ustanovení o objektivní odpovědnosti nelze použít.
    Nedejte se.

    1. Moc si fandíte a mýlíte se.
      Sahat na cizí majetek – ano, třeba při nasazování botičky nebo odtažení vozidla.
      Ignorovat výzvu – to je pro právníky, ale neuspějete.
      Objektivní odpovědnost, to je na majiteli vozidla a z toho se vyviníte jen udáním skutečného pachatele, ale když on zapře a neprokáže se mu vina, tak je to zase na majiteli.
      Stání mimo komunikaci, otázkou je, zda tam vůbec smíte vjet a stát. A na trávě? To už vůbec ne, to bylo klasifikováno jako poškozování zeleně, tenkrát jen za 50 Kčs na odstavné ploše za divadlem, dnes je tam placené parkoviště. Prostě orgán prohlásil nezpevněnou plochu mimo vozovku za trávník, což v době koňských povozů určitě byl.

    2. Větší blábol jsem už dlouho nečetl :D :D Od shora dolů jenom nesmysly a lži. Z tohoto člověka si, milí řidiči, příklad neberte :D

    3. Co to píšeš za koko.iny, ty „chytráku“? Že výzva není podle zákona a že měšťáka nic neopravňuje sahat na tvůj majetek, když ti dá za stěrač parkovačku… Kde jsi na tom byl? 🤣🤣

  6. Nesmyslný článek, jako obvykle straší vymyšleným problémem. Pokud bude stát auto čumákem na druhou stranu, neporušuje z uvedené přesné citace vůbec nic. „Řidič smí zastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji pozemní komunikace a na jednosměrné pozemní komunikaci vpravo i vlevo.“ Také jsem nikdy neslyšel, že by za to někdo byl pokutován.

    1. Tak to máte kliku. Jsou obce, kde měšťáci s oblibou přispívají pokladně botičkováním takovýchto přestupků. A i tam, kde to tak není se stává (je to rok, co to zažil můj švagr), že když zavoláte policii, že Vám někdo poškodil stojící auto, tak než začnou cokoliv řešit, napaří Vám pokutu (švagr dostal 5OO,-).

    2. Tak to si tu citaci přečtěte raději několikrát a důkladně. Protože pokud budete stát na obousměrné pozemní komunikaci vlevo nejspíš nenaplňujete „jen vpravo“. A ano pokutuje se to, protože při vyjíždění musíte vystrčit čumák naslepo. Což je samozřejmě nebezpečné jak pro auta, tak především pro cyklisty.

  7. Problém je, že policii toto nezajímá. U nás, to jsou ulice Proutěná, U Pramene, Vodnická a další, se v protisměru parkuje úplně normálně. Policie se vyskytuje velice sporadicky. A nic neřeší. Bydlím tam desítky let, a je to pořád stejné.

    1. Miroslave, bydlíte tam desítky let – kolik nehod kvůli tomuto parkování se tam stalo?

  8. Je to blábol, v zahraničí , se může parkovat oběma směry a řeči o tom, že je to nebezpečné jsou lži tupce, který neumí jezdit a parkovat a patří do autoškoly. Mnohem nebezpečnější je vycouvávat z řady příčně zaparkovaných aut, protože řidič vidí přes vedle stojící auto obvykle dosti mizerně.
    Jediný důvod proč to v zákoně je, aby si policajti mohli nasbírat pokuty. Podobně jako kdysi lékárničky.

    1. Svým a způsobem to logiku má.
      V noci je lepší, když k vám auto stojí zadkem a ne čelem.
      Na zadku má vozidlo odrazky,
      které usnadňují, aby vozidlo bylo lépe vidět.

    2. Proto se do řady příčně zaparkovaných aut zajíždí couváním. Pokud je málo místa, tak předkem tam ani nevjedete a vyjíždět couváním je pak velmi obtížné.

    3. Tedy psát o tom, že neumí někdo jezdit a přitom neumět do příčného stání nacouvat. Co k tomu dodat. Snad jen, že raději vraťte řidičák, když jezdíte naslepo a víte o tom.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru